16.02.2012-10:18:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Živá príroda
#Kuriozity
Tak napríklad, na juhu USA možno na vidieckych slávnostiach bežne vidieť preteky prasiat. V Austrálii prišli s podobným nápadom, no krochkajúcich atlétov čaká okrem pretekania taktiež potápanie, pretože súčasťou trasy je 4 m hlboká vodná nádrž. Šou prasačieho pretekania a potápania má napríklad v Queenslande históriu siahajúcu do roku 1848 a láka každý rok vyše pol milióna návštevníkov! V Hongkongu sú pre zmenu obľúbené zápasy svrčkov a existujú správy o organizovaných bojoch zdomácnených kanárikov!



Ropuchy-atléti

Austrálčania sú očividne veľmi kreatívni, zvieratá milujúci národ. Okrem pretekov prasiat sa tu rozmáhajú tiež preteky takmer polmetrových ropúch obrovských. Tento jedovatý, pôvodne juhoamerický druh doviezli do Austrálie na objednávku vlády za účelom boja proti chrobákom. Ibaže tridsiatka v roku 1933 privezených jedincov sa škodlivej chrobače ani nedotkla... a žrala všetko ostatné. Okrem toho sa množila na spôsob králikov. Dnes Austráliu zaplavujú milióny a milióny jej potomkov.

Na preteky poslúži asi 10 ropúch. Po očíslovaní ich prikryté vedrom umiestnia do centra súťažnej plochy. Po odstránení vedra pohyby chladnokrvných obojživelníkov spustia neskutočnú drámu a akciu. Pravda, v strohej a spomalenej verzii. Tak či onak, vyhráva ropucha, ktorá prvá opustí označenú plochu. Turisti, hlavne po pár pivách, tento austrálsky unikát milujú. Sú regióny, kde sa v podnikoch dočkáte pretekov ropúch aj trikrát týždenne. Keďže atlétov po súťaži posielajú namiesto dôchodku rovno na druhý svet, táto zábavka pomáha kontrolovať počty jedného z najvážnejších škodcov, akému Austrália čelí.

Utekajúce šváby


-

V roku 1982 sa v Brisbane rozhádali dvaja štamgasti. Problém: v ktorej časti mesta žijú rýchlejšie šváby. Spor vyriešili v jednej z garáží tak, že svoje miestne šváby nechali navzájom pretekať. Celé divadielko sledovalo osadenstvo baru a jeho nadšenie vyústilo v každoročné preteky švábov, dnes až s osemtisícovou návštevnosťou. Podujatia sprevádzajú sponzori, gambling, ale hlavne veselí účastníci a obecenstvo. „Sú integrálnou súčasťou austrálskej spoločnosti,“ hovorí o šváboch jeden z fanúšikov. „Každá domácnosť ich má.“ Na vážnosti súťaži pridávajú pokuty za nedovolené pomocné látky zvyšujúce výkonnosť, ako sú káva či cukor, a pokuty vo výške až 100 miliónov dolárov za vtrhnutie na súťažnú dráhu. Úplne najhorší trest čaká toho, kto namietne voči pravidlám – toho označia za „v skutku neveľmi austrálskeho“.



Príchod švábov do štvormetrového ringu sprevádzajú tóny gájd. V strede ringu je kruh, a prvý zo švábov, ktorý ho prekročí, sa stáva víťazom. Podobne ako pri ťavách, aj tu hrozí riziko, že zvierací súťažiaci – azda pod návalom trémy z početného publika, ktoré ani nepatrí k ich vlastnému druhu – zostanú stáť na mieste. Naopak, pre iné šváby je kontakt s fanúšikmi dôležitý a ochotne sa rozutekajú medzi divákov. Do tuhého nejde iba v ringu, ale aj okolo neho. „Vlastníci“ švábov sa navzájom ostrekujú vodnými pištoľami a pivom. A na svojich zverencov sú veľmi citliví, mnohí do nich totiž investovali od zakúpenia pri vchode až celých päť či desať minút!

Tvrdohlavé ovce

Pri pretekoch oviec sa tam, kde kôň cvála s vetrom o preteky, ovce skôr vlečú. Darmo ich k behu popoháňajú psy alebo motivuje ťahané vedro s potravou, ony mávajú vlastnú predstavu o priebehu trasy a niekedy kvôli tomu dokonca preskakujú bariéry. Stáva sa tiež, že niekoľko bežcov sa pár metrov pred cieľovou čiarou jednoducho otočí a vráti späť na štart. Alebo sa zastaví a začne sa pásť. To všetko robí z pretekov oviec podujatie plné prekvapení.

Ovce sa pretekajú na dráhach v tvare podkovy. Populárne sú nielen v Austrálii, ale aj vo veľkej Británii. Vo Veľkom ovčom zábavnom parku v Devone sú na dennom programe a ročne prilákajú viac ako 100 000 návštevníkov. Majiteľ parku, Rick Turner tvrdí, v roku 2001 jedna z jeho oviec zaznamenala rekord a dvestometrovú trasu zvládla za neuveriteľných 17 sekúnd. „To je rýchlejšie ako olympijský šprintér,“ hrdo poznamenáva Turner. Nedávno sa ovčie preteky objavili na mieste, kde by mali prekvitať najviac – na Novom Zélande, kde na jedného človeka pripadá až 11 oviec.



Zaujímavosti

  • Preteky yabbieov sú ďalšou austrálskou zvláštnosťou. Yabbie je názov miestnych vodných kôrovcov, ktoré nechávajú pretekať po trojmetrovom plátne. Zvieratá niekedy odmietajú utekať a skrútia sa do klbka a zaspia. Keď už nič iné, takto o čosi oddialia neodvartný osud – stať sa najbližším chodom.

  • V Austrálii taktiež nájdete preteky jašterov. Niekedy ide o charakteristické agamy golierovité. Zvieratá posadia do stredu ringu a čaká sa, ktoré ho ako prvé opustí.

  • Od roku 1973 sa každé Vianoce konajú preteky psov v plávaní na pol kilometra Scotland Island 500. Konajú sa, samozrejme, v Austrálii.

  • Najnovším prírastkom do rodiny „zvieracích športov“ je... rátanie oviec. Na prvý pohľad šialený nápad sa v súťažnej podobe objavuje od roku 2006. Jeho pravidlá sú jednoduché – zhruba 400 oviec sa preženie okolo desiatich ľudí, ktorých úlohou je čo najpresnejšie určiť ich skutočný počet. Uhádnete, v ktorej krajine sa táto súťaž praktizuje?


  • Zdroj

    Príspevok je úryvkom z článku Zvierací atléti: Milé aj nemilosrdné tradície (GoldMan, november 2011, str. 26-30)

    -

    Perexový obrázok: N.P. Holmes
    Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

    Zdieľajte článok







    Pridať e-mail

    Najčítanejšie za rok