08.03.2012-19:07:00   |   Martin Valent
#In tech

Neodborník – zbytočné problémy

Dať si opraviť počítač neodborníkovi predstavuje isté riziko. Predtým, ako k nemu zájdete, popýtajte sa ľudí, ktorým už ponúkal servis. Stáva sa, že keď sa v tom zákazník nevyzná, môže byť oklamaný. Veľakrát sa stalo, že opravár „vykradol“ počítač, vymenil súčiastky za slabšie, alebo ich úplne vybral. To je už ale extrém, ktorý dokáže spraviť iba cynik.Nájdu sa aj slušní opravári, ktorí sú solventní a nebudú sa hrabať vo vašich osobných údajoch. Ale aj tu nastáva problém, pokaziť sa môže všetko, hlavne pri manipulácii. Je tu riziko pokazenia aj iného hardvéru, i keď som sa s touto situáciou za dlhé roky ešte nestretol. Takéto pokazenie si budete hradiť sami. Servis by mal tieto problémy hradiť zo svojho, ale aj tak, nikdy neviete, za čo platíte.

Osobná skúsenosť

Prišiel za mnou jeden kamarát s notebookom, ktorý mal odlomený vnútorný pin na napájanie. Bol v servise, kde za opravu pýtali 175 €. Odmietol a šiel za mnou, po letmom prezretí notebooku som skonštatoval, že oprava nebude až tak drahá. Notebook som zobral domov a rozobral. Po zložitom a kompletnom rozobratí som zistil, že sa zlomil plast na napájaní. Šiel som do obchodu kúpiť sekundové lepidlo a odlomený plast som prilepil, so zadnej strany som dal oporu aby sa plast znova zaťažením neodlomil. Kontakt som zaletoval. Hrozilo, že odlomený kolík, ktorý bol predtým v útrobách, mohol niečo na doske poškodiť. Notebook som s malou dušičkou poskladal a zapol. Zapol sa a všetko fungovalo ako má. Cena za opravu bola 20 €, kvôli komplikáciám s káblami, ktoré mi zabrali hodiny času. Ale aj tak, vyšlo ho to o 155 € lacnejšie.

Drahý servis

Nie vždy v servise súčiastku opravujú - aby mali istotu, radšej ju vymenia a zaúčtujú si k tomu prehnanú sumu za vykonanú robotu. Doba opravy môže trvať veľmi dlho a budete si musieť počkať. Problém je pri osobných údajoch, neviete kto a čo si vo vašom počítači prezeral. A tiež neviete, za čo presne platíte.

Autorizovaný servis vás môže stáť menej. Preto odporúčam tento spôsob.

Opravím si to sám!

Pokiaľ nemáte dostatočné znalosti, radšej sa do toho nepúšťajte. Môžete spraviť viac škody ako osohu. Napríklad zle založená ramka môže pokaziť (odpáliť matičnú dosku).

Mám znalosti, ale neviem čo nefunguje

Prísť na to, čo je pokazené, je pomerne zložitá záležitosť. Podľa toho, ako sa počítač správa, odborník zistí, kde je problém alebo najlepšie odskúša súčiastky na inom fungujúcom počítači, a tak zistí, ktorá nefunguje. Ak počítač pípa, treba si pozrieť BEEP kódy pre svoju dosku na internete.

Čo sa kazí najviac?

Najviac som sa stretol s nefunkčnými matičnými doskami, vhodné je dosku vymeniť.

Často, keď počítač na zapnutie nereaguje, zvykne byť opotrebovaný zapínací gombík (aj nefunkčný zdroj). Tento problém vyriešite tak, že vzájomne vymeníte tlačidlo pre zapnutie s tlačidlom pre reštartovanie, alebo kúpite nové.

Pomerne často sa ešte kazí grafická karta, vhodne je skúsiť druhú grafickú a tiež ešte vašu v inom PC.

Ešte spomeniem hárddisk a zdroj. Keď zhorí zdroj, to zistite ľahko podľa smradu, ale môže sa stať, že prestane správne pracovať a nič neucítite.

Naopak, procesor a ramky sa kazia najmenej.Ako sa rozhodnúť?

Pokiaľ nemáte v okolí nejakého šikovného študenta (študenti si za prácu zväčša nepýtajú veľa) alebo známeho, ktorý sa do toho vyzná, odporúčam vám kontaktovať autorizovaný servis výrobcu. Na stránkach výrobcu nájdete kontakt a aj adresu. Miestne servisy môžu mať cenu vyššiu, ale všetko záleží od ľudí, ktorí tam pracujú a ako veľmi zdierajú. Už sa stalo, že v takomto servise pýtali za opravu viac ako notebook stál, čo je neuveriteľné! Preto, keď sa vám notebook alebo počítač pokazí, popýtajte sa ľudí v okolí na nejakého dobrého technika alebo kontaktujte miestny a autorizovaný servis s otázkou, koľko bude stáť oprava. Možno to celé potrvá aj mesiac, ale ušetríte nie malú sumu. Pokiaľ nechcete čakať, navštívte rovno autorizovaný servis.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok