Nadšenci astrológie veria, že pozícia a pohyby vesmírnych telies v čase narodenia ovplyvňujú osobnosť človeka a jeho budúci osud, ktoré tak možno vyčítať z horoskopov. A v hviezdach sa vraj neskrýva len osud ľudí. Mnohí astrológovia taktiež predpovedajú veľké spoločensko-politické udalosti a doslova a dopísmena svetové zmeny.
To nám umožňuje jednoduchý experiement. Mnohí uznávaní astrológovia totiž prišli s jednou veľmi špecifickou predpoveďou.
Talian Agostino Nifo naplnenie tejto udalosti očakával v roku 1500.
Rakúšan Johann Virdun určil rok 1524, tak isto ako nemecký astrológ Johannes Stöffler.
Anglický teológ, matematik a astrológ William Whiston z Cambrigskej univerzity začiatkom 18. storočia určil rok 1736.
Talian Leonardo Aretina (známy aj ako Leonardo Bruni) z prelomu 14. a 15. storočia jej prisúdil dátum 15. novembra 1881.
A indickí astrológovia z mesta Dillí 5. február 1962.
Všetky stanovené dátumy máme za sebou. A teda môžeme overiť, či sa naplnilo, čo sľubovali.
Sľubovali koniec sveta.
Takže sa dobre poobzerajte okolo seba. Zamyslite sa a zvážte.
Existuje svet?
Ak odpoviete kladne, môžete skonštatovať, že astrológia vo svojich predpovediach opakovane zlyhala, a teda je nespoľahlivá.
Samozrejme, nemusíte sa obracať iba na náš malý experiment. Je veľmi poučné vziať si dobovú literatúru z minulých desaťročí alebo zo začiatku minulého storočia a začítať sa do toho, ako sa „naplnili“ spoločensko-politické predpovede vtedajších slávnych astrológov - ako desiatky z nich predpovedali politický neúspech či predčasný pád Adolfa Hitlera, alebo naopak nepredvídali prekvapivé udalosti, ku ktorým skutočne došlo.
-
Iste, na dôverčivých títo šarlatáni vedia urobiť dojem. Poskytujú informácie, ktoré sú, podobne ako analýzy („čítania“) osobnosti
jasnovidcov, zdanlivo konkrétne, ale v skutočnosti široko platné. A využívajú selektívnu pamäť ľudí, ktorí si častejšie pamätajú ich náhodné „zásahy“, než oveľa častejšie omyly.
Astrologické opakovane testovali aj vedci. Napríklad francúzsky psychológ Michel Gauquelin s manželkou tejto činnosti venoval celé štyri dekády (!). Zistil, že ľudia spravidla nie sú schopní rozoznať, že analýza osobnosti na základe horoskopu, ktorú dostali, bola vypočítaná z dát narodenia iných ľudí. Dokonca si ochotne prisvojili napríklad horoskop masového vraha. Gauquelin v roku 1991 zhrnul: „Potom, ako sme zozbierali viac ako pol milióna dát narodenia od tých najrôznejších ľudí, sme pozorovali, že väčšina prvkov v horoskope podľa všetkého nemá žiadnu z vlastností, ktoré sa im prisudzujú.“
Gauquelin spozoroval jedine jav neskôr nazvaný „efekt Marsu“ – keď sa Mars nachádza na istých miestach oblohy, rodia sa vraj skvelí atléti v počtoch, ktoré nemôžu byť náhodné. Tento jav sa ale v neskorších výskumoch nepotvrdil (napríklad vo veľkom výskume francúzskej Komisie pre výskum paranormálnych fenoménov CFEPP, ktorý použil protokol odsúhlasený Gauquelinom).
Kuriózne je, že sám Gauquelin efekt neidentifikoval u ľudí narodených po roku 1950, keď viac dátumy narodenia nenahlasovali rodičia, ale lekári.
-
Christopher, M.: Seers, Psychics & ESP. 1970.
Shermer, M. (ed.): The Skeptic Encyclopaedia of Pseudoscience. 2002.
Smith, J. C.: Pseudoscience and Extraordinary Claims of the Paranormal: A Critical Thinker’s Toolkit. 2010
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok