10.03.2015-09:59:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zdravie
#Zbúrané mýty

O čo ide

Annona mäkoostnatá (Annona muricata), ktorej plody (a niekedy aj celá rastlina) sa označujú ako graviola alebo soursop, je pomerne malý, asi päťmetrový strom z tropických oblastí Ázie, Oceánie a Afriky. Jej plody sa tak, ako v prípade viacerých iných tropických rastlín, vo svojej domovine považujú za všeliek. Konšpirátori a zástancovia alternatívnej medicíny však pred pár rokmi začali tvrdiť, že neuveriteľne účinne zabíjajú rakovinové bunky. Zrodila sa séria hrubo zavádzajúcich článkov, bohato okorenená úplnými výmyslami, ktorá zaplavuje americký aj európsky internet.



Nesmrteľný hoax


-

Články o údajných neuveriteľných účinkoch gravioly sa internetom prehnali vo viacerých vlnách. Tá najmasovejšia, ktorá predkladá tvrdenie o účinnosti 10 000-krát vyššej ako chemoterapia priamo v nadpise, sa zrodila v roku 2012 v prazdroji medicínskych falošných správ a nezmyslov, americkej stránke Natural News.

Na rozdiel od iných medicínskych hoaxov, na česko-slovenskom webe falošnú správu o účinkoch gravioly kopírovali nielen známe konšpirátorské stránky, ale aj bulvár ako Topky.sk a dokonca viaceré lifestylové webziny vykrádajúce virálny obsah zahraničných ekvivalentov. Hoax tak znovu a znovu ožíva a šíri sa.

Články o zázračných schopnostiach gravioly často dopĺňa výzva „zdieľajte, pomôžete zachrániť mnoho životov“ a neuveriteľné tvrdenie, že rastlina zabíja len rakovinové, no nie zdravé bunky. Ako inak, články obviňujú farmaceutické spoločnosti z utajovania informácií o účinnosti gravioly, aby neprišli o svoje zárobky - účinné látky v graviole sú prírodné, a tie podľa konšpirátorov nemožno patentovať. Vysvetlenie, akým spôsobom možno za utajovanie považovať publikovanie údajných účinkov gravioly vo vedeckom periodiku (na ktorý samotné konšpirátorské weby niekedy viac a niekedy menej priamo odkazujú), už konšpirátori neponúkli.

Čo naozaj vieme

Falošné správy o účinnosti gravioly vychádzajú z malého zrnka skutočnosti. Extrakty z gravioly v laboratórnych testoch vykázali protirakovinové vlastnosti. Výskumníci z Purdueho univerzity v roku 1996 zistili, že chemikálie zvané anonaceózne acetogeníny z jadierok gravioly dokážu v skúmavke zabiť bunky niektorých typov rakoviny pečene a rakoviny prsníka, ktoré sú rezistentné voči niektorých konkrétnym liekom, a dokážu to 10 000-násobne účinnejšie ako liek adriamycín.

„Na svete sa neustále konajú tisíce takýchto experimentov a poznáme tisíce chemických látok s podobnými rakovinu-zabíjajúcimi schopnosťami,“ upozorňuje profesor chémie z McGillovej univerzity Joseph Schwarcz, no zároveň dodáva: „Iba málokedy však pokročia do takéto štádia, že sú reálne použiteľné pri liečení ľudí.“ Predbežný potenciál, aký sa objavil pri graviole, totiž znamená len to, že sú potrebné ďalšie výskumy na zvieratách, a ak sú tieto úspešné, tak výskumy na ľuďoch.



Na svete sa neustále konajú tisíce takýchto experimentov a poznáme tisíce chemických látok s podobnými rakovinu-zabíjajúcimi schopnosťami.



Inými slovami, netestovalo sa ovocie gravioly, ale chemikálie jej jadierok, nezistil sa účinok vyšší ako chemoterapia, ale lepší účinok ako jedno z liečiv v chemoterapii, a to nie na rakovinu ako takú, ale niektoré typy rakoviny. V neposlednom rade, výskum nebol vykonaný na ľuďoch, ale na bunkách v Petriho miske (nie je problém zabiť akékoľvek bunky v Petriho miske, problémom je zničiť rakovinové bunky v tele tak, aby človek prežil). Výsledky výskumu teda neznamenajú, že jedenie tohto ovocia alebo jeho chemikálie dokážu u rakovinu liečiť či dokonca vyliečiť u ľudí. „Ale to nezastavilo energický margeting rôznych produktov založených na graviole s veľkými titulkami o odhalení vražedného sprisahania,“ dodáva Schwarcz.

Neurotoxické účinky

Na jednej strane zatiaľ nemáme dôkazy o pozitívnych účinkoch gravioly v ľudskom tele, na strane druhej máme vcelku presné informácie o jej negatívach, medzi ktoré patria degeneratívne zmeny v nervovej sústave vyvolávajúce symptómy podobné Parkinsonovej choroby. Jadierka tohto ovocia totiž obsahujú vysokú koncentráciu neurotoxínu zvaného anonacín.

Utajované informácie?

Tvrdenie, podľa ktorého výskum gravioly nepokračuje kvôli farmaceutickým spoločnostiam, ktoré by z rastliny nemali žiaden zisk, pretože si vraj nemôžu patentovať jeho účinnú látku, ktorá je prírodná, je úplný nezmysel. Veľké množstvo účinných látok v našich liekoch sa podarilo identifikovať v rastlinách a dnes sú bežnou súčasťou liečiv. A mimochodom, aj prírodné liečivé látky je napriek iracionálnemu odporu („chemofóbia“, ktorej sme sa venovali napr. TU a TU) častokrát praktickejšie a bezpečnejšie užívať izolované. Obsah chemických látok v rôznych rastlinách toho istého druhu totiž kolíše, hrozí poddávkovanie či predávkovanie napriek konzumovaniu rovnakého množstva „liečivej rastliny“. Naproti tomu v tabletkovej podobe má pacient aj lekár dávkovanie pod kontrolou. Ďalším dôležitým bodom je skutočnosť, že rastliny obsahujú veľmi pestrý chemický koktail, pričom vysoké dávky niektorých jeho zložiek môžu byť rizikové.



Výskum pokračuje

Tak často omieľané tvrdenia o ututlávaní výsledkov výskumu gravioly vyvracia taktiež fakt, že výskumy účinkov jej chemických látok pokračujú a boli publikované aj v posledných rokoch (napr. 2011, 2012, 2014 ). Žiaľ, tak ako v prípade výskumu z roku 1996, aj novšie výskumy postihol osud zveličenia a prekrútenia konšpirátormi.

Tieto nové výskumy, medzi nimi aj prvotné štúdie na zvieratách, naznačili, že chemické látky extrahované z gravioly a iné tzv. glykolytické inhibítory dokážu blokovať niektoré metabolitické dráhy tumorov (glykolýzu), čo však nemusí byť postačujúce. Z tohto dôvodu sa v súčasnosti konajú in vitro ("skúmavkové") výskumy zamerané na kombináciu chemikálií z gravioly s liečivami používanými v chemoterapii.

Stále sme ďaleko od klinických testov na ľuďoch a ďaleko od zistenia, ktoré chemické látky, v akých množstvách a či vôbec liečia rakovinu u ľudí - a ak áno, ktoré jej typy. Inými slovami, zatiaľ čo vedci skúmajú a testujú, neregulovaný priemysel s alternatívnou „medicínou“ a naň naviazané weby (čo je prípad Natural News, ako aj mnoho našich stránok obhajujúcich alternatívnu medicínu) ich prácu očierňujú, zistené výsledky výskumov prekrúcajú a bohatnú na predávaní preparátov bez akéhokoľvek účinku a s otáznou bezpečnosťou.

Dôležité upozornenie na záver

Rakovina nie je jedna choroba, ale obrovské spektrum chorôb fungujúce na základe rozličných molekulárnych mechanizmov. Dokonca aj v rámci niektorých základných typov, ako je povedzme rakovina prsníkov, nemusí jeden liek účinkovať na všetky podtypy, pretože sú tak rozdielne.



Keď niekto predáva zaručený "liek na rakovinu", je to rovnako podozrivé ako by predával "liek na infekciu". Medzi infekčné ochorenia patrí všetko možné od nádchy, cez zápal pľúc až po AIDS a každé z týchto ochorení vyžaduje inú liečbu,“ upozorňuje MUDr. Nadežda Bystrická z Národného onkologického ústavu.

-

Autor ďakuje MUDr. Marošovi Rudnayovi za cenné pripomienky k textu.

-

Obrázky: Tatiana Gerus

Zdroje

Cancer Research UK
Hoax Slayer
Schwarcz, J., 2012: What is soursop?
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok