26.01.2015-00:43:00   |   Juraj Littva
#Živá príroda
#Humor
#Názory
Tento stupídny motivačný výrok by nášho orlíka určite naštval. Orol z loga SNS by si totiž s ostatnými orlami nezalietal bez ohľadu na to, ako veľmi by chcel. Ide o kripla, ktorý by bol nútený hrabať sa v zemi so sliepkami. V čom je problém? Že by v jeho krídlach, Sherlockovia?Krídla kripla

Logo SNS si môžete pozrieť na ich stránke. Väčšina z nás si na orlovych krídlach nič divné nevšimne. Mnoho ľudí si totiž neuvedomuje, že krídla vtákov sú len premenenými prednými končatinami. Neveríte? V tom prípade odporúčam zavolať donáškovú službu jedla, objednať si kuracie krídelká, pochutnať si na nich a opatrne pri tom pozorovať, z akých kostičiek sa skladajú. Pre lenivcov, vegetariánov a iných zvrhlíkov ponúkan skratku v podobe obrázku:


-Kostená podstata odhaľuje to, čo perie, koža a svaly zakrývajú: ekvivalenty kostí krídla nájdete hoci aj v ľudskej ruke. Vtáčie krídlo je teda „vtáčou rukou“. Kosti označené číslami sú zrastené kosti prstov a zápästia (jednotka je akýmsi palcom, dvojka ukazovákom, trojka „fakerom“), napravo od nich sa nachádza vretenná a lakťová kosť (kosti medzi zápästím a lakťom) a úplne napravo je ramenná kosť (kosť medzi lakťom a plecom). Pre porovnanie, na obrázku nižšie si môžete pozrieť ako vyzerajú kosti ľudskej ruky. (Nie že niekomu napadne pochutiť si na pečenej ľudskej ruke – je to nehygienické, ľudia majú v sebe kopu chorôb a parazitov.)
-Keď sa teraz opäť pozriete na logo SNS, problém s krídlami je očividný: orlovi úplne chýba nadlaktie – k telu neprirastá plecami, ale lakťami. Navyše, má príliš krátke predlaktie a neúmerne (možno tak trocha aj symbolicky) dlhé prsty.

Iní kripli

Fakt, že krídla sú premenené končatiny, je často opomínaný aj pri zobrazovaní drakov. Draky sa zobrazujú so štyrmi nohami a párom krídel – teda so šiestimi končatinami. Predné končatiny drakov by po správnosti mali byť premenené na krídla. Niekde sa na tento fakt prihliada, napríklad v Hobitovi, Harrym Potterovi, seriáli Game of Thrones či hre Elder Scrolls: Skyrim. No nájdu sa aj previnilci ako Eragon alebo hry ako World of Warcraf či Witcher. (Ako si vycvičiť draka je niekde uprostred – vyskytujú sa tam dvoj aj štvornohé okrídlené draky).

Ďalšími mutantmi so šiestimi končatinami sú anjeli a démoni (s krídlami namiesto rúk bol anjel zobrazený len vo filme Dědictví), no v ich prípade sa dá argumentovať, že ide o duchovné bytosti, ktoré na prírodné zákony kašlú. Navyše, mnohí hinduistickí bohovia majú štyri ruky, takže ak by ste chceli na anjelov a démonov silou-mocou uplatniť prírodné zákonitosti, nie je to až také ťažké – anjeli a démoni sa mohli vyvinúť z hinduistických bohov, pričom sa im v priebehu evolúcie jeden pár rúk premenil na krídla.To, že nemáme krídla a nevieme lietať ako vtáky, sa nám môže zdať smutné. Pamätajte však na to, že krídla by sme mali namiesto rúk. S krídlami namiesto rúk by som tento článok na klávesnici musel naťukať nosom. Krídla namiesto rúk by zároveň príšerne sťažovali bežné činnosti ako otváranie dverí, sprchovanie sa a vytieranie zadku. Nehovoriac o tom, ako veľmi by krídla sťažili pitie piva. Nakoniec, tie krídla nie sú až taká geniálna vec, však?

„Milan Lasica“


P.S. Pre umelcov, ktorí sú znalí angličtiny a radi kreslia vtákov alebo iné okrídlené bytosti odporúčam tieto dva linky pojednávajúce o anatómii krídel od atethirteen a Uzlo.

-

Perexový obrázok:http://dailypicksandflicks.com/
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok