06.03.2020-14:00:00   |   Roland Oravský
#Zdravie
#Čo sa deje
#Zaujímavosti
Čo vlastne znamená názov „koronavírus“? Odkiaľ prišiel a aký má súvis s pivom Corona? Samozrejme absolútne žiadny. Koronavírusy sú bežné respiračné vírusy, spôsobujúce u ľudí bežnú nádchu. Hoci bol koronavírus prvýkrát izolovaný už v roku 1937, svoj názov získal až v roku 1968 na základe elektronmikroskopického tvaru vírusovej častice so špicatými glykoproteínmi, ktoré vyzerajú ako koruna (latinsky corona). Ľudské koronavírusy spôsobujú každoročne asi dve tretiny prípadov nachladenia. (1) Existuje teda veľká pravdepodobnosť, že ste už niekoľkokrát v živote prekonali infekciu koronavírusom.

Raz za čas sa však objaví špeciálny koronavírus, ktorý predstavuje pre človeka väčšie nebezpečenstvo, než bežná nádcha. V roku 2002 sa v Číne, v provincii Guangdong, vyskytlo ochorenie vyvolávajúce atypické zápaly pľúc a respiračné zlyhanie. Ochorenie dostalo názov SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) a ako pôvodca bol identifikovaný vírus, ktorý bol zaradený medzi koronavírusy. Vírus SARS pred rokom 2002 u človeka nevyvolával ochorenie a zrejme preskočil na človeka zo zvieraťa (zrejme z netopierov). Celkovo bolo zdokumentovaných vyše 8 000 prípadov a zomrelo okolo 10% pacientov. Od roku 2003 nebol hlásený nijaký prípad infekcie vírusom SARS. (2)


V roku 2012 sa v Saudskej Arábii objavil nový koronavírus, ktorý vyvolával zápaly pľúc a respiračné zlyhanie. Ochorenie dostalo názov MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Bolo zdokumentovaných viac ako 2 400 prípadov v celkovo 27 štátoch. Zomrelo približne 35% nakazených. Hoci nie je úplne jasné, ako vírus MERS vznikol, opäť sa predpokladá „preskočenie“ zo zvieraťa – v tomto prípade sa obviňujú ťavy. Potvrdených úmrtí na MERS bolo 912. (3, 4)

Novinka z Číny

Najnovší koronavírus, schopný vyvolať zápaly pľúc a respiračné zlyhanie, bol prvýkrát identifikovaný v decembri 2019 v čínskom meste Wu-Chan. Rovnako, ako pri predchádzajúcich dvoch, aj tu predpokladáme prestup zo zvieraťa na človeka. Spočiatku sa uvažovalo o hadoch, ako o zdroji nákazy, dnes sa vedci prikláňajú viac k teórii, že sme vírus získali opäť od netopierov (podobne ako SARS). Svetová zdravotnícka organizácia stanovila definitívne označenie pre ochorenie vyvolané týmto vírusom COVID-19. V dnešných dňoch je už celosvetovo viac ako 88 000 potvrdených prípadov. Dobrá správa je, že prevažná väčšina prípadov neprebieha nijak závažne a prejavuje sa príznakmi podobnými prechladnutiu až mierneho zápalu pľúc. Závažne prebieha približne v 14% a respiračné zlyhanie sa rozvinulo v 5% prípadov.

Okolo 3 000 potvrdených prípadov skončilo úmrtím pacientov, pričom riziko úmrtia stúpa s vekom a pridruženými ochoreniami. (5, 6) Inými slovami, ak ste mladý človek, v produktívnom veku, nový koronavírus u vás pravdepodobne nespôsobí nijak závažné ochorenie, ale starší ľudia, najmä nad 80 rokov a pacienti s chronickými ochoreniami dýchacieho systému (ako chronická bronchitída, astma a iné) majú niekoľkonásobne vyššie riziko ťažkého priebehu pri nakazení.

Zatiaľ nie je jasné, prečo sa u rôznych ľudí líši priebeh ochorenia. Práve častý mierny priebeh infekcie je jeden z faktorov, prečo sa nový koronavírus tak ľahko šíri.


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze, čo v preklade znamená, že ide o situáciu, kedy sa nákazy môžu šíriť aj do iných krajín sveta a ktorá si vyžaduje koordinovanú medzinárodnú spoluprácu. (7) WHO tak doteraz urobila len šesťkrát (určite si spomínate na situácie so zika vírusom, ebolou alebo prasacou chrípkou). Podľa niektorých zdrojov je veľmi pravdepodobné, že sa v blízkej budúcnosti vyhlási stav pandémie – rozsiahlej celosvetovej epidémie. Tieto odborné „nálepky“ nemajú slúžiť na strašenie ľudí, sú určené primárne pre zdravotníkov a odborné organizácie, aby zaviedli primerané opatrenia podľa aktuálnej situácie. Vnímať stav pandémie ako situáciu, kedy sa vírus nekontrolovateľne šíri a kedy nie sme schopní nič s tým robiť, je nesprávne.


-

zdroj obrázku: https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/


COVID-19 vs. chrípka

Na sociálnych sieťach - ale nielen tam - sa ochorenie COVID-19 často porovnáva s chrípkou, čo je tiež vírusové ochorenie, ktoré verejnosť nezriedka neprávom podceňuje. Napríklad, v USA sa vyskytlo len počas tejto sezóny okolo 32 miliónov prípadov chrípky, z toho okolo 18 000 úmrtí. Bežná smrtnosť na chrípku sa uvádza okolo 0,1%. (8, 9)

Médiami sa šírila správa, že úmrtnosť na nový koronavírus je celosvetovo 3,4%. Zároveň sme sa mohli dočítať, že je oveľa nebezpečnejší než vírus chrípky. (10) Ak sa však hovorí A, treba povedať aj B. Úmrtnosť 3,4% platí pre celý svet - ak sa pozrieme na krajiny mimo Číny, číslo je oveľa nižšie, približne 1,6% (údaje sa líšia, od 0,4 až po 2%). (11, 12, 13) V Číne došlo k pôvodnému prepuknutiu ochorenia a čísla sú logicky vyššie, keďže chvíľu trvalo, než sa zabezpečili potrebné opatrenia pre dostatočnú zdravotnú starostlivosť (spomeňme si na rekordne rýchle postavenú novú nemocnicu, atď.)

Je však stále pravdepodobné, že sú čísla nadhodnotené pre vysoký výskyt asymptomatických a veľmi miernych prípadov, ktoré neboli zachytené. Ak vezmeme do úvahy aj tento dôležitý faktor, potom nám vychádza, že úmrtnosť je nižšie ako 1%. (14)


Zároveň platí, že okolo 80% úmrtí bolo vo vekovej kategórii nad 60 rokov, a 75% pacientov malo súčasne iné pľúcne alebo kardiovaskulárne ochorenia. Veľmi pozitívne sa javí fakt, že hoci asi 2,4% prípadov COVID-19 postihlo deti, doteraz nebol dokumentovaný jediný prípad úmrtia dieťaťa – na rozdiel od chrípky. (15)

Zatiaľ nevieme ako sa situácia ďalej vyvinie. O chrípke máme dosť údajov a môžeme bezpečne predpovedať jej výrazný ústup v jarných mesiacoch, v prípade COVID-19 je výskyt po skončení zimy nejasný. (16) Na druhej strane, doterajší vývoj je dosť priaznivý. V Číne v priebehu niekoľkých týždňov klesol výskyt z 3000 nových prípadov týždenne na 1000 nových prípadov týždenne. (17)


-

údaje prevzaté z http://www.nhc.gov.cn/xcs/yqtb/list_gzbd.shtml


Ako sa chrániť?

Vakcína proti novému koronavírusu zatiaľ neexistuje. Čo teraz? Už asi všetci vieme, že bežné ochranné rúško neochráni pred infekciou novým koronavírusom a že jeho zmysel spočíva naopak v ochrane okolia pred bacilonosičom. Internetoví špekulanti, ktorí ich predávajú za absurdne predražené ceny majú teda smolu. Môžete síce zvýšiť konzumáciu zázvoru a cesnaku, ako odporúčajú diskutéri na sociálnych sieťach, neexistuje však nijaký vedecký dôkaz o ich reálnom účinku.


Určitú ochranu predstavuje respirátor, ktorý na rozdiel od rúška filtruje vdychovaný vzduch a zachytáva škodlivé látky. Sú rozdelené podľa ochrannej triedy do 3 skupín, v Európe označovaných písmenami FFP (filtering face piece). Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pri styku s pacientami s COVID-19 používať ochranné okuliare, ochranný štít, ochranný odev a jednorázové rukavice s odolnosťou voči tekutinám. Na ochranu pred vírusmi sa odporúča minimálne trieda ochrany filtrom P2 (FFP2 - v Číne a USA je ekvivalentom N95), ideálne vyššia trieda - FFP3. Respirátory FFP2 zachytávajú minimálne 94% častíc vo vzduchu do veľkosti 0,6 mikrometrov, FFP3 minimálne 99% častíc. Okrem medicíny sa FFP2 a FFP3 využívajú aj v banskom, chemickom alebo aj kovospracujúcom priemysle, kde chránia pred dymom, či aerosólmi. Na internete ste sa mohli stretnúť aj s označením N95, ktoré sa používa v USA, ako ekvivalent pre FFP2.

Nedávne výskumy ukázali, že veľkosť vírusu COVID-19 je 0,06-0,14 mikrometrov, čiže menej, než veľkosti častíc, ktoré sú podľa výrobcov zachytávané FFP respirátorom. (18) Znamená to, že sú respirátory nanič? Nie, neznamená. Existujú výskumy, ktoré potvrdzujú zachytávanie vyše 95% častíc o veľkosti do 0,007 mikrometra, čo je asi 10x menej, než je veľkosť koronavírusu. (19, 20)


-


CDC (Center for Disease Prevention and Control) ani WHO však zatiaľ neodporúčajú respirátory na bežné nosenie. Okrem toho, že jeho nasadenie nie je také jednoduché ako by sa zdalo na prvý pohľad, a teda je reálne riziko nesprávneho nosenia, je jeho dlhodobé nosenie značne nekomfortné a málokto cez neho vydrží dýchať dlhšiu dobu. Odborníci rovnako neodporúčajú hromadné kupovanie respirátorov, čo by mohlo viesť k ich nedostatku pre zdravotných pracovníkov, ktorí ich naozaj potrebujú. (21) Bratia Česi hlásia tento stav už teraz, keďže obyvatelia sa vrhli útokom nielen na regály s múkou a toaletným papierom, ale aj na všetky typy ochranných masiek. Česká lekárska komora upozornila: „V tuto chvíli nemá mnoho lékáren ochranné pomůcky ani pro své pracovníky.“ (22) Rovnakú situáciu hlásia napr. aj v Nemecku.

Najdôležitejšie je dodržiavanie hygienických odporúčaní – dôkladné umývanie si rúk, kýchanie a kašľanie do lakťovej jamy a nie do dlaní, vyhýbanie sa kontaktu s chorými, dezinfekcia predmetov (napr. klávesníc, dotykových plôch mobilov) atď. Pri dodržiavaní týchto základných pravidiel nepotrebujete nijaký respirátor na ulici, ani v práci.


Do niekoľkých týždňov sa na trhu majú objaviť nové ochranné masky, využívajúce nanotechnológie, ktoré sa budú môcť použiť aj opakovane.

Prežili sme epidémie a pandémie chrípok, SARS, MERS, šírenie eboly, prežijeme aj rozšírenie vírusu spôsobujúceho zväčša mierne prebiehajúce ochorenie s názvom COVID-19. Šírenie paniky a strachu nie je na mieste. Pre zefektívnenie práce zdravotníkov a zníženie počtu nových prípadov je však potrebné rešpektovať oficiálne odporúčania zdravotníckych organizácií. Slovami litovského ministra obrany Artisa Pabriksa: „COVID-19 nie je posledný núdzový stav, ktorému bude Európa čeliť. Musíme sa poučiť, zmeniť naše zmýšľanie v krízovej situácii a vzdelávať našich občanov.“

Zamyslenie na záver

Je zaujímavé, akú hystériu dokáže vyvolať informácia o riziku nakazenia sa vírusom, ktorého efekt na ľudské zdravie sa dá porovnať s vírusom chrípky. V krátkom čase sa vykúpili trvanlivé potraviny z obchodov, ochranné masky na internetových stránkach, či rôzne hygienické pomôcky. Chrípka je pritom ochorenie, ktoré sa u nás vyskytuje každoročne a ktoré je preventabilné očkovaním, napriek tomu sa v bežnej verejnosti nepovažuje za závažné. Zaočkovanosť proti chrípke je však iba 4,4%, čím sme sa dostali na chvost Európskej únie a to aj napriek tomu, že očkovacie látky sú v plnej výške bez doplatku pacienta hradené všetkým poistencom, ktorí o očkovanie prejavia záujem. (23)


Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.

Zdroje:

1. Beneš J. Infekční lékařství. 2010. Galén.
2. Severe acute respiratory syndrome – Annual Epidemiological Report 2016 [2014 data]. Dostupné na: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/severe-acute-respiratory-syndrome-annual-epidemiological-report-2016-2014-data
3. MERS-CoV worldwide overview. European Centre for Disease Prevention and Control. Dostupné na: https://www.ecdc.europa.eu/en/middle-east-respiratory-syndrome-coronavirus-mers-cov-situation-update
4. Al Awaidy ST, Khamis F. Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV) in Oman: Current Situation and Going Forward. Oman Med J. 2019;34(3):181–183. doi:10.5001/omj.2019.36
5. Zimmer K. Why some COVID-19 cases are worse than others. 24 Feb 2020. Dostupné na: https://www.the-scientist.com/news-opinion/why-some-covid-19-cases-are-worse-than-others-67160
6. Age, Sex, Existing Conditions of COVID-19 Cases and Deaths. Dostupné na: https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/
7. WHO vyhlásila pre nový koronavírus 2019-nCoV stav globálnej zdravotnej núdze. Ministerstsvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Publikované 31. Januára 2020. dostupné na: https://www.health.gov.sk/Clanok?who-vyhlasila-pre-novy-koronavirus-2019-nCoV-stav-globalnej-zdravotnej-nudze
8. Disease Burden of Influenza. CDC. Dostupné na: https://www.cdc.gov/flu/about/burden/index.html
9. http://www.gbe-bund.de/oowa921-install/servlet/oowa/aw92/dboowasys921.xwdevkit/xwd_init?gbe.isgbetol/xs_start_neu/&p_aid=3&p_aid=53428889&nummer=6&p_sprache=E&p_indsp=6071&p_aid=14197086#SOURCES
10. Coronavirus live updates: global mortaliry rate reaches 3,4 percent. The Nee York Times. Dostupné na: https://www.nytimes.com/2020/03/04/world/coronavirus-news.html
11. Coronavirus disease 2019 (COVID-19) Situation Report 43. World Health Organization. 3 March 2020. Dostupné na: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200303-sitrep-43-covid-19.pdf
12. Coronavirus disease 2019 (COVID-19): situation report — 36. Geneva: World Health Organization, February 25, 2020 Dostupné na: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200225-sitrep-36-covid-19.pdf?sfvrsn=2791b4e0_2. opens in new tab
13. Guan W, Ni Z, Hu Y, et al. Clinical characteristics of coronavirus disease 2019 in China. N Engl J Med. DOI: 10.1056/NEJMoa2002032.
14. Fauci S A, Lane H C, Redfield R R. Covid-19 — Navigating the Uncharted. NEJM. 28 Feb 2020. DOI: 10.1056/NEJMe2002387
15. Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). 16-24 February 2020. Dostupné na: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf
16. https://www.livescience.com/new-coronavirus-compare-with-flu.html
17. https://www.realclearscience.com/blog/2020/02/29/five_reasons_you_dont_need_to_panic_about_the_covid-19_coronavirus.html
18. Zhu N, Zhang D, Wang W et al. A Novel Coronavirus from Patients with Pneumonia in China, 2019. N Engl J Med 2020; 382:727-733
DOI: 10.1056/NEJMoa2001017
19. Langrish JP, Mills NL, Chan JK, et al. Beneficial cardiovascular effects of reducing exposure to particulate air pollution with a simple facemask. Part Fibre Toxicol. 2009;6:8. Published 2009 Mar 13. doi:10.1186/1743-8977-6-8
20. Can Masks Protect People from The Coronavirus? Dostupnéna: https://smartairfilters.com/en/blog/coronavirus-pollution-masks-n95-surgical-mask/
21. Can wearing a face mask protect you from the new coronavirus? Zverejnené 2. marca 2020 na https://www.livescience.com/face-mask-new-coronavirus.html
22. Po respirátorech sháňka, ale nikdo neví, kdy budou. zverejnené 1. marca 2020 na: https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/po-respiratorech-shanka-ale-nikdo-nevi-kdy-budou-40315142
23. http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3618:v-zaokovanosti-proti-chripke-sme-na-chvoste-europskej-unie&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62

Titulný obrázok: NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok