22.05.2014-10:14:00   |  
#Čo čítať

Z môjho odboru

H. P. Bell, T. Feuerstein, C. E. Güntner, S. Hölsken, J. K. Lohmann - What's Cooking in Chemistry?: How Leading Chemists Succeed in the Kitchen (2009)
Bývalí doktorandi veľkého syntetika L. F. Tietzeho mali geniálny nápad a zozbierali obľúbené recepty slávnych súčasných organických chemikov. Vyzerá to, že zručnosť a kreativita v laboratóriu a v kuchyni idú ruka v ruke. Odporúčam, ak hľadáte miesto na postdoc alebo ste zvedaví, čo by vám navarili K. C. Nicolaou alebo E. Carreira.
-


A. Ghosh - Letters to a Young Chemist (2011)
17 chemikov píše listy Angele, študentke chémie. Kniha pokrýva široké spektrum chemických oborov a sprostredkováva vášeň vedca objavovať nové. Vynikajúci motivátor.

Iné (prírodo)vedné

R. P. Feynman, R. B. Leighton, M. Sands - Six Easy Pieces: Essentials of Physics Explained by Its Most Brilliant Teacher (1998)
Titul hovorí sám za seba – keď človek prvýkrát narazí na akékoľvek Feynmanove dielo alebo prednášku, nastane neuveriteľný „aha“ zážitok: Aha, tak takto to je s tou fyzikou! Prečo mi to nikdy týmto spôsobom nevysvetlili? Richard Feynman bol nielen vynikajúci vedec, nositeľ Nobelovej ceny, ale aj skvelý učiteľ. Táto kniha je vhodná na oprášenie starších vedomostí ale aj prebudenie lásky k fyzike. Potom nasleduje Six Not-So-Easy Pieces - ak obe prečítate, určite neostanete len pri týchto dvoch Feynmanovych knihách.
-

Royston M. Roberts - Serendipity: Accidental Discoveries in Science (1989)
Zaujímavá a inšpirujúca zbierka objavov, ku ktorým došlo zhodou šťastných okolností – od Archimeda po teflón. Aj keď to znie jednoducho, náhodné objavy sa podaria len tým, ktorí ich vedia interpretovať a vidia ich hodnotu. Autor je organický chemik, takže sa sústredí predovšetkým na objavy vo svojom vlastnom odbore, ale zablúdi aj k iným.

Nevedecké knihy

J. Kerouac – On the Road (Na ceste, 1957)
Ktorý stopár nemá vo svojom batohu toto centrálne dielo bítnickej generácie? Na ceste je fiktívna autobiografia, oslava mladosti a hľadanie šťastia. Táto kniha, ktorá nestarne, ovplyvnila celé generácie spisovatelov, hudobníkov a iných.

K. Bird, M. J. Sherwin - American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer (1996)


-

Robert Oppenheimer sa preslávil ako otec atómovej bomby. Vďaka tejto veľmi dobre rešeršovanej biografii sa môžeme dozvedieť oveľa viac o živote tejto fascinujúcej osobnosti. Oppenheimer nebol jednoduchý človek a jeho život bol veľmi krivoľaký. Bol fenomenálny fyzik, vynikajúci učiteľ a motivujúci šéf projektu Manhattan, ktorý sa však po druhej svetovej vojne angažoval proti zbrojeniu atómovými zbraňami, čo mu veľmi komplikovalo život.


Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok