12.08.2017-13:58:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zdravie

Tragické prípady sa hromadia

Pomáha alternatívna liečba rakoviny? Zachraňuje alebo ničí životy?

Nedávno by k tomu mala čo povedať napríklad austrálska blogerka Jessica Ainscoughová, samozvaná „wellnessová bojovníčka“. Nadšene hájila rôzne nepodložené alternatívne metódy liečby rakoviny, napríklad nebezpečnú Gersonovu terapiu, založenú na „detoxikácii“ vegetariánskou stravou, kávovými klistírmi (hoci kofeín v káve je pesticíd) a pití a rôznych štiav. Darilo sa jej, zarábala milióny. Mediálnu prezenciu si získala aj vďaka tomu, že sama bojovala s rakovinou. Pravda, odporúčanú operáciu odmietla a snažila sa vyliečiť len pomocou alternatívnych metód. Predovšetkým spomenutou Gersonovou terapiou.



Zakrátko Ainscoughová na sociálnych sieťach mazala komentáre, ktoré upozorňovali, že rozvoj choroby zreteľne vidieť na jej ruke. A viac nezverejňovala fotografie, na ktorých bolo vidieť postihnutú končatinu. Že sa jej Gersonova terapia oplatila však tvrdila ešte v roku 20141. Vo februári 2015 pritom na rakovinu zomrela. Len dva roky potom, ako jej matka, ktorá taktiež odmietla štandardnú liečbu rakoviny.

Žiaľ, podobných prípadov nie je málo. Ich početnosť primäla kolektív výskumníkov a lekárov z americkej Yale University k štúdii, v ktorej porovnali účinnosť nekonvenčných liečebných postupov s konvenčnou, na dôkazoch založenou liečbou.

„Táto problematika nás zaujala potom, ako sme si na našich klinikách všimli množstvo pacientov v pokročilom štádiu rakoviny, ktorí sa predtým liečili iba neúčinnými a nepodloženými alternatívnymi terapiami,“ hovorí rádiológ a spoluautor štúdie James B. Yu.

Násobne horšie vyhliadky

Yu s kolegami porovnal mieru prežitia pri štandardnej liečbe (chemoterapia, rádioterapia, chirurgické zákroky) rôznych typov rakoviny s mierou prežitia pri liečbe pomocou nekonvenčných metód. Výskumnú prácu zverejnil vedecký časopis Journal of the National Cancer Institute.



Americkí výskumníci získali z Národnej databázy rakoviny (National Cancer Database, NCDB) údaje o 840 pacientoch s rakovinou prsníka, prostaty, pľúc a hrubého čreva. 280 z nich sa liečilo výhradne prostredníctvom alternatívnej medicíny. Zvyšní prostredníctvom konvenčnej liečby. Liečba všetkých prebiehala v rokoch 2004 až 2013.

V prípade rakoviny prsníka, pľúc a hrubého čreva (kolorektálny karcinóm) americkí výskumníci zistili násobne vyššie riziko úmrtia u tých, ktorí zvolili nepodložené liečebné metódy. A to napriek skutočnosti, že pacienti, ktorí si zvolili liečbu alternatívnou medicínou, boli v priemere mladší a mali vyšší príjem.

V prípade rakoviny prsníka napríklad päť rokov po diagnostikovaní žilo 86,6 % konvenčne liečených pacientiek. Ale iba 58,1 % pacientiek, ktoré sa liečili alternatívnou medicínou. V prípade rakoviny hrubého čreva sa zistil ešte výraznejší rozdiel, 32,7 % vs. 79,4 %. Pri rakovine pľúc po piatich rokoch žilo 19,9 % nekonvenčne a 41,3 % konvenčne liečených pacientov.

Keď výskumníci v analýze zohľadnili socioekonomické a klinické (štádium, v ktorom bola rakovina diagnostikovaná) faktory, ukázalo sa, že alternatívna medicína so sebou niesla päťnásobne zvýšené riziko úmrtia v prípade rakoviny prsníka. A štvornásobne respektíve dvojnásobne vyššie riziko úmrtia v prípade rakoviny hrubého čreva respektíve pľúc.

Pomerne nevýrazné rozdiely sa podarilo zistiť v prípade rakoviny prostaty (po piatich rokoch prežívalo 86,2 % v kohorte, ktorá si zvolila alternatívnu medicínu a 92,9 % v kohorte, ktorá si zvolila konvenčnú liečbu). „Vzhľadom na pomalý priebeh ochorenia a relatívne krátke trvanie sledovania pacientov tento výsledok nie je neočakávaný,“ píšu výskumníci v štúdii.



Od anekdot k dátam

Výskum nemal možnosť zistiť, konkrétne ktoré nepodložené liečebné metódy si pacienti vybrali. Vedci z Yale University ale pripomínajú, že „pre alternatívne terapie existujú veľmi obmedzené alebo vôbec žiadne dôkazy v prospech ich schopnosti zlepšiť mieru prežívania u pacientov s rakovinou.“

Keďže sa spravidla nezistili hodnotné dôkazy2 podporujúce účinnosť mechanizmov, na ktorých sú založené alternatívne terapie, výskumy im doposiaľ nevenovali veľa pozornosti. Nová štúdia tak predstavuje cenný príspevok k hodnoteniu účinnosti aplikovania alternatívnych terapií v praxi.

„Získali sme dôkazy, že liečba alternatívnou medicínou namiesto overených liečebných postupov znižuje mieru prežívania,“ konštatuje hlavný autor štúdie Skyler Johnson. „Dúfame, že túto informáciu lekári a pacienti využijú počas rozhovorov o tom, ako výber liečebnej terapie ovplyvňuje ich šance na prežitie.“

Zistenia nového výskumu zároveň môžu pomôcť zmierniť zmätok, ktorý u laickej verejnosti spôsobujú údajné prípady vyliečenia z rakoviny pomocou nepodložených metód, šírené ich propagátormi3. Samozrejme, bez preukázania príčinnej súvislosti, bez potvrdenia diagnózy (napr. biopsiou) a bez zohľadnenia faktorov ako je spontánna remisia (nehovoriac o prípadoch, keď porazenie rakoviny deklarujú ľudia, ktorí si príbeh o ochorení vymysleli, ako posledne populárna wellness blogerka Belle Gibsonová, alebo krátko po údajnom vyliečení na rakovinu zomierajú, ako nedávno David Hibbitt, ktorý v médiách prehlasoval, že ho vyliečil konopný olej).



-

Za posúdenie textu a cenné pripomienky autor ďakuje rádiologičke MUDr. Nadežde Bystrickej.

-

Poznámky:
Samozrejme, v ideálnom prípade by predmetná štúdia obsahovala porovnanie s kontrolnou skupinou bez akejkoľvek liečby. Žiaľ, takýchto pacientov je veľmi málo a sú veľmi špecifickí: často ide o starých ľudí buď s veľmi pomaly postupujúcou (indolentnou) rakovinou, alebo rakovinou v konečnom štádiu.

1. Ainscoughová teda Gersonovu terapiu odporúčala v čase, keď už bola niekoľko mesiacov pripútaná na lôžko a nepretržite krvácala z podpažušia.
2. Šarlatáni navodzujú dojem zdanlivej odbornej opodstatnenosti svojich metód tak, že prekrúcajú alebo zveličujú výsledky a význam málo hodnotných výskumov, prípadne zistenia, ktoré preukázateľne nemožno jednoducho aplikovať na ľudí (otrepaný postup argumentácie štúdiami na bunkových kultúrach v skúmavke, podrobnejšie príklady tejto demagógie rozoberáme v článkoch o graviole, kurkume či esenciálnych olejoch).
3. Je zaujímavé, že tí istí ľudia, ktorí odmietajú vedecké štúdie argumentom, že ich financovali farmaceutické spoločnosti (ktorý ani nie je pravdivý, väčšina výskumov nie je financovaná komerčnými spoločnosťami), nemajú problém akceptovať nepodložené príbehy, ktoré šíria propagátori alternatívnych metód.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok