V posledných mesiacoch internet zaplavila lavína senzačných článkov a videí prezentujúca „zamlčanú pravdu“ o novom koronavíruse – či presnejšie „zamlčané pravdy“, keďže konšpiračné zdroje priniesli množstvo odlišných, nezriedka protichodných naratívov.
Dozvedeli sme sa najrôznejšie verzie „pravdy“ o pôvode nového koronavírusu (niekedy postavené na zveličení
špekulácií zdanlivých odborných autorít) a o
príčinách jeho šírenia, a spoznali nepreberné množstvo najrôznejších prípravkov, ktoré ochorenie COVID-19 liečia alebo nás pred ním ochránia, typicky údajným
„posilnením imunity“: bielidlo, kokaín,
homeopatiká či dokonca kravský moč...
„Toto sú dezinformácie na steroidoch,“
hodnotí záplavu vymyslených, prekrútených či zavádzajúci tvrdení o novom koronavíruse veterán v boji proti medicínskym nezmyslom Timothy Caulfield.
„Ak ľudia uveria dezinformáciám, hrozí im vážna ujma na zdraví a dokonca smrť,“ varuje. Dúfa však, že si z prebiehajúcej krízy odnesieme ponaučenie, že tolerovanie
pseudovedy môže spôsobovať reálne škody.
Zároveň vidí svetielko nádeje – či dokonca potenciál na výrazný pokrok v boji proti šarlatánom, ako argumentuje v príspevku, ktorý
zverejnil vedecký časopis Nature.
Systémové zmeny
Timothy Caulfield nie je prírodovedec, ale právnik. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ výskumu Ústavu medicínskeho práva na Univerzite v Alberte. Ako expert na právne a etické stránky medicínskeho výskumu sa však vo viacerých svojich výskumných práca zaoberá vierou ľudí v nepodložené liečebné metódy. Širokej verejnosti je pre zmenu známy vďaka dokumentárnemu seriálu A User's Guide to Cheating Death na Netflixe (2017) a kritike známych osobností propagujúcich nepodložené alebo pochybné prístupy k výžive, wellness alebo liečbe, ktorú prezentoval napríklad v príznačne pomenovanej knihe Is Gwyneth Paltrow Wrong about Everything? (2015, „Mýli sa Gwyneth Paltrow o všetkom?“).
„Šírenie a dopad medicínskych dezinformácií skúmam už desaťročia a doposiaľ sa k tomuto problému nikdy nepristupovalo tak vážne ako dnes,“ vysvetľuje Caulfield. „Možno je to preto, že kríza nadobudla obrovské rozmery a nezmyselné dezinformácie sú prakticky všadeprítomné, dokonca vychádzajú z úst prominentných politikov.“
Kanadský výskumník, že v jeho domovskej krajine v súčasnosti úrady šliapu na päty chiropraktikom, naturopatom, herbalistom a holistickým liečiteľom, ktorí propagujú produkty na COVID-19.
„Lenže idey, že manipulácia s chrbticou, vnútrožilové podávanie vitamínov alebo homeopatia dokážu chrániť pred infekčnými ochoreniami boli nezmyselné už pred vypuknutím súčasnej pandémie,“ upozorňuje. Caulfield dodáva, že ak súčasný tvrdý postoj voči nepodloženým liečebným postupom a propagátorom medicínskych nezmyslov pretrvá, mal by sa pretaviť aj do systémových zmien.
Pripomína, že mnohé nepodložené a neúčinné terapie sľubujúce účinok na ochorenie COVID-19 si našli cestu do centier takzvanej integratívnej medicíny prominentných univerzít a nemocníc. Napríklad v Clevelandskej klinike pacientom poskytovali reiki, čo je údajná liečba manipuláciou „vitálnej energie“ – podobne ako v prípade mnohých ďalších typov alternatívnej medicíny, hodnotné dôkazy o jej účinnosti chýbajú a naopak, štúdie naznačujúce možný účinok spájajú závažné
chyby v prevedení a absencia úspešného replikovania. Na iných medicínskych strediskách Kanady alebo Veľkej Británie poskytujú rovnako nepodloženú homeopatiu.
Caulfield upozorňuje, že ak inak dôveryhodné medicínske inštitúcie legitimizujú nepodložené liečebné postupy, výrazne to oslabuje boj proti pseudovede. „Musíme prestať tolerovať a legitimizovať medicínsku pseudovedu, a to predovšetkým na univerzitách a lekárskych zariadeniach,“ zdôrazňuje.
Vedci, do boja!
Timothy Caulfield ďalej argumentuje, že vedci by nemali nechávať dezinformácie nepovšimnuté. Dezinformáciám by sa podľa neho mali postaviť všetci, nie len malá hŕstka ako doteraz.
„Verejného boja proti dezinformáciám by sa malo aktívne zúčastňovať viac výskumníkov. Propagátori nepodložených ideí si totiž často pomáhajú jazykom skutočnej vedy, aby tak legitimizovali svoje produkty,“ upozorňuje.
Takáto snaha vzbudiť ilúziu dôveryhodnosti a autority klamlivým používaním vedeckého žargónu je podľa Caulfielda veľmi účinná: „Propagátori homeopatie a liečby
energiami napríklad tvrdia, že ich metódy sú
založené na kvantovej fyzike. Zástancovia hydroterapie hrubého čreva používajú frázy prevzaté zo štúdií ľudského mikrobiómu a jazyk výskumu kmeňových buniek sa používa na propagovanie spreja, ktorý má údajne, okrem iného, schopnosť podporiť imunitu.“
Odborníčka na dezinformácie Claire Wardlová z Harvardovej univerzity vyhlásila, že najlepším spôsobom, ako bojovať s dezinformáciami, je zaplaviť internet pravdivými informáciami, ktoré sú zrozumiteľné, zábavné a ktoré jednoducho možnosť zdieľať na mobilných zariadeniach.
„Tak začnime so záplavou,“ vyzýva Caulfield. „Zdieľajte s verejnosťou vedecky presné informácie, ktoré považujete za hodnotné.“
Podľa kanadského výskumníka potrebujeme fyzikov, mikrobiológov, imunológov, gastroenterológov a všetkých vedcov relevantných disciplín, aby zverejňovali jednoduchý, zdieľateľný obsah, ktorý by vysvetľoval, prečo je zneužívanie skutočného výskumu pseudovedou a šarlatánmi klamlivé a nečestné.
„Naozaj potrebujeme zdôrazniť, že kvantová fyzika nevysvetľuje homeopatiu ani liečbu energiou ako je reiki. Že hydroterapenia hrubého čreva neposilní imunitný systém a že sprej nepodporí funkciu vašich kmeňových buniek,“ píše.
Výskumníkom radí, aby čas od času napísali komentár pre široko dostupné médiá alebo prednášali pre verejnosť či reagovali na žiadosti od reportérov. A podporovali svojich študentov v popularizácii vedy.
„Opravovanie dezinterpretácií vedy by sa malo považovať za profesionálnu zodpovednosť vedcov,“ konštatuje. „Kvalitná veda a dôvera verejnosti vo vedu sú možno najcennejšie nástroje v boji s dezinformáciami.“
-
Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.
Zdroje:
-
Fotografia: Karl Withakay
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok