29.02.2012-18:58:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Záhady a zvláštne javy
#Zbúrané mýty
#Myslenie
Ako to, že nikdy nevidíme titulok: Jasnovidec vyhral lotériu? - Jay Leno

Z praktických dôvodov sa obmedzme na jeden pojem, ktorí možno pre všetkých veštcov či psychotronikov aspoň do istej miery použiť. Jasnovidci. Paradoxne, začiatkom druhej polovice 20. storočia sa mohlo zdať, že nepotrvá dlho, a jasnovidectvo, schopnosť vidieť viac, než umožňujú bežné zmysly (čítať myšlienky, osobnosť ľudí, vidieť vzdialené predmety alebo budúcnosť), sa stane akceptovanou skutočnosťou. V prieskumoch ho v tom čase za možný alebo pravdepodobný jav považovala až polovica amerických prírodovedcov. Aj niektoré vedecké testy jasnovidcov sa nakláňali skôr na stranu „áno“ než naopak. V roku 1979 tak americká vláda minula vtedy gigantickú čiastku 20 miliónov dolárov na program „Stargate“ skúmajúci využitie jasnovidcov pre vojenské účely. Francúzsko pre zmenu minulo milióny na snahu objavovať ložiská ropy zo vzduchu (škándal Elf-Aquitaine).



Lovec podvodníkov

Málokoho nasrdila rastúca akceptácia jasnovidcov tak ako Jamesa „Úžasného“ Randiho. Po zavŕšení úspešnej kariéry kúzelníka, ktorá mu okrem iného priniesla zápisy do Guinnessovej knihy rekordov, si v 70. rokoch vzal na mušku ich tvrdenia a experimentálne výsledky údajne podporujúce existenciu rôznych nadprirodzených schopnosti. Mal totiž silné podozrenie, že za nimi nestálo nič nadprirodzené, ale triky. „Prístroje neklamú, ale ľudia áno. Vedcov ľahšie oklamať, pretože myslia logicky. Všetky moje snahy ako profesionálneho kúzelníka sú založené na predpoklade, že moje publikum myslí logicky a pokiaľ na tom založím svoje kúsky, obalamutím ich.“


-

Randi postupne odhalil rozmanité spôsoby, akými podvodníci obalamutili experimentátorov, aby výsledky pokusov naznačovali, že majú nadprirodzené schopnosti. Poukázal tiež na to, že občasné pozitívne výsledky testovania jasnovidcov nikdy nezopakovali ďalšími nezávislými experimentmi. Randi zašiel tak ďaleko, že ponúka milión dolárov každému, kto mu dokáže v podmienkach, na ktorých sa dohodnú obe strany, svoje nadprirodzené schopnosti. Vystriedali sa stovky uchádzačov, no peniaze zostávajú v bezpečí. Ostrieľaný kúzelník konštatuje, že okrem špekulantov, ktorí ho chcú oklamať ľsťou, mnohí oklamali v prvom rade seba a úprimne veria, že sú jasnovidcami.

Randi nie je osamotený. Hlasnými kritikmi jasnovidcov a rôznych paranormálnych „médií“ sú aj ďalšie veličiny sveta kúziel: Milbourne Christopher, Derren Brown, Pen a Teller, Ian Rowland, Kriss Angel, Paul Daniels a kedysi ním bol taktiež legendárny Harry Houdini.



„Často som sa odvolával na spomienky zo života subjektu, ktoré som nemal skadiaľ vedieť. Ale opäť nešlo o nič iné ako o tvrdenia, ktoré možno použiť na mnohých z nás,“ píše Derren Brown. Túto skutočnosť demonštroval aj vo svojej relácii „Mágia a manipulácia mysle“: vzal skupiny študentov a požiadal ich o dátum narodenia a jeden osobný predmet. Neskôr sa vrátil so štvorstranovým rozborom ich osobnosti. Štyri pätiny z nich sa vyjadrili, že na nich urobil extrémny dojem. Mnohí prekvapene konštatovali, že rozbor obsahoval prekvapivo konkrétne a nie všeobecné tvrdenia. Niektorí dokonca získali podozrenie, že Brown čerpal informácie z ich súkromného denníka! Keď si však študenti svoje podrobné rozbory, velebené hodnotením presnosti v rozmedzí 85-99%, navzájom vymenili, v šoku zistili, že boli všetky do slova a do písmena identické.

Chladné čítanie

Spôsoby, akými uvažujeme, umožňujú jasnovidcom, aby vďaka súboru klamlivých psychologických techník zvaných „chladné čítanie“ vzbudili dojem, že majú nadprirodzené schopnosti. Budú vám lichotiť a označia vás za starostlivých, zodpovedných, priateľských, kreatívnych, zdvorilých... Využijú tak skutočnosť, že si sebe namýšľame viac, než je skutočnosť (viac ako 9 z 10 vodičov si myslí, že jazdí nadpriemerne... a pod.). Opíšu, že máte nejakú vlastnosť a zároveň protichodnú. „Môžete byť ozaj tvorivý a kreatívny, ale ste viac než schopný jednať prakticky a s nohami pevne na zemi, keď treba.“ Alebo: „Hoci sa cítite emocionálne neisto a stresovane, vo všeobecnosti ste pomerne pokojný a bezstarostný.“ Využíva sa skutočnosť, že v sebe máme trochu aj z protichodných vlastnosti, resp. že si vďaka selektívnej pamäti pamätáme iba trefy. Napríklad, keď Jamesovi Randimu stúpenci jasnovidca Petra Hurkosa ospevovali televízne vystúpenie, v ktorom „úžasne čítal členov publika a hovoril dôverné detaily o ich domoch, životoch a mysliach“, legendárny kúzelník zavolal k sebe domov dvojicu z nich a prehral im nahrávku Hurkosovho vystúpenia. Pred ich očami napočítal, že maestro sa v priemere trafil v jednom zo 14 pokusov. Ale selektívne uvažovanie u nadšencov spôsobilo, že Hurkos zostal ich „srdca šampiónom“ aj naďalej.


-



K vzbudeniu pozitívneho dojmu im pomáha sebavedomý prejav a schopnosť počúvať. Držia sa pri abstraktných obrazoch („Vidím kruh, ktorý sa uzatvára...“) a vágnych tvrdeniach: „Dostávam obraz významnej zmeny, možno nejakej cesty alebo postupu v práci.“ Odôvodňujú ich tým, že jasnovidenie môže byť rozmazané a nejasné. Dotknú sa širokého spektra tém a prispôsobia sa vašim vedomým aj nevedomým reakciám na ne. Predpovedajú pravdepodobné („v škole ste dosiahli čosi významné“, „máte jazvu na ľavom kolene“) a zameriavajú sa na záležitosti typické pre vekovú a spoločenskú skupinu, do ktorej klient patrí. Miestami skúšajú špecifické tvrdenia – omyly zahovoria, napríklad tak, že im dáte abstraktnejší význam. Prípadná trefa je len bonus. A využívajú informácie, ktoré možno získať pozorovaním. Veľa napovie stisk ruky, pohľad, spôsob obliekania, pohyby, mimika...




Derren Brown dokáže zahanbiť najlepších jasnovidcov. Priznáva ale, že za podobnými kúskami stoja iba kúzelnícke triky a znalosti ľudskej psychológie. Ľudí, ktorí o sebe prehlasujú, že majú skutočné jasnovidecké či iné nadprirodzené schopnosti, tvrdo kritizuje (od tretej minúty).

Horúce čítanie

Ďalšou technikou jasnovidcov je horúce čítanie, sprostredkovanie informácií, ktoré vydolovali inou cestou ako chladným čítaním. Naposledy napríklad divák show Sally Morganovej, samozvanej „najobľúbenejšej jasnovidky Británie“ a údajnej dôverníčky princeznej Diany, počul mužský hlas prezrádzať informácie, zrejme cez skrytý mikrofón, ako „David, bolesť v chrbte, zomrel rýchlo“. Teda informácie, ktoré jasnovidke o pár sekúnd neskôr „prezradil“ Davidov duch. Hoci väčšina jasnovidcov už nepoužíva figurantov, vydávajúcich sa za bežných návštevníkov, tzv. „pre-show work“ sa nevytráca. „Dôverčivo si myslíme, že predstavenie sa začína zdvihnutím opony. V skutočnosti sa ale všetko začalo, keď ste vošli do budovy a začali konverzovať s priateľom, napriek chlapíkovi, čo stál blízko vás,“ píše kúzelník Paul Zenon. Zenon zamladi vystupoval ako jasnovidec. „Moja vlastná skúsenosť ako jasnovidca manipulujúceho divákov pomocou rozmanitých trikov ma viedla stať sa kúzelníkom, z čoho sa cítim celkom čestne.“

„Pre-show“ sa týka aj divákov, ktorí platili kreditkou alebo sa ich mená nachádzajú na mailingliste divadla, v ktorom sa predstavenie odohráva. S touto informáciou a trochou výskumu (dnes už aj s pomocou sociálnych sietí) možno vydolovať ohromné množstvá informácií. Nie je to nič nové pod slnkom. V 19. storočí členovia tímu jasnovidcov navštívili mesto vystúpenia v predstihu a prezreali miestne cintoríny a miestnu tlač kvôli informáciám, ktorými by mohli ohúriť publikum. Takíto podvodníci sa stávali milionármi už začiatkom 20. storočia; napríklad taký Claude A. Conlin, ktorý si pomáhal mikrofónmi na dámskych toaletách. Vystúpenia jasnovidcov sú veľkým biznisom dodnes. „Na niektorých vystúpeniach majú až 2000 divákov, ktorí platili od 20 do 50 libier za vstup,“ píše Zenon.



Digitálny vek prináša týmto podvodníkom nové možnosti. „Pred pár mesiacmi mi ponúkli softvér, ktorý z mena a mesta bydliska, ku ktorým majú jasnovidci prístup vďaka predaju lístkov, poskytne adresu a mená príbuzných, aj nedávno zosnulých, a susedov,“ uzatvára Zenon. „Dokonca poskytne detaily o ich dome, až po farbu vchodových dverí alebo typ auta.“

Pod drobnohľadom

Podnietení osvetou od Jamesa Randiho a ďalších, vedci skúmali jasnovidcov opatrnejšie, než predtým. Napríklad začiatkom 80. rokov psychológovia Hendrik Boerenkamp a Sybo Schoutern z Utrechtskej univerzity strávili päť rokov štúdiom schopností tucta široko rešpektovaných holandských jasnovidcov. Viackrát ročne navštívili každého z nich, ukázali im fotografiu neznámej osoby a opýtali sa ich, aby im dotyčnú osobu popísali. Rovnakú procedúru zopakovali so skupinou náhodne vybraných ľudí, ktorí netvrdili, že majú nadprirodzené schopnosti. Po zaznamenaní analyzovali viac ako 10 000 tvrdení, no jasnovidci neporazili náhodne vybraných „nejasnovidcov“. Podobných štúdií vykonali psychológovia nespočetne a vždy s výsledkami štatisticky zodpovedajúcimi náhode. Najlepšie sa jasnovidcom darí v televízii, kde, ako sa ukazuje, im niekoľko hodín „hádania“ réžia zostrihá na 20 minút excelovania.

Napriek tomu ani tí jasnovidci, ktorí nevystupujú vo veľkých sálach, netrú biedu: tí britskí si rutinne účtujú za svoje „poradenské“ služby 450 až 900 libier a niektorí slovenskí nezaostávajú. Napríklad Slovenka Sylvia Malíková bez problémov pýtala za svoje „poradenstvo osobného charakteru“ aj vyše 1000 eur. Okrem toho vyhlasovala, že vypracovávala prognózy pre rôzne mestá ako napríklad Trenčín, Žiar nad Hronom, Prievidza či Hlohovec. Týždenníku Život sa však nedávno podarilo tieto aj ďalšie jej klamstvá odhaliť.



„Využívajú mnohých ľudí,“ rozhorčuje sa kúzelník Criss Angel. „A pritom nerobia nič iné než chladné čítanie a triky, ktoré som dokázal už v detstve.“ Jeho záverečná poznámka na margo jasnovidcov je stručná, ale úderná. „Prečo ste nevarovali pred 11. septembrom 2001 10. septembra? Keby ste boli americkí občania, bola by to velezrada.“

ps. jasnovidci sa radi chvastajú, že ich služby využíva polícia pri hľadaní nezvestných osôb, a že sú v tomto smere skutočne nápomocní - uhádnete, či je to naozaj tak?

-

Poznámky:
  • Nepanuje konsenzus ohľadom toho, čo konkrétne sa chápe pod pojmom „chladné čítanie“. Podľa niektorých zdrojov ide iba o techniku založenú na „odpozeraní“ vlastností subjektu z jeho vystupovania a ďalších fyzických indícií. Podľa iných je chladné čítanie iba využívaním tzv. Barnumovho efektu, ktorý pomenúva sklon ľudí vzťahovať na seba platnosť všeobecných tvrdení. Článok v tomto smere vychádza predovšetkým z knihy Derrena Browna.

  • James Randi nie je jediný, kto ponúka peniaze ľuďom, ktorí v kontrolovaných podmienkach dokážu svoje tvrdenia o paranormálnych schopnostiach. Celková suma, ktorú by človek so skutočnými jasnovideckými schopnosťami mohol získať, je 2,6 milióna dolárov. Zatiaľ nikto neuspel.


  • Zdroje:

    Brown, D.: Magie a manipulace mysli. Argo, 2008.
    Ďurovová, H.: Vojna s veštkyňou. Život, 5, 2012, str. 10-12.
    Gilovich, T.: How We Know What Isn't So: The Fallibility of Human Reason in Everyday Life. Free Press 1993
    Chabris, Ch., Simons., D.: The Invisible Gorilla and Other Ways Our Intuitions Deceive Us. Crown Archetype, 2010.
    McRaney, D.: You Are Not So Smart. Gotham Books, 2011.
    Randi, J.: Flim Flam!. Prometheus Books, 1983.
    Rowland, I.: The Full Facts Book of Cold Reading: A Comprehensive Guide to the Most Persuasive Psychological Manipulation Technique in the World. Ian Rowland Ltd., 2008.
    Sagan, C.: The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark. Ballantine Books, 1995.
    SkepDic o jasnovidcoch http://www.skepdic.com/psychic.html
    Shermer, M.: Why People Believe Weird Things: Pseudoscience, Superstition, and Other Confusions of Our Time. Henry Holt and Company, 2003 (druhé vydanie).
    Wiseman, R.: Paranormality: Why We See What is not There. Macmillan, 2011.
    Wiseman, R., Greening, E.: Psychic Con-men. In Grossman, W.M., French, Ch. C., (eds.) „Why Statues Weep“, The Philosophy Press, 2010.
    Zenon, P.: What a Load of Crystall Balls! DailyMail Online, 2011.

    Externé odkazy:

    Angel, C.: Nikto nemá takú schopnosť.
    Brown, D.: Pravá tvár komunikovania s mŕtvymi.
    Isteník, P.: Kritická superschopnosť.
    Randi, J.: Astro-grafológ James Randi.

    Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

    Zdieľajte článok







    Pridať e-mail

    Najčítanejšie za rok