28.01.2016-10:29:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zbúrané mýty
#Myslenie
#Zdravie
#Kozmos
#Veda
David Grimes pracuje na výskume rakoviny. Keďže je často konfrontovaný s rôznymi konšpiráciami, ktoré sa týkajú priamo rakoviny alebo iných vedných odborov, skúmal, či sú takéto sprisahania vôbec udržateľné.



„Veriť, že pristátie na Mesiaci je podvod nikomu neublíži, no veriť dezinformáciám o očkovaní môže mať smrteľné následky,“ upozorňuje výskumník. „Pravda, nie každé presvedčenie, ktoré sa týka nejakého sprisahania, je nevyhnutne mylné – napríklad kauza Snowdena potvrdila niektoré podozrenia o aktivitách americkej Národnej bezpečnostnej agentúry.“

Hoci je bežné automaticky odmietať konšpiračné teórie a ich zástancov, fyzik sa rozhodol o opačný prístup – chcel zistiť, či by veľké sprisahania mohli byť reálne. Aby to urobil, podrobne pozrel na základný prvok každej životaschopnej konšpirácie – utajenosť.

Grimes najprv vytvoril rovnicu na vyjadrenie pravdepodobnosti, že konšpirácia bude odhalená zvonka alebo prezradená whistleblowerom (interným informátorom) či nechtiac nešikovnosťou niektorého z konšpirujúcich. Zohľadnil aj také faktory ako počet konšpirátorov, trvanie sprisahania a prípadné dopady úmrtí jeho členov.



Aby získal realistický odhad, aká je šanca, že niekto konšpiráciu prezradí, vzal si tri príklady skutočných a odhalených konšpirácií. Okrem iného aj projekt NSA Prism, ktorý odhalil Edward Snowden.

V každom z týchto príkladov nadhodnotil počet konšpirátorov ako aj trvanie sprisahania do jeho odhalenia. Takto sa chcel uistiť, že pravdepodobnosť prezradenia zodpovedala „ideálnemu scenáru“ (z pohľadu konšpirátorov), čo bola šanca úmyselného alebo náhodného odhalenia štyri ku jednému miliónu.

Grimes si potom vybral štyri príklady populárnych konšpirácií, ktoré sa týkajú vedy, a odhadol počet ľudí, ktorí by museli byť zahrnutí do konšpirácie. Išlo o „falošné pristátie na Mesiaci“ (411-tisíc ľudí), kauzu globálneho otepľovania (405-tisíc ľudí), údajné zamlčovanie závažných rizík vakcín (22-tisíc v prípade, že konšpirujú len Svetová zdravotnícka organizácia a americké Centrá na kontrolu a prevenciu chorôb, pričom ostatní sa nimi nechali oklamať; v prípade zahrnutia farmaceutických spoločností by toto číslo narástlo na takmer 740-tisíc) a zamlčovanie objavu lieku na rakovinu farmaceutickými spoločnosťami (714-tisíc ľudí).

Grimes vypočítal, že všetky by vydržali menej ako 4 roky. Falošné pristátie na Mesiaci by bolo prezradené v priebehu 3 rokov a 8 mesiacov, konšpirácia o klimatických zmenách za 3 rokov a 9 mesiacov, zamlčovanie škodlivosti vakcín za 3 roky a 2 mesiace a zamlčovanie objavu lieku na rakovinu taktiež po 3 rokoch a 9 mesiacoch.

Zistil tiež, že aby sprisahanie vydržalo dlhšie ako 5 rokov, nemohlo by ho tvoriť oveľa viac ako 2500 zúčastnených. Pri desaťročí by to už bolo len tisíc a pri storočí menej ako 125 ľudí. Dokonca aj priamočiare ututlanie jedinej udalosti, ktoré by si vyžadovalo zložitejšie opatrenia zo strany sprisahancov, by bolo prezradené pokiaľ by sa doň zapojilo viac ako 650 komplicov.



„Verím, že vďaka demonštrácii, ako mimoriadne nepravdepodobné sú tieto konšpirácie, niektorí ľudia prehodnotia svoje protivedecké názory,“ konštatuje Grimes.

-

Výskumnú prácu zverejnil vedecký magazín PLOS ONE
Text bol spracovaný na základe materiálov Oxfordskej univerzity
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok