Ak sa plavíte kdesi pri pobreží Japonska, Číny, Vietnamu alebo dokonca aj Aljašky, môžete na ne naraziť. Dokonca na celé skupiny, niekoľko desiatok jedincov. Ak ich vaše plavidlo prekvapí, čaká vás divadlo. Možno si ich pomýlite s lietajúcimi rybami. Ale keď sa lepšie prizriete, uvidíte chápadlá.
Letí, letí, čo má krídla, všetko...
-
Tieto zvieratá patria do druhu Todarodes pacificus, po slovensky japonský lietajúci kalamár. Najčastejšie ich nájdete hneď pri hladine Ak ich vyrušíte, alebo ak sa im zazdá, že ich ohrozujete, vymrštia sa do vzduchu. Obranný mechanizmus týchto kalamárov je totiž odletieť. No dobre, nie celkom. Neodletia kamsi do výšin ako operence. Ale preplachtiť 50 metrov nad vodnou hladinou je na morské hlavonožca úctyhodné, alebo nie?
Z vody skáču, aj keď sa snažia ušetriť energiu pri migráciách za párením. Vo vzduchu letia, či lepšie povedané, plachtia po spiatočky. Chápadlá, zobák i oči smerujú dozadu. Hnacou silou je im akýsi biologický prúdový motor. Dokážu totiž do seba nasať, a potom mimoriadnou silou vystreknúť vodu.
Život na hrane
Samce dorastajú do dĺžky až 50 cm a váhy pol kilogramu, samice sú zvyčajne o polovicu menšie. O ich správaní toho veľa nevieme, pretože je veľký problém chovať ich v zajatí. V tomto neprirodzenom prostredí sú totiž stresované, prestávajú jesť a zakrátko hynú.
Ich život trvá maximálne rok. Vtedy pohlavne dospievajú a zakrátko hynú. Ale väčšinou je to menej. Sú totiž obľúbenou korisťou vorvaňov, delfínov, tuleňov, veľrýb, rají, dravých vtákov... no a, samozrejme, aj ľudí. Japonci a Číňania si na nich pochutnávajú s veľkou radosťou.
A ešte pikoška na koniec. Japonské lietajúce kalamáry majú (tak ako ostatné hlavonožce) v podstate tri srdcia: členené trojdielne srdce (s dvoma predsieňami a jednou komorou) a dve podporné "srdcia" poháňajúce krv ku žiabram.
-
Obrázky: Graham Ekins, BBC
Autor ďakuje Eduardovi Stloukalovi za cenné pripomienky ku článku.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok