19.05.2015-01:49:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zdravie
#Zbúrané mýty
Mnohí ľudia si imunitný systém predstavujú na spôsob svalu, ktorý dokážu podnetmi, pomocou doplnkov výživy a vitamínov, posilniť. Okrem „posilnenia“ sa stretávame aj s akýmsi „podporením“ imunitného systému. „To znie akoby sa na staré kolená prehýbal pod vplyvom gravitácie a potreboval oporu,“ píše lekár Mark Crislip1.



Vďaka rozšíreniu týchto predstáv množstvo prípravkov sľubuje pomoc pri prechladnutí či chrípke vďaka tomu, že posilní či podporí našu imunitu. Výskumy však ukazujú, že ich účinnosť neprevyšuje placebo2.

Nielenže týmto preparátom chýba vlastný liečebný účinok, ale keby spĺňali to, čo sľubujú, keby skutočne posilnili našu imunitu, škodili by nám. „Vyvolávali by akútne a chronické zápaly,“ varuje Crislip.

Tvrdenia bez dôkazov

Ak niekto tvrdí, že niečo „posilní“ alebo „podporí“ imunitný systém, na základe čoho to tvrdí? Opiera sa o metaštúdie, ktoré zhrnuli výsledky mnohých veľkých, kvalitných výskumov na ľuďoch? Nie. Alebo o ledva štatisticky významné výsledky chabo prevedených malých výskumov na ľuďoch? Tých, ktoré sú tak obľúbené, prekrúcané a nafukované šarlatánmi? Nie. A čo ešte menej reprezentatívne výsledky výskumov na zvieratách? Ani to nie. Neopierajú sa dokonca ani o laboratórne výskumy v skúmavkách - ktoré predstavujú najnižší stupienok v hierarchii vedeckých dôkazov.

„Zatiaľ som nevidel jediný kvalitný klinický výskum, ktorý by ukázal, že nejaký zásah vyvolá významné zvýšenie imunitnej funkcie u normálnych ľudí, ktorí nie sú podvyživení alebo inak oslabení, a v dôsledku toho budú mať menej infekcií,“ upozorňuje Crislip.

Nie je imunita ako imunita

Máme dva navzájom sa doplňujúce imunitné systémy – vrodený a získaný. Vrodená imunita poskytuje akúsi reflexívnu odpoveď na infekcie. Je síce mimoriadne rýchla, ale zároveň široko zameraná. Jej aktivita sa prejavuje horúčkou, kašľom, „soplením“ a bolesťami.


-





Či chceme alebo nie, keď sa v našom tele objaví vírus, symptómy sú rovnaké nezávisle na tom, o ktorý zo stoviek druhov vírusov nádchy ide. „Skôr, než vaše telo určí identitu votrelca, vrodená imunita zvýši teplotu tela v snahe „uvariť“ mikróby a vyvoláva kašeľ a tvorbu hlienu aby tieto potvorky vypláchlo von,“ upozorňuje3 lekár Jeremy Samuel Faust, podľa ktorého sú tieto reakcie tela mimoriadne otravné, ale len mierne nápomocné.

To, čo infekciu naozaj porazí, je imunita vybudovaná v priebehu života. Obsahuje napríklad B a T bunky produkujúce a interagujúce s proteínmi, ktoré označujeme ako protilátky. Tie dokážu útočiť na obrovské množstvo infekcií.

Väčšinu protilátok si vytvárame pri prvom stretnutí s konkrétnou infekciou. Ak sme sa s nejakým patogénom už stretli (alebo boli proti nemu zaočkovaní), získaný imunitný systém si ho pamätá a v prípade budúcej infekcie ho okamžite rozozná. Ak sa to stane, syntetizuje len správne protilátky, a to s ohromnou presnosťou a účinnosťou. Väčšinu bežných vírusov zlikviduje v priebehu pár dní.

Žiaľ, vrodený imunitný systém besnie oveľa dlhšie, ako je potrebné. Informácia o vybojovanom víťazstve sa k nemu nedostáva, a tak kašeľ a soplenie môžu pretrvať celé týždne, a to aj po najmiernejších vírusových infekciách.

„Produkty alternatívnej medicíny nedokážu posilniť vašu získanú imunitu. Aj ľudia s magickým myslením musia priznať, že jediným spôsobom, ako to urobiť, je očkovanie – niečo, čomu sa mnohí užívatelia alternatívnej medicíny očividne vyhýbajú – alebo transplantácia kostnej drene,“ upozorňuje Faust.

Produkty alternatívnej medicíny nedokážu podporiť vašu získanú imunitu. Aj ľudia s magickým myslením musia priznať, že jediným spôsobom, ako to urobiť je očkovanie.



A tak hoci sa to môže priečiť intuícii, štandardným postupom pri liečbe symptomatických vírusov nádchy je potlačenie akcií nešpecifického vrodeného imunitného systému.

Zápal a iné besnenie vrodenej imunity

„Aj keby sme skutočne dokázali prírodne podporiť imunitu, celá táto predstava je založená na omyle,“ zdôrazňuje Jeremy S. Faust. „V extrémnych prípadoch môže prehnaná reakcia imunitného systému spôsobiť dokonca zmeny v cievnom systéme, ktoré vedú k otrave krvi a šoku.“ Príčinou je oslabenie ciev kvôli aktivite našej vrodenej imunity. Do takto oslabených ciev môžu vnikať baktérie a vzácne aj kvasinky.



„V prípade sepsy (otravy krvi) dochádza k masívnej imunitnej odpovedi na baktérie, prípadne iné patogény, ktoré prenikli do krvného obehu. Nastáva rozvoj systémovej zápalovej odpovede – SIRS,“ vysvetľuje MUDr. Maroš Rudnay. „Zápalom, teda základným mechanizmom nešpecifickej imunity, ktorého úlohou v prípade infekcie je pomôcť ju v tele ohraničiť a nepustiť ďalej, zareaguje celé telo a krvný obeh. To môže viesť až k rozvratu vnútornej regulácie a septickému šoku, ktorý skončí smrťou.“

Alergia je podľa dr. Rudnaya ďalším príkladom, kedy imunitný systém reaguje prehnane v situáciách, kedy by nemusel. „Alergia je v jednoduchosti výrazná reakcia imunitného systému na bežné, neškodné antigény, ktorá navyše svojou intenzitou nezodpovedá reálnemu ohrozeniu a aktuálnej potrebe organizmu,“ hovorí lekár.

Dr. Rudnay upozorňuje, že nesmieme zabúdať ani na autoimunitné ochorenia. „Základnou funkciou imunitného systému je rozoznávať cudzie antigény a následne na ne reagovať obrannými mechanizmami a zároveň rozoznávať telu vlastné antigény, ktoré treba nechať na pokoji,“ vysvetľuje. „V prípade autoimunitných ochorení druhý uvedený mechanizmus zlyháva a imunitné bunky začnú bojovať proti telu vlastným bunkám a tkanivám. V závislosti od toho, ktoré bunky a v ktorom orgáne, bude vyzerať aj výsledná podoba autoimunitného ochorenia.“

Máme všetci oslabenú imunitu?

Podľa rozšíreného mýtu máme kvôli nezdravej strave oslabený imunitný systém prakticky všetci. Pritom napríklad obézni ľudia sú často postihnutí zápalovými procesmi, ktoré nie sú ničím iným ako prejavom zvýšenej aktivity imunitného systému. Napriek údajne oslabenej imunite nemáme problém vykazovať symptómy nádchy a ak sme vystavení dráždivým látkam, podráždi sa nám pokožka, pocítime svrbenie alebo sa u nás vyvinie astma. To všetko sú odpovede imunitného systému.

Tvrdenie, že máme všetci oslabenú imunitu je jednoznačne nepravdivé. Aby ste si významne oslabili imunitu stravou, museli by ste byť prakticky vyhladovaní na smrť a nie živení o čosi vyšším počtom hamburgerov4.



Ako udržať optimálnu silu imunitného systému

Ak ste normálny a zdravý človek, podľa dr. Crislipa nemôžete urobiť nič, čo by váš imunitný systém významne podporilo. Ak si imunitný systém len chcete udržať fit, ani vtedy nepotrebujete míňať peniaze na neúčinné preparáty šarlatánov. Postačí pestrá strava, dostatok kvalitného spánku a redukcia stresu. „Tieto kroky preukázateľne pomôžu udržať váš imunitný systém v najlepšej kondícii,“ vysvetľuje Faust.

Dodatok: Od beta-glukánu po echinaceu

„Nájdu sa látky, ktoré majú určitý imunomodulačný potenciál,“ pripúšťa dr. Rudnay, „avšak ten zďaleka nemusí taký, aký sľubuje marketing okolo týchto látok.“ Lekár zároveň upozorňuje: „Je prinajmenšom otázne, či niečo také reálne potrebujú ľudia bez nejakej poruchy imunitného systému.“

Za výživový doplnok, ktorý skutočne účinkuje na imunitný systém, sa často považuje napríklad echinacea. Výskumy jej účinkov však prinášajú zmiešané výsledky, pričom údajné pozitívne zistenia stoja na nekvalitných štúdiách. Echinacea zrejme ťaží predovšetkým z placebo efektu, pričom proti nachladnutiu a chrípke je ako prevencia aj liek neúčinná5,6. Menej známy, no nádejnejší je beta-glukán. U tohto polysacharidu derivovaného z kvasiniek alebo húb sa potvrdili neuromodulačné účinky a je možné, že imunokompromitovaným pacientom trpiacim na AIDS dokáže posilniť imunitný systém. Pre zvyšné populárne tvrdenia nemáme dostatočné dôkazy.7



Poznámka: článok sa týka údajného účinku doplnkov výživy a rôznych "receptov" z internetu, nie reálnej imunoterapie



-

Autor ďakuje MUDr. Marošovi Rudnayovi za vyjadrenia a cenné pripomienky k článku.

Zdroje
1 https://www.sciencebasedmedicine.org/boost-your-immune-system/
2 http://www.thecochranelibrary.com/details/browseReviews/578741/Common-cold--cough.html
3 http://www.slate.com/articles/health_and_science/medical_examiner/2014/12/boost_your_immunity_cold_and_flu_treatments_suppress_innate_immune_system.html
4 http://science.howstuffworks.com/life/human-biology/immune-system.htm

5 https://www.sciencebasedmedicine.org/belief-in-echinacea/
6 https://www.sciencebasedmedicine.org/echinacea-for-cold-and-flu/
7 http://www.rxlist.com/beta_glucans/supplements.htm

Obrázok: užívateľ Flickr Wild Tofu, public domain
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok