17.06.2015-18:59:00   |  
#Úryvky
#Záhady a zvláštne javy
#Myslenie
„V mojej garáži žije plamene šľahajúci drak.“

Predpokladajme (nasledujem postup Richarda Franklina v skupinových terapiách), že vám vážne predložím takéto tvrdenie. Istotne by ste sa na to chceli pozrieť, aby ste sa sami presvedčili. Počas zašlých storočí sa vyskytlo nespočítateľne veľa príbehov o drakoch, ale žiadne dôkazy. Aká príležitosť!„Ukáž mi,“ poviete. Zavediem vás do mojej garáže. Pozriete sa dovnútra a uvidíte rebrík, prázdne plechovky od farby, starý tricykel – ale žiadneho draka.

„Kde je drak?“ pýtate sa.


-

„Je priamo tam,“ odpovedám nejasne mávajúc rukou. „Pozabudol som spomenúť, že je to neviditeľný drak.“

Navrhujete posypať podlahu garáže múkou, aby sa zjavili drakove stopy.

„Dobrý nápad,“ hovorím, „ale tento drak sa vznáša vo vzduchu.

Chcete použiť infračervený senzor na spozorovanie neviditeľného ohňa.

„Dobrý nápad, ale ten neviditeľný plameň nemá žiadne teplo.“

Chcete nasprejovať draka farbou, aby ho bolo vidieť.

„Dobrý nápad, ale toto je nehmotný drak a farba sa na ňom nezachytí.“ A tak ďalej. Zavrhnem každý fyzický test, ktorý navrhujete špeciálnym vysvetlením, prečo by nefungoval.Lenže aký je rozdiel medzi neviditeľným, nehmotným, lietajúcim drakom, ktorý chrlí oheň bez tepla a vôbec žiadnym drakom? Ak nie je možné vyvrátiť moje tvrdenie, niet žiadneho experimentu, ktorý by mu protirečil, aký má význam povedať, že môj drak existuje? Vaša neschopnosť vyvrátenia mojej hypotézy nie je vôbec tým istým ako dokázať, že je pravdivá. Tvrdenia, ktoré nemôžu byť testované, vyhlásenia imúnne voči vyvráteniu, sú pravdivostne bezcenné, akúkoľvek hodnotu by mali v inšpirovaní alebo vo vzbudzovaní pocitu úžasu v nás. Čo chcem, aby ste urobili, vyúsťuje v slepú vieru v moju rozprávočku.

Jediná vec, ktorú ste sa skutočne naučili z môjho neústupčivého tvrdenia, že v mojej garáži je drak, je, že čosi smiešne sa deje vo vnútri mojej hlavy. Čudovali by ste sa, čo ma presvedčilo, ak žiadne fyzické testy neplatia. Možnosti, že to bol sen alebo halucinácia by určite vstúpili do vašej mysle. Ale prečo potom hovorím tak vážne? Možno potrebujem pomoc. Prinajmenšom som možno seriózne podcenil ľudskú omylnosť.

Predstavte si, bez jediného úspešného testu si stále chcete svedomito zachovať otvorenú myseľ. Nezavrhnete hneď predstavu oheň chrliaceho draka v mojej garáži. Iba ju necháte tak. Prítomné dôkazy sú silne proti nej, ale ak sa objavia nové dáta, ste pripravený ich preskúmať, aby ste zistili, či vás presvedčia. Istotne je odo mňa neférové byť urazený kvôli tomu, že mi neveria, alebo kritizovať vás za to, že ste fádny a bez predstavivosti – iba preto, že ste vyniesli verdikt „nedokázané“.

Predstavte si, že by sa udalosti odohrali inak. Drak je neviditeľný, v poriadku, ale v múke na podlahe sa zjavili odtlačky stupají pred vašimi očami. Na vašom infračervenom detektore svieti hlásenie „mimo škály“. Nasprejovaná farba odhalí zúbkovaný chochol pohupujúci sa vo vzduchu pred vami. Nezáleží, aký skeptický ste voči existencii drakov – nehovoriac o tých neviditeľných – musíte uznať, že tam naozaj niečo je, a že predbežne je to konzistentné s neviditeľným, plamene šľahajúcim drakom.Teraz iný scenár: Predstavte si, že to nielen ja. Predstavte si, že viacerí z vášho okruhu známych, aj tí, o ktorých ste si istí, že sa navzájom nepoznajú, všetci hovoria, že majú drakov vo svojich garážach – no v každom jednom prípade sú dôkazy šialene chabé. Všetci priznávame, že nám prekáža byť zvieraný tak divným presvedčením, ktoré je tak málo podporené fyzickými dôkazmi. Žiaden z nás nie je šialenec. Uvažujeme, čo by to znamenalo, keby sa neviditeľné draky naozaj skrývali v garážach po celom svete, kým my ľudia by sme tomu len začínali rozumieť. Kiežby to tak nebolo, vravím vám. Ale možno všetky tie staroveké európske a čínske mýty o drakoch neboli vôbec mýtmi.


-Našťastie, niekoľko stôp v múke dračej veľkosti už bolo hlásených. Ale nikdy nevznikli, keď sa pozeral skeptik. Alternatívne vysvetlenie sa nabáda samo. Pri podrobnom preskúmaní sa zdá byť jasné, že tie stopy mohli byť podvrhmi. Ďalší dračí nadšenec sa zjaví s popáleným prstom a prisúdi ho zriedkavému fyzikálnemu prejavu horľavého dračieho dychu. Ale opäť existujú iné možnosti. Chápeme, že sú aj iné cesty ako si popáliť prsty, než dychom neviditeľných drakov. Takéto „dôkazy“ – a je jedno za aké dôležité ich pokladajú obhajcovia dračej existencie – majú ďaleko k presvedčivosti. Opäť a zasa, jediný citlivý prístup je predbežne zamietnuť hypotézu o drakovi, byť otvorený budúcim rukolapným dátam, a diviť sa, aká príčina spôsobuje, že toľko domnelo príčetných a triezvych ľudí zdieľa rovnaký stupeň preludu.

-

Výzva pre čitateľov: Radi by ste upriamili pozornosť ľudí na úryvok z Vašej obľúbenej knihy? Viete o knižnej pasáži, ktorá si rozhodne zaslúži, aby vošla do širšieho povedomia? Pošlite nám ju na redakcia@invivomagazin.sk! Pokiaľ sa týka vedy a kritického myslenia, radi ju zverejníme. Ak kniha nevyšla v slovenčine alebo češtine, pokojne pošlite aj text v anglickom či nemeckom jazyku, preložíme.

-

Obrázky: Pixabay, Baltasar Vischi, public domain,
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok