22.04.2015-01:22:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zbúrané mýty
#Zdravie
Ešteže si toto ázijské korenie môžeme (okrem obchodov s potravinami) kúpiť aj v kamenných či virtuálnych ezošopoch!

Ibaže...

Presne ako v prípade populárnej gravioly, tvrdenia o účinkoch kurkumy sú zveličené a prekrútené. Autori článkov o jej údajných senzačných účinkoch nám ich servírujú spôsobom, ktorý naznačuje, že vôbec nerozumejú ako prebieha vývoj liečiv a čo znamenajú čiastkové výsledky tohto výskumu, alebo nás chcú vedome oklamať.



Najprv fakty

Jedna z chemikálií, ktoré kurkuma obsahuje, kurkumín, vo výskumoch zabíja rakovinové bunky (1). Nie vo výskumoch na ľuďoch, ale vo výskumoch na bunkových kultúrach v Petriho miske. A vo výskumoch na zvieratách spomaľuje postup niektorých typov rakoviny či dokonca zmenšuje tumory. To je všetko fajn.

Okrem toho vieme, že kurkumín v Petriho miske spomaľuje rast zdravých buniek a môže interferovať s niektorými typmi chemoterapie (1).

Čo to znamená

Vyplýva z uvedených faktov, že máme na dosah liek na rakovinu? Nie. Vyplýva z nich, že potrebujeme ďalšie výskumy. A tie sa skutočne dejú, zatiaľ sú však iba v raných fázach.


-

Zatiaľ nevieme, či kurkumín rakovinu lieči aj u ľudí. A ak áno, netušíme, aká dávka bude potrebná, aby takáto liečba bola účinná.

Ak je kurkumín naozaj účinný aj u ľudí, potrebovali by sme v našom tele dosiahnuť jeho podobnú hladinu, aká priniesla úspechy v laboratórnych bunkových kultúrach. Žiaľ, ukazuje sa, že ľudské telo má – na rozdiel od hlodavcov - problém so spracovaním kurkumínu. Inými slovami, môžete ho prijímať obrovské množstvá, ale z tráviaceho traktu sa ho do krvného obehu dostane len pramálo (1,2,3, 4).

Nedostáva sa do krvi

Prečo je to tak? Na vine je mimoriadna schopnosť ľudského tela metabolizovať zvonka prijaté chemické látky. Práve kvôli nej sa často stáva, že látky účinné v bunkových kultúrach musia výskumníci chemicky modifikovať, inak by pacientom priniesli jedine placebo efekt.**



Ale späť ku kurkume. Napríklad v jednom výskume (4) výskumníci porovnávali účinky kurkumínu na tumorové bunkové kultúry ako aj rakovinové bunky myelómu, ktoré boli izolované z ľudských pacientov. Najnižšia koncentrácia, ktorá mala pri dlhodobom vystavení nejaký efekt, bola 10 mikromolov**, no ani 50 mikromolov nedokázalo tumory zničiť. U ľudí sa pritom podarilo dosiahnuť v krvi koncentráciu len 0,5 mikromolu, ktorá ani nie po hodine padla na nulu! Ba čo viac, u hlodavcov, ktoré vo viacerých výskumoch prijímali na kilogram hmotnosti astronomické 2 gramy kurkumínu (3), jeho hladina v krvi nikdy neprevýšila 5 mikromolov.

Nepostačilo by skrátka zvýšiť dávku? Povedzme na 40 gramov na kilogram hmotnosti? Žiaľ, v prípade ľudského tela neplatí jednoduchá rovnica, podľa ktorej dvadsaťnásobné zvýšenie dávky zvýši hladinu danej látky v krvi dvadsaťnásobne. Nehovoriac o tom, ako často by ste tieto astronomické dávky museli užívať. Každé tri hodiny? Každú hodinu?!

Takže áno, kukrumín je potenciálne nádejnou chemikáliou pre boj s rakovinovými bunkami. Ale len pokiaľ sa nám podarí nejakým spôsobom ho natlačiť do krvného obehu, čo zrejme v súčasnej chemickej podobe nepôjde. Potenciálne, na kurkumíne založené účinné liečivo, tak zrejme bude predstavovať polosyntetický derivát tejto látky. Žiaľ, ten ezošopy zrejme odmietnu, pretože už nebude dostatočne „prírodný“.

Predražené korenie

Na záver si dovolíme uchmnatnúť pár dôležitých riadkov od našich kolegov zo Žrádielka na demonštráciu, akým spôsobom „alternapriemysel“ na neúčinných preparátoch (ktoré navyše veľmi často vôbec neobsahujú to, čo tvrdia) ošklbáva ľudí, ktorí sa zo zúfalosti chytajú aj pomyselnej slamky.

Kurkuma z ezoshopu – 248,61 EUR/kg
Kurkuma z teleshoppingu – 650,95 EUR/kg
Kurkuma z obchodu s korením – 7,98 EUR/kg


(vo všetkých prípadoch sa predáva kurkuma, nie potenciálne účinná látka kurkumín!)

Žrádielko komentuje: „Ak si myslíte, že toto je výnimočný prípad, vedzte, že ani zďaleka. Toto je len krásny príklad, na ktorom sa dá demonštrovať, ako sa bullshit, šarlatánstvo a alternatívne sračky výrobcom “alternatívnych medikamentov” brutálne vyplácajú.“



Upozornenie
Obligátna, ale veľmi dôležitá mantra na záver: Rakovina nie je jedna choroba, ale obrovské spektrum chorôb fungujúce na základe rozličných molekulárnych mechanizmov. Dokonca aj v rámci niektorých základných typov, ako je povedzme rakovina prsníka, nemusí jeden liek účinkovať na všetky podtypy, pretože sú tak rozdielne.

„Skúste si predstaviť ľudské telo ako nejaký stroj. Povedzme automobil. Verili by ste niekomu, kto by na internete predával prášok proti "poruche auta"?“ upozorňuje MUDr. Nadežda Bystrická z Národného onkologického ústavu. „Pritom "porucha auta" môže byť rovnako široký pojem ako "rakovina", a tak medzi jedným a druhým typom rakoviny môže byť taký veľký rozdiel ako napríklad medzi nefunkčným stieračom a pokazenou brzdou. Predstava, že by sa všetky typy závad na vozidle dali vyriešiť prisypaním jedného a toho istého prášku do palivovej nádrže, odkiaľ sa prášok ani nemá ako dostať k pokazenej súčiastke, je síce krásna, ale naivná.

-

Poznámky
* Nie, nie sme obhajcami nekalých praktík farmapriemyslu ani akéhoľvek iného priemyslu. Čo sa kritiky farmabiznisu týka, podporujeme však iniciatívy na spôsob tej, o akú sa snaží napr. lekár a známy kritik homeopatov a iných šarlatánov, Ben Goldacre. V tomto prípade totiž ide o snahu dosiahnuť reálne zlepšenie stavu (a na základe reálnych problémov, nie poloprávd a konšpirácií), nielen nahnať zákazníkov k alternabiznisu a priemyslu s doplnkami výživy. Ak Vám záleží na skutočne transparentnom vývoji účinných liečiv, podporte túto iniciatívu.
**Existujú aj presne opačné prípady, kedy na ľudské tumory účinkuje látka, ktorá v bunkových kultúrach žiaden takýto efekt nevykazovala.
*** Podľa niektorých iných výskumov je minimálna účinná hladina až 20 mikromolov.

Poďakovanie
Za odbornú kontrolu textu autor ďakuje MUDr. Kamilovi Knorovskému a MUDr. Jaromírovi Šrámekovi.

Zdroje
1 American Cancer Society "Herbs at a Glance: Turmeric, Science & Safety"
2 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12097302
3 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9619120
4 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15070700


Obrázky: Simon A. Eugster, Sanjay Acharya
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok