04.07.2015-12:00:00   |   Michal Hornák
#Myslenie
Depresiu poznáme najmä vďaka metaforám. Emily Dickinsonová mala schopnosť opísať ju jazykom, Goya obrazom. Dalo by sa povedať, že veľká časť snáh umenia je opísať tieto ikonické stavy.



Ďaleko za hranicou smútku a žiaľu

Väčšina z nás sa považuje za silných a hovorí si, že depresia sa môže týkať len slabých. Existuje veľmi populárna, ale mylná predstava, že depresia je pocit, ktorý cítite, keď sa stane niečo zlé, keď prežívate rozchod alebo stratíte niekoho z blízkych. To je ale smútok, prirodzená ľudská emócia. Depresia nie je o tom, že ste smutný, keď sa vám stalo niečo zlé. Skutočná depresia je o tom, že ste smutný napriek tomu, že všetko vo vašom živote je v poriadku. Doposiaľ silný a vyrovnaný človek zrazu začne strácať záujem o všetko. Všetko, čo dovtedy robil, akoby zo dňa na deň stratilo význam a on nevie prečo.

Ľudia si často zamieňajú stavy depresie, smútku a žiaľu. Žiaľ je explicitne reaktívny. Ak ste niečo alebo niekoho stratili a cítite sa veľmi nešťastný aj o 6 mesiacov, ale dokážete v každodennom živote fungovať, ide pravdepodobne o žiaľ a ten sa vyrieši sám. Ak prežijete katastrofálnu stratu, cítite sa príšerne a po šiestich mesiacoch stále nedokážete normálne fungovať, ide pravdepodobne o depresiu, ktorá bola spustená katastrofickou udalosťou. Depresia sa nachádza ďaleko za hranicou smútku a žiaľu, pre ktoré je človek schopný nájsť vysvetlenie.

Opakom depresie nie je šťastie, ale vitalita, chuť do života, ktorá sa v okamihoch depresie začne nezvratným spôsobom vytrácať. Všetko, čo dovtedy človek robil, vyzerá zrazu ako niečo ťažké a nezvládnuteľné. Z obyčajného obeda sa môže stať nezvládnuteľná úloha: nikdy by vás nenapadlo, že môže byť tak náročné vytiahnuť jedlo z chladničky, vložiť ho na tanier, rozžuvať a prehltnúť.

Je absurdná

Jedna z dôležitých vecí, na ktorú sa pri diskusii o depresii zabúda, je skutočnosť, že človek si pri jej prežívaní uvedomuje, že depresia je absurdná. Uvedomuje si, že väčšina ľudí sa ani len nepozastaví nad bežnými problémami (keďže sa problémom stáva zájsť na obed). Ibaže človek v zovretí depresie napriek tomu nie je schopný prísť na spôsob, ako tak triviálnu vec zvládnuť. A tak začína čoraz menej konať, menej myslieť a menej cítiť.



Potom prichádza tá horšia časť, úzkosť. Dala by sa prirovnať k pocitu, ktorý prežívate, keď sa pošmyknete alebo zakopnete a padáte k zemi. Ibaže namiesto pol sekundy môže trvať niekoľko mesiacov. Je to trvalý pocit strachu, pričom ani vy sami neviete, čoho sa vlastne bojíte. Sú to práve tieto stavy, kedy je pre človeka príliš bolestivé samotné bytie a začne rozmýšľať, či má takýto život zmysel.

Väčšinou až v takomto stave sa človek konečne obráti na odborníkov a liečbu. Musí sa dostať na svoje najhlbšie dno, aby si uvedomil, že sám už nezvládne ani krok. Začiatkom liečby sa samozrejme všetko nevyrieši ako po mávnutí čarovným prútikom, ale je to prvý a najdôležitejší krok.

Problematická liečba

Pri liečbe medikamentmi môže človek riešiť otázku, či mu lieky, ktoré berie, pomáhajú aby bol opäť sám sebou, alebo ho robia niekým iným. A ak ho robia niekým iným, tak kým vlastne? A ako sa k tomu postaviť?


-



Samotná liečba je málokedy na účinná prvý pokus. Zahŕňa opakujúce sa cykly zlepšení a relapsov, čo môže priviesť postihnutého k myšlienkam, že bude celý život závislý na liekoch. Vynárajú sa otázky. Ide o chemický alebo psychologický problém? Potrebujem „chemickú“ liečbu alebo psychologickú terapiu? V skutočnosti ani v jednej z týchto oblastí zatiaľ nemáme dostatočné vedomosti na to, aby sme ich dokázali jednoznačne zodpovedať. Chemická liečba ako aj psychologická terapia hrajú obe svoju neodmysliteľnú rolu. Depresia je v skutočnosti vtkaná tak hlboko do nás samých, že ju jednoducho nie je možné oddeliť od nášho charakteru a osobnosti.



Treba zdôrazniť, že lieky, ktoré používame na liečenie depresie, sú strašné. Sú nízko efektívne, veľmi drahé a majú nespočetne veľa vedľajších účinkov. Napriek tomu všetkému môžeme byť nesmierne vďační za to, že ich máme, pretože ešte len pred 50 rokmi neexistovala pre ľudí s depresiou skoro žiadna možnosť liečby. Antidepresíva nie sú tabletky šťastia, ani šťastie neprinesú. Ale pre ľudí trpiacich depresiou dokážu priniesť možno niečo ešte dôležitejšie. Ľudia v tomto stave nepotrebujú šťastie, ale stačí im, ak nie sú frustrovaní z toho, že sa idú najesť, osprchovať alebo zdvihnúť telefón.

Veríme, že depresia odhalí pravú povahu skutočnosti

Človek trpiaci depresiou nemá pocit, že jeho stav je ako klamlivý sivý závoj, kvôli ktorému vidí celý svet negatívne. Jeho vnímanie sa blíži viac postoju, že akýkoľvek závoj, cez ktorý nazeral na svet v minulosti, bol strhnutý, a až teraz vidí skutočnú povahu života. Preto je niekedy ľahšie pomôcť schizofrenikom, ktorí si uvedomujú, že je v nich niečo cudzie, čoho sa chcú zbaviť, na rozdiel od ľudí trpiacich depresiou, ktorí sú presvedčení, že všetko čo vidia a cítia, je skutočnosť.

Nepochopenie okolia

Horšia ako samotná depresia je stigma, ktorá sa okolo nej vytvára v spoločnosti. Hanba, pohľady opovrhnutia, šepkanie za chrbtom, reči o slabochoch. Toto sú dôvody, prečo mnohí ľudia nevyhľadávajú pomoc a depresiu radšej dusia vnútri a schovávajú. Výsledkom je začarovaný kruh. Držíte a schovávate niečo, kvôli čomu ani nedokážete vstať z postele a váš život je ešte prázdnejší, nech sa ho snažíte zaplniť čímkoľvek.

Ľudia vnímajú rozprávanie o depresii ako veľmi náročné. Téma mentálneho zdravia je v našej spoločnosti stále tabu. Žijeme vo svete, kde keď si zlomíte ruku, každý vám pribehne podpísať sadru, ale keď poviete, že máte depresiu, každý uteká preč alebo sa začne pozerať iným smerom. Všetci majú pochopenie pre akúkoľvek chorobu tela pokiaľ sa netýka mozgu. Je to prístup, ktorý vytvára svet, ktorý nerozumie depresii a mentálnemu zdraviu všeobecne.

Ak ale dokážeme prekonať tieto bariéry, trpiaci depresiou si uvedomí, že vôbec nie je sám. Zrazu zistí, že jeho priateľ prežíva rovnaký problém, že kamarátova sestra si prešla tým istým a že má okolo seba veľa ľudí, ktorí depresiu dokázali rovnako dobre a dlho skrývať ako on sám. Človek si zrazu uvedomí, že depresia je rodinné tajomstvo, ktoré skrýva každý. Jediný spôsob, ako môžeme prekonať problém, s ktorým ľudia bojujú osamote, je, že budeme silní spoločne.



Pripustite, že ňou trpíte

Čo viac sa dá spraviť? Ako je možné, že sú ľudia, ktorí napriek ťažkej depresii ochorenie zvládli a zvládajú? Aký je ich recept? Ľudia, ktorí popierajú svoju depresiu a tvária sa akoby ju nikdy nemali, sú paradoxne tí, ktorí kvôli nej trpia najviac. Popieranie depresie ju len posilňuje.

Uvedomením si a prijatím vlastnej depresie nezabránime jej opakovaniu, ale budeme ju ďaleko lepšie zvládať. Ľudia, ktorí trpia depresiou a naučili sa s ňou koexistovať týmto spôsobom dokonca tvrdia, že samotná depresia ich naučila dôležité veci, ktoré si dovtedy nikdy neuvedomovali. Až vďaka depresii si uvedomili, aké silné dokážu byť naše emócie, že vedia byť reálnejšie než fakty a objektívna pravda. V prvom rade sa práve vďaka depresii naučili oveľa intenzívnejšie a precítenejšie prežívať pozitívne emócie.

Depresia je normálna. Ak ňou teraz prechádzate, viem, že ste normálni. To, čo vás trápi, je choroba. Nie ste slabí. Depresia je problém, nie vaša identita. Keď prekonáte strach a odcudzovanie ostatných, spoznáte, čo je depresia v skutočnosti. Je to súčasť života, ktorú aj keď nenávidíme, musíme sa naučiť s ňou žiť. Áno, depresia vás vie dostať na najhlbšie dno, ale vďaka tomu zistíte, že existuje vrchol. Depresia vás dostane do tej najtmavšej temnoty duše, ale len vďaka tomu si uvedomíte, že existuje svetlo. Bolesť nám dokáže dať perspektívu a trápenie nás núti mať nádej, že ho môžeme zmeniť a že bude lepšie. Depresia nám pomôže prijať samých seba takých, akí naozaj sme a nie takých, akých nás chce mať spoločnosť.

-

Ďalšie články autora nájdete aj na jeho osobnom blogu.

-

Zdroje:
Andrew Solomon: Depression, the secret we share, TED Talk
Kevin Breel: Confessions of a depressed comic, TED Talk
Elyn Saks: A tale of mental illness — from the inside, TED Talk
The struggle of mental health, TED Talks Playlist
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok