12.07.2015-11:13:00   |  
#Zdravie
#Zbúrané mýty
#Longformy
Prezentujeme 10 dôvodov, prečo je príbeh o utajovaných liekoch neudržateľný. Taktiež vyzývame čitateľov, aby si okrem zváženia týchto bodov všímali, ako sa proti nim konšpirátori snažia argumentovať. Veríme, že metódy používané na vyvrátenie týchto bodov pomáhajú vysvetliť, prečo mýtus o utajovanom lieku existuje a pretrváva, a že tieto pokusy poskytujú dôkaz chybného uvažovania konšpirátorov a nie samotnej konšpirácie.Mimoriadne tvrdenia vyžadujú mimoriadne dôkazy a zástancovia tejto konšpirácie nemajú žiadne dôkazy, len príbeh. Čo je ešte horšie, tento príbeh nie je vnútorne logicky konzistentný.

Rakovinu sme použili ako názorný príklad, ale podobná kritika by sa dala použiť na konšpiráciu o utajovaní akéhokoľvek lieku. Taktiež sme si zvolili ponechať bokom skutočnosť, že existuje množstvo celkom odlišných typov rakoviny, ktoré by zrejme vyžadovali odlišné lieky, aby sme sa zamerali na nepravdepodobnú logistiku, ktorú by príbeh vyžadoval.

1. Nie všetkým organizáciám zahrnutým v lekárskom výskume ide o zisk

Je mýtus, že celé financovanie výskumov pochádza z komerčných spoločností. Do výskumu sa po celom svete bežne zapájajú univerzity , pravidelne prispievajú aj charitatívne organizácie ako American Cancer Society. Najväčšie pokroky v liečbe rakoviny pochádzajú práve z týchto zdrojov , takže im v princípe nič nestojí v ceste, aby neprišli na „ultimátny“ liek.

2. Lekárski výskumníci a ich rodiny sú rovnako náchylní na rakovinu a iné choroby ako ktokoľvek iný

Samozrejmým dôsledkom konšpirácie „utajeného lieku“ je, že výskumníci a majitelia spoločností sú ochotní uprednostniť spoločnosť a jej akcionárov pred vlastným životom a životmi svojich milovaných. To naznačuje, že všetci zahrnutí vo výskume sú dokonale poslušní roboti, ktorí sa nikdy nepoddajú pokušeniu pomôcť niekomu, na kom im záleží, alebo pomôcť aby sa svet stal lepším miestom. Aby boli všetci zúčastnení imúnni voči súcitu alebo smútku a ochotní postaviť jeden cieľ nad všetky osobné ašpirácie, dokonca nad pud sebazáchovy, vyžaduje dokonalú jednomyseľnosť na spôsob včelieho úľa. Na Zemi neexistuje jediná spoločnosť alebo vláda, ktorá by takto dokázala fungovať. Nedeje sa to ani vo filmoch.

3. Ani generálni riaditelia spoločností nebudú môcť využiť ich miliardy, pokiaľ zomrú kvôli niečomu, čo ich spoločnosť mohla vyliečiť

Aj keď uveríte tvrdeniu, že mocným ľuďom nezáleží na ich priateľoch a rodinách, samotný apel na sebeckosť kvôli ich chamtivosti/zisku hovorí veľa o nich samotných. Ak by som si všimol, že veľká väčšina riaditeľov spoločností a vysokých vládnych úradníkov dokázala uniknúť rakovine, potom by sme mohli nadobudnúť podozrenie, že sa podarilo objaviť liek a ten sa používa na záchranu vyvolenej hŕstky. Ale to sa nedeje. Každým rokom sa zoznam bohatých a mocných, ktorí zomreli na rakovinu, rozširuje . Zahŕňa riaditeľov veľkých spoločností, lídrov vlád, zamestnancov Big Pharma a hlavy štátov po celom svete.

Museli by sme veriť, že títo ľudia vedia o lieku, ale rozhodli sa ho nepoužiť, aby unikli podozreniu. Je hlúpe myslieť si, že ktokoľvek z týchto ľudí, ktorí sú fantasticky bohatí, by bol ochotný čeliť vízii pomalej a bolestivej smrti, aby mal o trochu viac peňazí. Nemôže byť pravda, že títo ľudia sú tak sebeckí, že ukrývajú liek kvôli vlastnému zisku, ale zároveň tak nesebeckí, že sú ochotní zomrieť, aby konšpirácia zostala utajená.Takéto typy protirečení nevznikajú z dôkazov alebo dedukcií, ale z toho, že konšpirátori prinášajú taký počet domnienok, aký potrebujú na udržanie mýtu o utajenom lieku bez toho, aby uvažovali o ich logických dôsledkoch do dostatočnej hĺbky.

4. Mnohí výskumníci (ak nie väčšina) by si vážila slávu, prestíž a osobný úspech viac ako množstvo peňazí

Aj keď mlčky akceptujeme, že vedcom a lekárom nezáleží na tom, aby menili svet k lepšiemu alebo pomáhali chorým, stále nemôžeme predpokladať, že jediné, čo ich zaujíma, sú peniaze. Každý vedec, ktorí objaví alebo sa zúčastní objavu prelomového lieku, sa okamžite stane slávnym medzi svojimi kolegami. Je to príležitosť ukázať všetkým vašim nepriateľom a pochybovačom z celého vášho života, že nie ste nula, ale že v tom, čo robíte, patríte medzi najlepších. Nielenže to znamená Nobelovu cenu, ale prakticky to garantuje sochy a celé budovy postavené na vašu počesť a zmienku v každej lekárskej či vedeckej učebnici. Znamená to, že si budete môcť určovať svoj plat a pracovať pre ktorúkoľvek spoločnosť si vyberiete, skúmať čokoľvek sa vám zachce. Znamená to obdiv miliónov, ktorí na rakovinu ochoreli a ich príbuzných.

Objaviť liek na rakovinu by znamenalo reputáciu, ktorá by konkurovala Einsteinovi a odkaz, ktorý by trval naprieč históriou. Sotva možno uveriť, že by sa ktorýkoľvek vedec tohto všetkého vzdal.

A čím plytší a sebeckejší sú podľa konšpirácií vedci, tým je pravdepodobnejšie, že by si cenili totálny osobný zisk viac ako len ten finančný.

5. Hoci by do konšpirácie museli byť zahrnuté všetky vlády, nie všetky by na tom zarábali

Mnohé podobné konšpiračné teórie sa spoliehajú na spoluprácu medzi vládami a farmaceutickými spoločnosťami, no existujú krajiny s univerzálnou zdravotnou starostlivosťou, ktoré by dramaticky znížili svoje náklady na zdravotnú starostlivosť, pokiaľ by odhalili utajované lieky. Je pravdepodobné, že by pasívne sedeli na zadkoch, prichádzali o peniaze, kým všetci ostatní by bohatli? Nechcela by každá krajina znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť, aby mohla namiesto toho investovať do oblastí ako obrana alebo energetika? Nie, museli by sme veriť, že vo svete, kde sprisahanie o „utajovanom lieku” dokáže odhaliť každý s laptopom alebo wifi, tieto krajiny to akosi nedokážu.

6 Tlak zo strany poisťovní

Opäť, ak akýkoľvek konšpiračný teoretik s počítačom dokáže nájsť dôkazy o utajovanom lieku, potom musia o ňom vedieť aj poisťovne. Prečo veľké poisťovacie spoločnosti stále platia za drahé, ale neefektívne liečebné procedúry, keď je k dispozícii lacná a efektívna náhrada? Ak utajovanie lieku prináša veľké peniaze, potom poisťovne sú tie, ktoré sú zodpovedné za platenie nákladov. Mali by všetky predstaviteľné dôvody na to, aby odhalili utajovanie lepšieho a lacnejšieho lieku. Myslíte, že by sedeli nečinne a prichádzali o peniaze, zatiaľ čo by farmaceutické spoločnosti bohatli, bez toho, aby sa pokúsili podvod odhaliť? Opäť by sme museli veriť, že si to akosi nevšimli.

7. Farmaceutické spoločnosti by v skutočnosti na liekoch poriadne zarobili

V ktorom vesmíre by liek takej monumentálnej účinnosti nebol ziskový? Ak by mohol byť patentovaný, potom by sa jeho objavitelia zapísali do histórie svojím objavom (čo je pre mnohých vedcov hodnotnejšie, ako byť síce bohatý, ale prehliadaný kvôli nedostatku objavov), a ich spoločnosť by zarobila miliardy. Konšpirátori niekedy argumentujú, že utajované lieky by možno nebolo možné patentovať, ale to je nezmysel (z dvoch dôvodov).

Po prvé, spoločnosti môžu a aj sa im darí zarábať veľa peňazí na nepatentovaných produktoch a službách, a to aj farmaceutické spoločnosti. Môže ísť o predaj generických liečiv, čo v niektorých krajinách predstavuje väčšinu legálne predajných liekov, alebo bez predpisu predávané „prírodné” doplnky výživy, ktoré sú 30-miliardovým priemyslom.

Po druhé, nezriedka sa stáva, že spoločnosť príde s liekom založeným na prírodnej látke, a ten možno patentovať. Práve to je prípad veľkej časti liekov, ktoré sú na trhu. Často stačí len izolácia a purifikácia aktívnej zložky, a prípadne jemná modifikácia jej chemickej štruktúry alebo zavedenie konkrétneho spôsobu podávania.

8. Spoločnosti už teraz uprednostňujú lieky alebo prevenciu pred ziskom

Existujú príklady lacných produktov, ktoré sú veľmi efektívne v hubení konkrétneho ochorenia napriek tomu, že ponechať ľudí ochorieť a potom ich liečiť by znamenalo viac zisku . No spoločnosti ich napriek tomu vytvárajú, čo očividne protirečí tvrdeniu, že sú tak bezohľadné, že radšej nechajú ľudí trpieť, aby z nich mohli vyžmýkať o trochu viac peňazí, ako by získali predajom lieku.Prečo napríklad neutajovali vakcíny alebo antibiotiká? Nezarobili by viac na tuberkulóze liečením jej symptómov namiesto podávania lieku, ktorý ju vylieči? Nikto by neprofitoval, keby boli osýpky bežné a nie zriedkavé? Prečo by boli spoločnosti také selektívne v tom, ktorý liek utaja a ktorý využijú? Opäť, toto dáva zmysel iba vtedy, pokiaľ použijete logiku a dedukcie nie preto, aby ste odhalili pravdu, ale aby ste obhájili svoje tvrdenie. Začnete s tvrdením, že liek utajujú, a potom použijete akékoľvek argumenty potrebné na udržanie vášho scenára napriek faktom, ktoré mu protirečia.

9. Funguje viac ako jedna komerčná farmaceutická spoločnosť, čo znamená konkurenciu

Ak predpokladáte, že liek by zničil príjmy farmaceutickej spoločnosti, potom zároveň predpokladáte, že jeho objav by bol dobrým spôsobom pre jednu konkrétnu spoločnosť pokoriť jej konkurenciu. Ak všetky ostatné spoločnosti predávajú doživotnú procedúru, ktorá lieči symptómy ale nevylieči ochorenie, jediné, čo potrebujete, je znížiť cenu procedúry, aby ste zarobili obrovské sumy peňazí a zároveň zdevastovali svojich obchodných rivalov.

Potom môžete využiť prestíž, ktorú prinesie váš liek, ako argument pri žiadaní o finančné dary, pri hľadaní sponzorov, pri vyberaní partnerov a pri žiadaní o pôžičky. Môžete si užívať milióny dolárov v slobodnom marketingu a propagácii, ktoré prišpendlia meno vašej spoločnosti k úspechu. Taktiež to bude mať ďalší prínos, nebudete musieť sledovať svojich blízkych zomierať na liečiteľné ochorenia len preto, aby ste ochránili zisky svojich akcionárov.

Dokonca ani nie je potrebné, aby spoločnosť objavila liek ako prvá. Farmaceutické spoločnosti by mohli použiť konšpiráciu proti sebe navzájom. Ak jedna z nich poodhalí existenciu nejakého utajovaného lieku alebo odhalí smrteľnú chybu v liečive konkurenta, môže s konkurenciou vytrieť podlahu. A potom sa prezentovať ako Spoločnosť, Ktorej Môžete Veriť. Predstavte si všetky tie nehanebné veci, ktoré by sa jej prepiekli, pokiaľ by ju verejnosť vnímala, že je mimo podozrenia.

Aj keby bola pravda, že liek neprinesie žiadne peniaze, samotná konšpirácia vytvára mimoriadnu príležitosť pre niektorú spoločnosť dostať sa na vrchol a potom mať krytie pre čokoľvek nekalé sa jej zachce. Čím chamtivejšia a bezohľadnejšia je nejaká spoločnosť, tým je viac pravdepodobné, že využije takúto možnosť. Je hlúpe myslieť si, že tieto spoločnosti nemajú žiaden problém podvádzať verejnosť, ale nikdy by ich nenapadlo podraziť sa navzájom.

10. Utajovanie lieku by bolo drahšie


Výpočty teórie hier sú oveľa sofistikovanejšie ako mimoriadne zjednodušený pohľad konšpirátorov. Každá spoločnosť v sprisahaní by musela zvážiť pravdepodobnosť a následky toho, že bude podrazená konkurenciou alebo ktorýmkoľvek vedcom na jej výplatnej páske oproti predpokladaným ziskom. Ako sme upozornili, také veľké sprisahanie by vyžadovalo spoluprácu mnohých subjektov, ktoré by v skutočnosti peniaze strácali. Aby sprisahanie fungovalo, každý z nich by musel byť prinútený mlčať. Inými slovami, museli by im platiť viac, ako by strácali. To sa týka každej krajiny s univerzálnou zdravotnou starostlivosťou a každej poistovne, ktorá platí za liečbu. Nezabudnite na každého doktora, výskumníka či vedca zahrnutého v ktoromkoľvek aspekte vývoja lieku, aj tí by museli byť zaplatení dostatočne na to, aby odolali pokušeniu.Klinické výskumy sú zásadnou súčasťou objavovania liečiv. To znamená ešte viac informácií, ktoré bude treba utajiť, a ešte viac ľudí, ktorých bude treba podplatiť. To všetko po miliardách, ktoré išli na výskum a vývoj pri hľadaní lieku.

Taktiež by bola potrebná malá armáda žoldnierov schopných zbaviť sa tých, ktorí nechcú spolupracovať, a s rozpočtom dostatočným na to, aby sa na to celé neprišlo. Táto armáda by taktiež musela monitorovať nezávislých a konkurenčných výskumníkov a musela by sa k nim dostať skôr, než liek objavia, aby ich podplatili alebo zabili. V tomto bode sa cena pre privilégium utajovať liek dostáva do biliónov. Pre každú spoločnosť by bolo utajovanie takého lieku príťažou, nie prínosom.
Striktne povedané, môže byť možné meniť a dopĺňať konšpiračnú teóriu s nekonečnou regresiou ad hoc* predpokladov, ktorým chýbajú akékoľvek dôkazy, aby ste udržali jej scenár. Práve toto je základná vlastnosť a lákadlo aj tých najveľkolepejších konšpiračných teórií. Ibaže čím viac ad hoc predpokladov použijete a čím viac ľudí by muselo byť zapojených, aby sa scenár udržal, tým je celý príbeh menej pravdepodobný. A tak v istom bode je užitočné použiť Occamovu britvu** a priznať monumentálnu nepravdepodobnosť konšpiračnej teórie o utajovanom lieku na rakovinu.


-

Poznámky:
* ad hoc – dodatočné pridanie vysvetlenia alebo úprava pôvodného tvrdenia, aby sa sťažilo jeho vyvrátenie a kompenzovali sa anomálie, ktoré tvrdenie (alebo hypotéza) v pôvodnej forme neočakávalo
** Occamova britva – princíp, podľa ktorého ak nejaký jav vysvetľuje viacero vysvetlení, je lepšie uprednostniť to najmenej zložité

Príspevok je prekladom článku, ktorý vzišiel zo spolupráce webu I Fucking Hate Pseudoscience a popularizátora vedy The Credible Hulk. Preložené a zverejnené s povolením autorov.

Pozri tiež

» Graviola vraj ničí rakovinu 10 000-krát efektívnejšie ako chemoterapia: Je to naozaj tak?
» Kurkuma - ďalší zázračný liek na rakovinu?
» Takmer zázračné uzdravovanie: Zázračné uzdravenia z rakoviny
» Pozitívne myslenie: Záchrana pred rakovinou?
» Skorumpovaná veda: Vedecká gramotnosť a ako to naozaj vyzerá, keď nás vedci klamú
» Vedci trolovali konšpirátorov, tí nerozoznali ani úplné nezmysly
» Vitamínové doplnky nie sú studnicou zdravia. Neznižujú, ale zrejme zvyšujú riziko rakoviny
» Ezoterici sú celkom mimo: Skutočný vplyv myšlienok (a meditácie) na našu DNA
» Ups. Odporcovia očkovania financovali výskum, ktorý nenašiel dôkaz, že očkovanie spôsobuje autizmus
» Strach a hrôza z karcinogénov? Fakty namiesto strašenia
» Mýty a zavádzanie o očkovaní proti chrípke
» Konšpiračné teórie o očkovaní, rakovine či pristátí na Mesiaci by odhalili do 4 rokov
» Fakty o novej konšpirácii: Za vlnu mikrocefálie v Brazílii vraj nemôže vírus Zika, ale larvicíd (takmer) od Monsanta
» Jiří Hert: O kritike vedeckej medicíny
» Keď šarlatáni strašia mamografiou: Mýty, fakty a riziká
» Alternatívna „liečba“ rakoviny žieravinou: Šialenstvo Black Salve
» Spontánna remisia: Zázrak, záhada alebo kuriozita medicíny?
» Sprisahanie s cieľom ovládania vašej mysle
» 6 spôsobov ako vyvrátiť ktorúkoľvek konšpiračnú teóriu
» Prekyslenie organizmu, zásaditá strava a choroby: Je to vlastne naopak, ako tvrdia šarlatáni
» Vyhladovanie nádorov: Nebezpečný mýtus založený na naivných predstavách
» Liečba rakoviny alternatívnou medicínou niekoľkonásobne zvyšuje riziko smrti, zistil výskum
» Zomrela na rakovinu, no jej svedectvom naďalej vábili na neoverenú liečbu

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok