Abstinentský opijáš
-
V predchádzajúcom článku sme sa presvedčili o úžasnej, takmer „zázračnej“ moci placebo efektu. Jeho uplatnenie je však širšie, ako sme naznačili. Uplatňuje sa aj pri chudnutí, čo ukázal napríklad experiment, v rámci ktorého mali dve skupiny ľudí nakázané nemeniť svoj životný štýl a nevenovať sa žiadnym iným zdraviu prospešným či pohybovým aktivitám než predtým. Jediný rozdiel medzi oboma tkvel v tom, že jedna skupina bola dobre informovaná, koľko kalórií spaľovala bežnými dennými činnosťami. Táto skupina schudla výrazne viac než druhá. Okrem toho sa jej členom znížil krvný tlak.
Ďalší zaujímavý experiment vykonal psychológ Richard Wiseman. Týkal sa alkoholu. V tomto experimente dve viditeľne označené skupiny študentov vykonali najprv rôzne testy pamäte, reakcieschopnosti a koordinácie... a potom mali voľný prístup k baru. Platilo jediné pravidlo, každý si musel dôjsť po svoj pohárik sám a nebrať „kolo“ iným. Počas priebehu večera výskumníci často prerušovali konverzáciu a vyťahovali ľudí, aby s nimi vykonávali tie isté testy, ako na začiatku. Čo však účastníci experimentu nevedeli, jedna skupina za celý večer pila nápoje, ktoré síce výzorom, chuťou a ďalšími vlastnosťami zodpovedali tým, čo pila druhá skupina, ale neobsahovali alkohol. Napriek tomu obe skupiny prejavovali všetky symptómy spájané s nadmernou opitosťou. Či tento abstinentský opijáš ráno priniesol obávanú „opicu“ už zdroje neuvádzajú.
Zvláštne úkazy
V istej americkej textilnej továrni vypukla v roku 1962 mysteriózna choroba. K jej prejavom patrilo mravenčenie, nevoľnosti, závraty a zvracanie. Zakrátko sa symptómy vyskytli u 62 zamestnancov, niektorí z nich boli hospitalizovaní. Po továrni sa šírili reči, že príčinou ochorenia je uhryznutie akýmsi hmyzom. Háčikom bolo, že symptómy postihnutých nesedeli na uhryznutie žiadneho známeho druhu. O takmer polstoročie neskôr, v máji 2006, sa vyše 300 študentov na 14-ich portugalských školách bez jasnej príčiny sťažovalo na problémy s dýchaním, nevoľnosti, vyrážky a ekzémy. Kompetentní museli v konečnom dôsledku zatvoriť niekoľko škôl.
Alebo čosi omnoho bizarnejšie: tzv. penisové paniky, pri ktorých veľké množstvá mužov desí presvedčenie, že sa ich genitálie zmenšujú až takmer úplne zmiznú. Nie sú ojedinelé, opakovane sa vyskytli v Afrike a juhovýchodnej Ázii, s tisíckami prípadov v dimenziách epidémie v Singapure v roku 1967. Postihnutým mužom pripadajú symptómy také hrozivé, že vyúsťujú v škaredé zranenia potom, čo sa zúfalo snažia „zachrániť“ svoju mužnosť pred úplným scvrknutím... ihlami, hákmi alebo rybárskym náčiním.
-
A posledný príklad, podivuhodný tanečný mor, svojským spôsobom sužujúci Európu v 14. až 17. storočí. Jeden zo zdokumentovaných výskytov sa začal v júli roku 1518, keď na štrasburskej ulici začala najprv jedna žena, a neskôr aj viacerí ďalší ľudia nekontrolovateľne a bez prestávky tancovať na celé dni. V priebehu týždňa tancovalo už 34 ľudí, a po mesiaci približne 400. Väčšina z nich v konečnom dôsledku zomrela na infarkt alebo vyčerpanie.
Nocebo efekt
Spoločným menovateľom uvedených úkazov je masový výskyt hystérie, po novom konverznej poruchy. Jej chorobným prejavom, hoci môže ísť o záchvaty, stratu hlasu, trasenie, slepotu, hluchotu alebo ochrnutie, chýba neurologický pôvod. Príčina je mentálna, ide o zvláštny typ neurózy, pri ktorom sa namiesto psychických symptómov objavujú fyzické. Napr. zmienení portugalskí žiaci trpeli rovnakými symptómami, aké v poslednej epizóde postihli postavy tamojšieho populárneho seriálu. Konverznú poruchu najčastejšie nájdeme v stresujúcich podmienkach, pričom kvôli jej psychologickej podstate na ňu veľmi dobre účinkuje placebo.
Iným spôsobom, akým môžete získať chorobné symptómy bez skutočného ochorenia tela je „zlé dvojča“ placebo efektu, tzv. nocebo efekt - zhoršenie zdravia následkom neškodného úkonu alebo látky. V medicíne sa prejavuje aj takým spôsobom, že pacienti, konfrontovaní s diagnózou nevyliečiteľnej choroby, zomierajú oveľa skôr, než sa prejavy ich ochorenia stanú nezlučiteľné so životom. Alebo tak, že pacienti presvedčení, že sa dotkli jedovatej rastliny, dostanú škaredý ekzém na mieste dotyku. Zažívajú ho taktiež niektorí študenti medicíny, keď prejavujú symptómy chorôb, o ktorých sa práve učia!
Dopad nocebo efektu môže byť fatálny. Spomeňme si na domorodcov obdivujúcich Álvara de Vaca a jeho spoločníkov z
predchádzajúceho článku tohto seriálu. Keď jeden z kmeňov týchto Španielov prosíkal, aby neodchádzali, svojou neodbytnosťou pevne rozhodnutých cudzincov napokon badateľne rozhneval. Domorodci sa preľakli moci ich nevôle a do druhého dňa z nich mnohí ochoreli a ôsmi(!)zomreli.
Odtiaľ potiaľ
Keď zdravotnému problému chýba organický pôvod, na celkovú nápravu postačí „sila mysle“. Psychologické fenomény placebo efektu a konverznej poruchy tak vysvetľujú, odkiaľ sa zjavili tie správy o „zázračnom“ vyliečení vážne chorých (chromých alebo slepých ľudí), ktoré mali reálny základ.
Celkom inú situáciu však nachádzame pri vážnych chorobách typu rakoviny alebo AIDS. Výskumy ukazujú, že sila pozitívneho myslenia vám ani prinajmenšom nepomôže vyhnúť sa im, a už vôbec nie sa z nich vyliečiť. Ukazuje sa dokonca, že pozitívne myslenie môže byť doslova a do písmena dvojsečným mečom. Ako teda vysvetliť prípady údajných zázračných uzdravení z nich? Viac si o nich aj o pozitívnom myslení povieme čoskoro.
Použitá a odporúčaná literatúra
Auriely, D.:Predictably Irrational, HarperCollins, 2008.
Brown, D.: Magie a manipulace mysli. Argo, 2008.
Gilovich, T.: How We Know What Isn't So: The Fallibility of Human Reason in Everyday Life. Free Press 1993.
Goldacre, B., 2008: Bad Science. Fourth Estate, 2008, web: http://www.badscience.net/.
Sagan, C.: The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark. Ballantine Books, 1995.
Shermer, M.: Why People Believe Weird Things: Pseudoscience, Superstition, and Other Confusions of Our Time. Henry Holt and Company, 2003 (druhé vydanie).
Singh, S., Erns E.: Trick or Treatment? Alternative Medicine on Trial. Bantam Press, 2008.
SkepDic o placebo efekte: http://www.skepdic.com/placebo.html
Wiseman, R., 2011: 59 vteřin: Malým zamyšlením k velkým změnám. ANAG
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok