14.02.2012-10:58:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Záhady a zvláštne javy
#Zdravie
#Zbúrané mýty

Anatómia zázračného uzdravovania

V prvom článku seriálu „Takmer zázračné uzdravovanie“ sme videli, že zázračné uzdravenia sú bežnou súčasťou našej histórie a veľkej väčšiny náboženstiev. Uzdravovali pohanskí šamani aj kresťanskí svätci, zaživa alebo po smrti, dokonca postačili ich hlavy, vlasy, kosti či útržky šiat. Inokedy to boli hrudky zeme, talizmany, sošky, kamene, pyramídy, obrázky, vlčie chvosty... hocičo!



V druhom článku sme sa stretli s hystériou, po novom konverznou poruchou, ktorá môže vyvolať chorobné prejavy ako slepotu alebo ochrnutie bez neurologického pôvodu. Zmienili sme taktiež nocebo efekt, vďaka ktorému si človek dokáže obdobným mechanizmom, ako funguje placebo efekt, navodiť pociťovanie rôznych chorobných symptómov. Videli sme tak, že stresujúce podmienky, sugestívna myseľ alebo sugestívne okolie dokážu vyústiť v závažné symptómy bez skutočného postihnutia telesných orgánov. A ten, kto dokáže vedome či nevedome „vyvolať placebo efekt“, tieto závažné symptómy neskôr zdanlivo zázračne odstráni.

V treťom článku série sme sa presvedčili o hraniciach sily placebo efektu – nedokáže liečiť závažné organické choroby ako rakovinu, pretože podstata jeho účinnosti tkvie v podmienenom vylučovaní niektorých látok, sugescii a znížení stresu. Tým najväčším zlom, ktoré pramení z alternatívnych liečebných metód, je ignorovanie týchto hraníc účinnosti. Nebezpečné je vyhlasovanie, že dokážu liečiť zákerné choroby typu rakoviny alebo AIDS. Tisíce a tisíce ľudí po celom svete zomreli, pretože namiesto konvenčnej liečby uprednostnili rôzne neúčinné praktiky.

Prisilné tvrdenia

Dean Ornish, kontroverzný doktor známy predovšetkým vďaka výskumu vplyvu nízkotučnej vegánskej stravy (v súčinnosti s pravidelným cvičením, jogou, meditáciou…) na arterosklerózu, si získal aj dôveru na rakovinu chorého Steve Jobsa a stal sa „guru-om“ jeho alternatívnej liečebnej procedúry (na úkor odkladu skutočnej liečby). „Niet v nich skutočnej vedy,“ hovorí o jeho výskumoch Richard Pasternak, vedúci preventívnej kardiológie vo Všeobecnej nemocnici v Massachusetts. Navyše, tá hŕstka ďalších výskumov, ktoré skutočne podporili hodnotu Ornishovej práce, si vyslúžila vlnu kritiky kvôli nedostatkom a ďalším problémom v metodike.



Chirurg a vedec vystupujúci vo vedeckej blogsfére pod pseudonymom Orac zmieňuje ďalší vážny problém s doktorom Ornishom: spôsob, akým prezentuje svoje výskumy na verejnosti. „Pre svoje tvrdenia o liečení rakoviny prostaty úpravou jedálnička používa predbežné štúdie úzkeho výberu pacientov a vyvodzuje z nich príliš veľa.“ Vo svojich publikovaných štúdiách ho odborní recenzenti držia pri zemi, vo vystúpeniach a pri pacientoch hovorí o svojej metóde ešte vo väčších superlatívoch.

Problém netkvie iba v samotnom Ornishovi. Celé odvetvie podobných „odborníkov“ na výživu, prekypujúce silnými rečami o takmer zázračných účinkoch zmien jedálnička na ľudské zdravie, čelí kritike lekárskej obce. Podľa Bena Goldacra, známeho britského lekára, spisovateľa a kritika pseudovedeckých metód, vychádzajú ich tvrdenia z potreby mystifikovať a prekomplikovať zákonitosti ľudského stravovania, aby si odôvodnili vlastnú existenciu na trhu. „Ich profesia vychádza zo sady veľmi jednoduchých chýb, akými interpretujú odbornú literatúru,“ píše vo svojej knihe „Zlá veda“ („Bad Science“). Ďalej uvádza, že vyvodzujú príliš divoké závery z pozorovaní a laboratórnych dát, selektívne si vyberajú iba to, čo sa im hodí, „a v neposlednom rade, argumentujú dôkazmi z vedeckých výskumov, ktoré, zdá sa, ani neexistujú.“

Za hranicou placebo efektu

V skratke načrtnutá, no verejnosťou podceňovaná schopnosť placebo/nocebo efektu navodzovať a liečiť choroby vysvetľuje väčšinu „bežných zázračných“ uzdravení. Ani detailné sledovania liečiteľmi údajne vyliečených pacientov totiž nepreukázali žiadne vyliečenie vážnej choroby, ktorá postihuje telesné funkcie alebo orgány. Za takýmito hláseniami obyčajne stoja podvody alebo len predčasne hlásené dočasné úľavy, spôsobené práve placebo efektom.

Vysvetliť zostávajúce prípady „zázračného“ uzdravenia napomáha skutočnosť, ako mimoriadne zriedkavo k nim dochádza a fenomén spontánneho ústupu (remisie) chorôb. U rakoviny štúdie uvádzajú rôzne čísla, ročne 100 až 200, pre roky 1900-1988 dohromady až 1400 zdokumentovaných prípadov. Podľa odhadov k nim dochádza približne v jednom prípade zo 100 000 alebo častejšie. Ťažko ale odhadnúť celkovú početnosť remisií – keď k nim dochádza počas liečby, takýto ústup ochorenia automaticky pripisujeme liečbe. No napr. v pozorne prevedenej štúdii mamografie spontánne ustúpilo až 22 % malých nádorov. Za „zázračné“ uzdravenia taktiež môže skutočnosť, že nie ojedinele dochádza k nesprávnemu stanoveniu diagnózy. Podľa výskumníkov z Nemocnine Johna Hopkinsa v Baltimore publikovanej v roku 2001 sa tak deje približne v 1,4% prípadov. Inými slovami, mnohí zázračne uzdravení rakovinu nikdy naozaj nemali.



Samozrejme, ak je pravdepodobnosť spontánneho vyliečenia rakoviny 1:100 000, a naozaj k nemu dôjde v jednom prípade zo 100 000, pre dotyčného to bude, štatistika-neštatistika, jednoznačne zázrak.

Použime rozum

Vatikán v roku 2002 uznal za zázrak uzdravenie indickej ženy. Táto žena, Monica Besra, údajne vyzdravela z rakoviny vďaka svetelnej žiare vychádzajúcej z medailónu s obrázkom Matky Terezy. Lenže dr. Randžan Mustafi, ktorý Besru liečil, o žiadnej rakovine nevedel. Besra mala podľa neho cystu spôsobenú tuberkulózou, nie rakovinu. „Deväť mesiacov až jeden rok brala lieky,“ zdôraznil. Že Besru vyliečili doktori a nie obrázok Matky Terezy tvrdí dokonca aj jej manžel. Vatikán má ale očividne iné merítka na to, čo je a čo nie je zázrakom.

Placebo efekt, chybné diagnózy, remisie, zveličené alebo celkom vyfabrikované správy o uzdraveniach, to všetko vysvetľuje zázračné uzdravenia a aj účinky alternatívnej medicíny. Ale samozrejme, populárne médiá obvykle mlčia o prípadoch, keď alternatívna medicína zlyhá. Široko sa rozmazávajú (a zveličujú) len tie, keď naozaj došlo k vyliečeniu. A mocná štatistika už zariadi, aby senzáciechtivé médiá uspokojili ľudia, ktorým zachránila život remisia pokročilého štádia rakoviny popri čajovej, diétnej, meditatívnej alebo inej terapii, na ktorú napokon záchranu svojho života zvalia. O množstve tých, ktorí sa pokúsili o to isté, ale zomreli, vie iba okruh ich najbližších.

Zdroje:

Brown, D.: Magie a manipulace mysli. Argo, 2008.
Gilovich, T.: How We Know What Isn't So: The Fallibility of Human Reason in Everyday Life. Free Press 1993.
Goldacre, B., 2008: Bad Science. Fourth Estate, 2008, web: http://www.badscience.net/.
Sagan, C.: The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark. Ballantine Books, 1995.
Shermer, M.: Why People Believe Weird Things: Pseudoscience, Superstition, and Other Confusions of Our Time. Henry Holt and Company, 2003 (druhé vydanie).
Singh, S., Erns E.: Trick or Treatment? Alternative Medicine on Trial. Bantam Press, 2008.
Wikipédia: Spontaneous remission

-

Perexový obrázok: úžívateľ nemeckej wikipédie Lange123
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok