17.10.2013-08:51:00   |  
#Veda
#Názory
#Myslenie
Možno si zamieril na toaletu, ktorá je mechanickým zariadením slúžiacim na odstraňovanie odpadových materiálov tvojho tela. Nutnosť tohto zariadenia vyplýva z poznania, že nehygienické prostredie je zdrojom mnohých chorôb a toto poznanie nám priniesla veda.

Prešiel si do kúpelne vykonať rannú hygienu. Opäť si narazil na výsledok vedeckého bádania, zažal si lampu a cez vodiče prechádza prúd do žiarovky, dômyselného zariadenia, ktoré prináša svetlo do tmavých priestorov lepšie než sviečka. Toto veľmi dômyselné zariadenie, ktorému možno nie presne rozumieš je výsledkom bádania chytrých mozgov, je to malá veda, veľmi chytrá a preto ho možno poznáš ako symbol chytrosti.Umývaš si zuby. Pasta a kefka ako aj celý tento proces je výsledkom vedeckého zistenia, že baktérie a procesy v ústnej dutine spôsobujú zubný kaz, ktorý bol v minulosti jedným z bežných dôvodov otravy krvi. Použil si rôzne hygienické prostriedky v závislosti na svojom pohlaví a preferenciách, všetky sú zabalené v látkach a sú tvorené chemicky pripravenými produktami, ktorých existencia je podmienená vedeckým výskumom.

Prešiel si do kuchyne, aby si si dal prvé jedlo. Zrejme si ho vytiahol z chladničky, pretože vďaka vedeckému prístupu k poznávaniu vieme, že chlad uchováva jedlo čerstvé. Asi nevieš ako presne chladnička funguje, ale vôbec ti to nevadí. Prešiel si k druhému zariadeniu, ktoré je ozajstným kusom technológie na míle vzdialenej tvojmu pochopeniu – mikrovlnej rúre. V nej sa tvorí mikrovlnné žiarenie a pomocou neho sa ohrieva ochladené jedlo.

Nalial si si pohár vody. Našťastie sa asi nemusíš obávať priameho pitia, pretože vďaka vedeckému poznaniu je voda upravená tak, aby neobsahovala mikroorganizmy, ktoré by ťa donútili opakovane použiť toaletu.

Jedlo je už pripravené a ty si čítaš noviny. Papier potlačený pigmentom vďaka procesom, ktorých fungovanie je výsledkom precízneho uvažovania, bádania, mechaniky, chémie a iných odvetví závislých na vedeckom poznaní. Nevraviac že sedíš za stolom zrejme z dreva, avšak pokrytom látkami zabraňujúcimi vlhkosti a škodcom, aby ti ho v krátkej dobe zničili.

Obliekaš si oblečenie ušité z látok utkaných na zložitých zariadeniach, ktoré sú systémami mechaniky a elektroniky a ktoré vznikli precíznym objavovaním technológií. Ich farby a vlastnosti sú výsledkom práce chemikov v laboratóriách.

Vydal si sa do práce, možno si použil výťah aby si zišiel na prízemie, výťah, tiež technické zariadenie fungujúce na princípoch známych vďaka vedeckému poznaniu. Do práce si sa previezol v dopravnom prostriedku, ktorý hádaj čo – je taktiež výsledkom uvažovania hláv, ktorých nositelia sa nazývajú vedcami, je výsledkom poznatkov, ktoré objavuje veda pomocou svojich spôsobov poznávania.

Prišiel si do práce, okolo teba je neustále zložitá sieť elektoniky, mechaniky, chémie, fyziky, biológie, všetko sa to prepletá a tebe ani na um nepríde, ako a prečo. Nad tvojim svetom je strecha vedeckého pokroku, ktorá zakrýva tvoj život pred tým, čo by ti naháňalo hororové sny ak by si žil len pár desiatok rokov v minulosti. Choroby, problémy, prístup k ľuďom a informáciám, toto všetko si dnes užívaš ako nikto nikdy predtým.Sadol si si na počítač, si spojený s celým svetom a prístroj, do ktorého ľukajú tvoje prstíky nejaké slová, čísla, počty a parametre, je pre tvoje pochopenie úplne nedosiahnuteľný. Procesom, ktoré v ňom prebiehajú snáď aj nahrubo rozumieš, no prečo a ako presne sa to v ňom melie, je pre teba španielska dedina. Ale ty sa tým netrápiš, ty si tu pre iné, ty vytváraš hodnotu do zložitého systému.

Volá ti priateľ, priateľka, dvíhaš malú blikajúcu škatuľku, dohaduješ stretnutie. Tvoj hlas sa toľko krát zmení na nuly a jednotky a znova na hlas, že si to sotva vieš predstaviť. Všetko je to veľká veda a ty si malý človek, ktorý sedí uprostred nej, spokojný ako všetko pracuje. Vlastne nie si spokojný, neuvedomuješ si to.

Práca sa končí a ty odchádzaš, vypínaš zložité prístroje, ukladáš svoju celodennú snahu na zariadenia, z ktorých sa zajtra budú dať informácie čerpať. Nevieš ako presne sa to deje, ale prišli na to vedci. Nevieš ani, ako presne to funguje v tvojej hlave, ale sú ľudia, čo vedia. Možno nevedia všetko na sto percent, ale vedia mnoho. Aj ty by si mohol, ak by si chcel, to zariadenie, ktoré si teraz vypol má možnosť dostať ťa k poznaniu seba samého tak, že sa ti to ani nesnívalo. Dokážeš byť recipientom obrovského množstva poznatkov presnejších než kedykoľvek predtým, ak by si chcel.

Odchádzaš, každý tvoj krok je lemovaný technológiou ktorú si nevieš ani komplexne predstaviť. Okolo teba letia informácie, ktoré nevidíš, dejú sa veci, nad ktorými nemáš kontrolu. Ale ak sa niečo pokazí, vieš koho máš volať. Sú to odborníci, ktorých práci nerozumieš ale vieš, že oni áno. Môžu vďaka tomu, že niečo ako veda zozbieralo informácie a ľudia ktorí ju tvoria ich dokázali použiť.

Vraciaš sa domov, zapínaš osvetlenie, do tvojho bytu vstúpila elektrina, pamätáš, ráno si sa s ňou stretol. Do chladničky odkladáš jedlo, použiješ toaletu. Ešte predtým, než si nastavíš budík na zajtra ráno, sadáš za svoj počítač. Podobný ako ten, ktorý máš v práci, možno lepší. Pripájaš sa na sieť. Toto všetko máš vďaka vede. Drží ťa pri živote a obklopuje tvoj svet z vnútra von, zhora nadol a naopak. Operačný systém sa už spustil. Zapínaš prehliadač, otváraš stránku, píšeš... kritizuješ vedu.

Kritizuješ, lebo ti to umožnila.


-


-

Článok priniesla FB stránka Asi ste si mysleli, že.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok