27.06.2012-09:00:00   |   Martin Valent
#In tech

HDD - pevný disk

Základným princípom fungovania tohto zariadenia je magnetické zaznamenávanie a čítanie informácii na otáčajúcej sa platničke pomocou hlavičiek. Tieto hlavičky sa pohybujú na miesta, kde sa informácia nachádza. Posun hlavičky zabezpečuje elektromagnetické pole v cievke, ktoré na sa základe polarity posúva smerom k permanentným magnetom. Napríklad ak privediete na cievku napätie 5 V, posunie sa doľava, ak (laicky povedané, vymeníte drôty) prehodíte polaritu, tak sa hlavička posunie doprava.Reproduktor

Zjednodušene, zvuk vzniká prechodom napätia cez cievku, ktorá je umiestnená pri magnete. Pri zmene napätia a polarity sa cievka pohybuje smerom k magnetu a naopak. Cievka je umiestnená na membráne, ktorá vibruje a vytvára akustické vlny (zvuk).

Čo majú tieto dve odlišné zariadenia spoločné?

Magnet a cievku. Z reproduktoru nespravíte pevný disk, ale z pevného disku je možné vyrobiť reproduktor. Dosť teórie, poďme na prax :)

Čo budeme potrebovať? Jeden nepotrebný pevný disk a jeden energy nápoj, ak budeme smädný :)


-


Nadstavec, respektíve bit alebo skrutkovač - v tomto prípade hviezdicový.


-


Vyskrutkujeme všetky skrutky, aj tú, ktorá je zaslepená papierom kvôli záruke.


-


V tomto prípade bola hlavička poškodená a skrutkovač prešmykoval. Tak bolo potrebné vŕtať.


-


Po úspešnom vŕtaní a odlepení tesniacej pásky šiel kryt hravo dole.


-


Následne je potrebné nájsť ovládanie cievky. Ja som hľadal pripájaním svoriek pod napätím 5 V a sledoval som, čo sa deje. Na tomto type je pripojenie cievky hneď viditeľné. Po pripojení napätia sa hlavička pohla.


-


Ďalej budeme potrebovať spájkovačku, cín a drôt.


-


Na cievku priletujeme dva drôtiky. Tak ako je znázornené na nasledujúcom obrázku.


-


Drôty pripojíme na zdroj zvuku, v tomto prípade som pripojil na sekundárny výstup reproduktorov rádia. Na fotke je vidieť zapojenie dvojice reproduktorov.


-


Keďže som sa snažil o stereo zvuk, prerábal som aj druhý pevný disk. Na ňom bola cievka vyvedená na úplne inom mieste. Musel som odmontovať celu hlavičku s ramenom, nazrieť na cievku a jej vývody. Potom, ako je na obrázku vidieť, som priletoval drôtiky a založil späť.


-


Výsledok je nasledovný. Prilepil som na hlavičku pohárik z kávy. Zvuková rezonancia sa presúva do pohárika, ktorý rezonanciou vytvára a smeruje dobre počuteľný zvuk.Ukážka

Na záver sa pozrite na video, ktoré som po zhotovení natočil.-

Ak sa Vám článok páčil, prosíme, podporte ho v hlasovaní na stránke vybrali.sme.sk, ďakujeme :-)
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok