V posledných rokoch je čoraz zrejmejšie, že
existujú nechcené následky užívania vitamínov. Negatívne účinky na zdravie
sa týkajú najmä tých, ktorí sú zdraví, takže vitamínové doplnky nepotrebujú, a tých, ktorí prekročia odporúčané dávkovanie.
V
analýze, ktorá bola prezentovaná na schôdzi Americkej asociácie na výskum rakoviny 2015, vedci zhodnotili štúdie o vitamínových doplnkoch a o riziku vzniku rakoviny v priebehu 20 rokov.
„Stručne povedané, odpoveďou je nie.
Vitamínové tablety neznižujú riziko vzniku rakoviny,“ uviedol autor analýzy Dr. Tim Byers z Univerzity v Colorade.
-
Napríklad v štúdii zverejnenej v roku 2006 v časopise American Journal of Clinical Nutrition vedci zistili, že ženy, ktoré mali vysoký príjem kyseliny listovej z doplnkov stravy, mali o 19 percent
vyššie riziko rakoviny prsníka, ako tie, ktoré takéto vitamínové doplnky neužívali. Okrem toho ženy, ktoré mali najvyššiu úroveň folátu (v syntetickej forme je to kyselina listová) v krvi, mali o 32 percent vyššie riziko rakoviny prsníka ako tie, ktoré mali túto hodnotu nižšiu.
„Dôvodom, prečo vznikla celá rada výskumov, bolo v prvom rade konštatovanie, že ľudia, ktorí jedia viac ovocia a zeleniny, majú nižšie riziko vzniku rakoviny,“ vysvetlil Byers. Výskumníci sa pýtali, či v ovocí a zelenine existujú konkrétne vitamíny, ktoré sú hnacou silou pre tento priaznivý vplyv.
„A naozaj desivé zistenie je, že v niekoľkých štúdiách vidíme
nárast rakoviny u skupín, ktoré užívali vitamínové doplnky ako napríklad beta-karotén, vitamín E a kyselina listová,“ povedal.
V inej štúdii publikovanej v roku 1994 v New England Journal of Medicine vykazovali mužskí fajčiari, ktorí užívali počas piatich až ôsmich rokov beta-karoténové doplnky, o 18 percent vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc v porovnaní s mužskými fajčiarmi, ktorí tieto doplnky neužívali. Zistenie zvyšuje pravdepodobnosť, že beta-karoténové doplnky sú pre fajčiarov škodlivé.
„Myslím si, že ide o dosť
podstatné zvýšenia rizika, takže ich naozaj musíme považovať za problém bezpečnosti klinického aj verejného zdravia,“ povedal Byers.
Mnohí ľudia po celom svete užívajú vysoké dávky vitamínových doplnkov pretože si myslia, že sa tým zlepší ich zdravie. V skutočnosti to môže spôsobiť pravý opak.
„To však neznamená, že ľudia by mali mať strach z užívania vitamínov a minerálnych látok. Ak sú prijaté v správnom množstve, multivitamíny môžu byť dobré aj pre vás. Ale
neexistuje žiadna náhrada kvalitnej stravy,“ dodal Byers.
Pozrime sa spolu na niekoľko konkrétnych odporúčaní týkajúcich sa vitamínových doplnkov:
1) Nepoužívajte vitamínové doplnky ako náhradu za plnohodnotnú stravu. Snažte sa získať vitamíny a minerály z vyváženej stravy s dostatočným množstvom ovocia a zeleniny.
2) Každodenné prijímanie vitamínových doplnkov
u zdravých ľudí je zbytočné.
3) Neužívajte vyššie množstvo vitamínových doplnkov ako uvádzajú odporúčané dávky.
4) Cielené doplnenie niektorých špecifických vitamínov v správnych dávkach môže byť u niektorých
konkrétnych ľudí či populácií prospešné.
5) Pri cielenom doplnení vitamínov postupujte podľa rady lekára. Práve lekári často môžu zmerať hladinu špecifického vitamínu v krvi a v závislosti od nameranej hladiny odporučiť prípadnú suplementáciu.
Snáď najväčším zlom spôsobeným výrobcami vitamínových doplnkov bolo pestovanie myšlienky, že tieto produkty sú neškodné, a preto čím viac ich zjeme, tým viac prospejeme svojmu zdraviu.
Ukazuje sa, že žiaden z týchto predpokladov podsúvaných priemyslom s doplnkami výživy nie je pravdivý. Pri nadmernom užívaní skutočne existuje riziko. Určovanie dávkovania a taktiež určovanie toho, ktorý vitamín si máme vziať, pritom
môže byť zložité.
Je vcelku možné, že za vitamínové doplnky za rok zaplatíme stovky eur, a pritom nám uškodia v dôsledku nesprávneho dávkovania alebo užívania nesprávne zvoleného vitamínu. Preto ak chcete ušetriť peniaze a vyhnúť sa negatívam užívania vitamínových doplnkov, radšej sa poraďte s odborníkom.
-
Zdroje:
Livescience,
Science Based Medicine
Ďalšie odporúčané čítanie:
Goldacre, B., 2013: Prolhaná věda. CPress (v slovenčine pod názvom Zvrátená veda)
Obrázky: Pixabay
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok