A zase raz desaťtisíce ľudí klikajú na nezmysel galaktických rozmerov. Tentoraz internety vyniesli na svetlo virtuálneho sveta údajný nález skrutky starej 320 - 280 miliónov rokov (rôzne zdroje udávajú rôzne údaje). Čo má byť dôkaz, že našu Zem v prvohorách navštevovali
mimozemšťania.
Ulra-vyspelá civilizácia, ulra-vyspelé kozmické koráby... a tie držali pokope skrutky. Ale mohlo by to byť horšie. Mohli by sme sa dozvedieť, že ich držali pokope povedzme žuvačky.
Vlastne nie, nemohlo. Pozorný pohľad na fotografie údajnej skrutky prezradí, že jej chýbajú závity. Závitom podobné štruktúry predstavujú v skutočnosti
rovnobežné, nie špirálovité zárezy. Nuž
a taká skrutka je veru nanič, lebo nič nezakrúti.
Údajnú pravekú skrutku našla expedícia, ktorá v Kalužskej oblasti na západe Ruska pátrala po meteorite. Tu je dôležité zdôrazniť, že v rozpore s tvrdeniami rôznych konšpiračných webov
nešlo o vedeckú expedíciu, ale o expedíciu ufo-nadšencov a nadšencov záhad zo skupiny Kosmopoisk. Z toho zároveň vyplýva ďalšie nepravdivé tvrdenie niektorých konšpiračných a záhadologických webov. Nález neobjavili geológovia. Keby sa tak stalo, a títo geológovia by boli svojprávni, žiadna záhada by sa nezrodila.
Čo je pozoruhodné,
hoci k objavu došlo v roku 1998, podľa dostupných informácií
dodnes nebol sprístupnený geológom a paleontológom na preskúmanie. A neboli im poskytnuté ani len detailné informácie o materiáli, z ktorej nález pozostáva, či o okolnostiach objavu. Údajná skrutka tak zostáva relevantnými odborníkmi nepreskúmaná.
Ktože to rád spomína utajovanie?
Informáciu o údajnej skrutke z prvohôr pred časom priniesli rôzne americké záhadologické a konšpiračné weby, od ktorých ju prevzali aj ich české a slovenské klony. Paradoxne, pôvodné správy, ako tá
na stránkach Ancient-Code obsahovali aj špekulácie o možnom vysvetlení. A tieto mnohé tuzemské stránky jednoducho vypustili.
Nadšenci zo skupiny Kosmopoisk teda tvrdia, že 2 cm dlhý nález predstavuje skrutku starú 280 alebo 320 - 300 miliónov rokov. Vek vraj určila paleontologická analýza. Horninu s údajnou skrutkou vraj taktiež skúmali röntgenom, a takto zistili, že v kuse horniny leží ďalšia, ešte neodkrytá skrutka.
Nigel Watson, autor „Manuálu na výskum UFO“ (UFO Investigations Manual), vo vyjadrení pre MailOnline
nález spochybnil: „Musíme sa zamyslieť, či by stavitelia mimozemských korábov používali pri konštrukcii skrutky.“ Dodal, že správa zrejme predstavuje hoax, ktorý cirkuluje po internete a reflektuje túžbu uveriť, že mimozemšťania nás navštívili v minulosti a navštevujú nás aj dnes.
Podľa nás (ale aj ďalších geovedcov) ide jednoducho o dezinterpretovanú fosíliu ľaliovky. S touto interpretáciou súhlasia aj geológovia Juraj Littva z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a Ondrej Pelech zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
„Vyzerá to ako ľaliovka. Napadlo ma to hneď na prvý pohľad,“ napísal nám dr. Pelech pri pohľade na obrazový materiál údajnej skrutky.
Ľaliovky (Crinoidea) sú morské organizmy žijúce prichytené na dne. Dnes prežíva len asi 600 druhov. Koncom prvohôr (kam spadá aj časový úsek 320 až 280 miliónov rokov) ale boli nesmierne hojné.
Podozrivé fotografie
-
-
Tak, ako štruktúry na obrázku, by vyzeral výliatok stopky ľaliovky – čiže výplň dutiny, ktorá zostala po rozpustení pevných častí stopky podzemnou vodou.
Je zaujímavé, že hoci správa hovorí o náleze
jedinej (odkrytej) skrutky v jedinom kuse horniny, obsahuje fotografie už na prvý pohľad celkom odlišných kusov skál. Nielenže majú zobrazené horniny iný tvar, prítomnosť odlišných minerálov poukazuje, že patria do odlišných typov usadených hornín - to prezrádza odlišné prostredie vzniku a najskôr aj iné nálezisko (!).
Na prvom obrázku vidieť na oboch koncoch širšie ohraničenie. Ak by išlo o skrutku, bola by to zvláštna skrutka. „Nepoznám funkčnú skrutku s dvomi hlavičkami,“ poznamenáva Juraj Littva. Tieto rozšírené segmenty ale tiež evokujú stopky ľalioviek - mnohé druhy mali
niektoré segmenty širšie, ako ostatné (zachytáva to napr.
tento obrázok - pozor, ide o iný typ fosílie, takže vidieť na ňom vonkajšiu stavbu, nie vnútornú štruktúru).
Mimochodom, mnohé články o náleze údajnej skrutky obsahujú ďalšie fotografie (a na nich už tretí celkom odlišný kus šutra - vraj s tou istou skrutkou; vyobrazený je nižšie). V tomto prípade vidíme v hornine dve skameneliny, pričom je podstatne lepšie vidieť, že údajné špirálovité závity sú v skutočnosti paralelné.
-
Sugestívne fosílie, odborníci ich však poznajú
Vysvetlenie, že ide o skamenelinu stopky pravekej ľaliovky, nadšenci pravekých ufónov samozrejme neprijímajú. Argumentujú, že tieto stopky boli obvykle oveľa menšie a vyzerali inak. V skutočnosti mali prvohorné ľaliovky rozmanité rozmery. Údajné odlišnosti vo výzore sú dôsledkom
porovnánia fosílií, ktoré zachovali odlišné časti stopky - kým my sa tu bavíme o skamenelinách dokumentujúcich vnútornú stavbu , internet a aj fosílny záznam je bohatý hlavne na skameneliny dokumentujúce vonkajšiu stavbu stopiek.
Výliatky vnútornej stavby stopiek ľalioviek teda predstavujú pomerne vzácny typ fosílie. No zberatelia, geológovia a paleontológovia ich zväčša dobre poznajú. Na niektorých miestach, ako na východe Ukrajiny neďaleko mesta Doneck, sa ich podarilo objaviť mnoho. Odborníkom je tiež dobre známe, že evokujú skrutky, a preto sa označujú ako „skrutkové kamene“ (angl.
screwstones) (detailné fotografie tohto typu nálezu, tentoraz z USA,
nájdete TU).
Veríme, že z uvedeného je jasné, prečo ruskí nálezcovia údajnej pravekej skrutky nález odmietli zveriť do rúk geológom a paleontológom.
-
Výliatky stopiek ľalioviek z Ukrajiny.
Ľaliovky, milované konšpirátormi a záhadológmi
Nie je to prvý (a zrejme ani posledný) raz, čo fosílie ľalioviek pomýlili nadšencov záhad - alebo im dali dobrú zámienku na fantazírovanie. Konšpiračné a záhadologické stránky napríklad nedávno písali o náleze 240 miliónov rokov starého mikročipu (opäť z Ruska). Pritom ruská Štátna technická univerzita už v roku 2014 vydala
tlačovú správu, v ktorej vec po výskume uviedla na pravú mieru. Na túto skutočnosť následne
upozornili aj záhadológovia z webu Ancient-Code.
Inokedy milovníci záhad a konšpirační teoretici považovali segmenty z rozpadnutých stopiek ľalioviek za ozubené kolieska pravekého stroja... (spomíname ako druhú tému
tohto článku).
Mikročip, skrutka, ozubené kolieska... Aká ďalšia dezinterpretácia čaká úbohé ľaliovky?
-
Za odborný dozor a cenné pripomienky autor ďakuje Jurajovi Littvovi a Ondrejovi Pelechovi PhD.
Obrázky: fair use, therockgallery.co.uk
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok