12.09.2017-01:11:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Myslenie
#Záhady a zvláštne javy
Bob Nygaard pred desiatimi rokmi ešte slúžil ako policajt v New Yorku. Dnes je súkromným detektívom s unikátnou špecializáciou.

Chce spravodlivosť pre ľudí, ktorých oklamali veštci a jasnovidci.

Za mrežami vďaka nemu skončilo 28 týchto klamárov, ktorí pomocou psychologických trikov zneužívajú dôverčivých ľudí. Obetiam vrátil 3,2 miliónov dolárov.

Čítajte tiež: Takto nás klamú - Triky veštcov a jasnovidcov


Zameriavajú sa na najzraniteľnejších

Pôvodne sa venoval aj iným typom prípadov, napríklad poistným podvodom. Teraz ale všetok čas venuje „paranormálnym klamárom“.

„Tieto prípady sú obzvlášť zlé, pretože títo podvodníci sa zameriavajú na ľudí, ktorí sú mimoriadne zraniteľní voči manipulácii a často sa odvolávajú na Boha alebo spiritualitu, aby získali výhodu,“ hovorí. „Svojim obetiam hovoria, že robia Božiu prácu.“



K lovu jasnovidcov Nygaarda doviedla kuriózna príhoda. V roku 2008, krátko nato, ako dal zbohom policajnej práci, navštívil miestny bar vo floridskom meste Boca Raton. Stretol tam dve ženy a počas konverzácie spomenul, že ho baví pomáhať ľuďom, ktorých oklamali podvodníci. Jedna z nich ho napokon poprosila o pomoc, pretože naletela miestnej jasnovidke Gine M. Marksovej.

Nygaard si podvodníčku preklepol a celkovo našiel päť obetí, ktoré prišli dokopy o približne 65-tisíc dolárov. Súkromný detektív poznamenáva, že obete predstavovali „zaujímavé zoskupenie“ – okrem iného ho tvoril lekár a profesionálny športovec.

Polícia viní obete

Hoci zhromaždil dôkazy a našiel obete, úrady odmietli Marksovú obviniť. Podvodníčka súhlasila, že vráti 65-tisíc a podľa polície to stačilo.

„Je to ako boj s veternými mlynmi. Keď sa títo ľudia dostanú do problémov, skúsia sa z obvinení vykúpiť – obvykle je to malá čiastka z ich zárobku, ale v tomto prípade išlo o celú sumu – prostredníctvom mimosúdneho dohodnutia, aby sa vyhli väzeniu. A nikdy nie sú odsúdení,“ vysvetľuje Nygaard. „Potom idú von a robia to isté, čo predtým.“

Ďalším problémom podľa neho je, že polícia sa namiesto páchateľov obvykle oborí do obetí a viní ich z naivity a dôverčivosti. Jeden prokurátor dokonca vyhlásil, že obete majú byť šťastné, že dostali vôbec niečo, keďže to bola „ich vlastná vina“.



„Namiesto toho, aby vinili podvodníka, vinia obeť. Môj postoj je taký, že nie je trestné byť dôverčivý, ale je trestné kradnúť od dôverčivej osoby,“ upozorňuje Nygaard. „Kam sa podela všetka empatia?“

Detektív je presvedčený, že empatia voči obetiam týchto šarlatánov by mala mať pevné miesto. Argumentuje, že väčšina ľudí, ktorá naletí jasnovidcom, tak urobí počas veľmi zraniteľného obdobia svojho života. Dokonca stretol ľudí, ktorí chceli spáchať samovraždu potom, ako ich životné úspory skončili vo vrecku takýchto podvodníkov.

„Celkom to hrá do karát jasnovidcov. Obete sa cítia tak trápne, a tak sa boja, že by sa ich meno s tým všetkým spájalo... že jasnovidci svojej obeti do očí povedia, ‘Nuž, čokoľvek proti mne podnikneš, každý sa o tom dozvie. Dobre vieš, že sa ti všetci budú smiať’“.

Pracuje na tridsiatke ďalších

Napriek tomu, že ho brzdí neochota polície, Nygaard ťaží zo svojich policajných skúseností a znalosti zákona, aby šarlatánov dostal za mreže. Podarilo sa mu to napokon aj s Marksovou. Medzi jeho posledné úlovky patrí Melissa Lori Leeová, samozvaná jasnovidka z Kalifornie. Putuje do vezenia na osem rokov. A ľudom, ktorých obalamutila, musí vrátiť 200-tisíc dolárov.

Podobný osud postihol 26 ďalších. Nikto iný nedostal do väzenia tak veľa šarlatánov.

Toto číslo sa čoskoro môže zdvojnásobiť. Detektív údajne pracuje na troch desiatkach prípadov. „Toľko mi ich leží na stole,“ hovorí.

Pri otázke, či verí, že by niekto skutočne disponoval jasnovideckými schopnosťami, sa pousmeje: „Nikto nikdy nepreukázal, že má jasnovidecké schopnosti. A [kúzelník] James Randi ponúka milión dolárov každému, kto by to dokázal. Nikto nikdy neuspel.“

Či tieto schopnosti naozaj existujú, to pre jeho prácu vraj nie je dôležité. „Podvod a krádež sú podľa neho zločinmi tak či tak,“ hovorí.



-

[Patheos]
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok