02.10.2015-11:28:00   |   Juraj Littva
#Zbúrané mýty
#Názory
Možno táto jeseň neprekoná niektoré hlúpostné výkony minulosti (veľká októbrová revolúcia, začiatok druhej svetovej, jedenásty september a iné), no je ich dosť na to, aby som sériu článkov venovanú nezmyslom o vede zopakoval aj tento rok, a to nie v dvoch, ale až v troch častiach. Hurááááá! Bez okolkov začnime grilovaciu párty. A keď už sme pri jedenástom septembri...



Jedenásty september – deň, kedy zo žúmp internetu opäť vyplávajú rôzne alternatívne vysvetlenia udalostí, ktoré sa v tento deň stali. Hoci si mnohé vzájomne odporujú, zhodujú sa v jednom. „Oficiálna verzia“ klame, je poriadne deravá a kto jej verí, ten je hlúpa ovca. Škoda, že nepravdivosť „oficiálnej verzie“ dokladajú konšpiráciami, ktoré majú v sebe viac dier, než Boromir, John Snow, Sonny Corleone a Spongebob dokopy. Pritom zámerne zamlčiavajú dôležité fakty alebo rovno klamú. Neveríte? Pozrite sa na tento chaotický obrážtek pýtajúci sa „logickú otázku“:


-



Vzhľadom na ohurujúce grafické zručnosti logického otázkára som sa rozhodol odpovedať pomocou podobného, ešte chaotickejšieho obrážtetičokčeka:


-



O jednotlivých bodoch toho, čo sa stalo jedenásteho septembra, by sme sa mohli hádať donekonečna a nikdy by sme k ničomu nedospeli. Konšpiračné teórie sa totiž väčšinou opierajú o jediné – kladenie otázok a hľadanie dier. Teraz sa asi rozhorčene pýtate, čo je na tom zlé? Prečo si ja – vedec z niečoho takého robím srandu? Nie je kladenie otázok podstatou vedy? Nebojte sa, milé aj nemilé frlúčatká, všetko vám vysvetlím pomocou hry zvanej argumentuj ako konšpirátor.

Pravidlá sú jednoduché: Pri konfrontácii s konšpiračnou teóriou si vypočujte, aké alternatívne vysvetlenie ponúka namiesto toho „oficiálneho“. Následne začnite v konšpiračnej teórii hľadať diery bez toho, aby ste akokoľvek obhajovali „oficiálne“ vysvetlenie. U jedenásteho septembra napríklad: Prečo pre budovu po náraze lietadla použiť ešte aj výbušniny? Čo tak naraziť lietadlami, podplatiť pár statikov, ktorí by nariadili verejnú demoláciu? Čo tak napríklad narezať piliere (alebo ich inak oslabiť) tak, aby „rupli“ samé od seba nejaký čas po náraze lietadla? A ak si USA zničili WTC kvôli vojne v Iraku, prečo neobvinili len Usámu a nie aj Saddáma?



Začínate vidieť, v čom je problém? Nuž, odopnite si pásy, pridajte plyn a švihnite si domácej, deťúrence, lebo hra je len v polovici.

V určitom momente hry nastane „bod zlomu“: namiesto odpovedí na otázky vám konšpirátor podhodí argumenty alebo dôkazy hovoriace v prospech jeho tvrdenia. Odolajte pokušeniu odpovedať protiargumentami. Namiesto toho ich jednoducho spochybnite v štýle: „Odkiaľ máš túto informáciu? A ty tomu veríš? Takých dôkazov ti vyrobím sto.“ (Bonusové body pre tých, ktorí vierohodnosť nejakého tvrdenia spochybnia tým, že ho napadnú tvrdením inej konšpiračnej teórie.)

Ak náhodou začne tvrdiť niečo ako „hocičo iné je pravda, len nie oficiálna verzia“, jednoducho víťazoslávne prehláste: „Takže ty si radšej ochotný veriť viacerým teóriám, ktoré si navzájom odporujú, než oficiálnej verzii? Máš vôbec jednotný názor, ovca jedna?“ Konšpirátor to nakoniec s vami frustrovane vzdá.

Gratulujem, dokončili ste hru. Síce takto nikoho o pravdivosti „oficiálnej verzie“ nepresvedčíte, pri troche šťastia však niekoho presvedčíte ................ že ste totálny kretén, takže to stojí za to. A netreba zabúdať na skrytý bonus – niekoho naseriete (čo každý mrzút vrelo víta).

Na kladení otázok a spochybňovaní nie je nič zlé, no mali by mieriť na VŠETKY vysvetlenia bez ohľadu na ich „oficialitu“ či alternatívnosť. A ešte dôležitejšie než otázky, sú vysvetlenia postavené na dôkazoch a argumentoch. VŠETKÝCH dôkazoch a argumentoch, nielen spájať dokopy tie, ktoré nám sedia a ignorovať ostatné.



Ak napríklad zástanca plochej Zeme (áno, aj takí existujú - myslite na to, keď sa niekedy budete cítiť hlúpo) dôkazy proti plochosti Zeme zmieta zo stola ako „sfalšované vládou“, vôbec nezáleží na tom, že má argumenty (Veď vyzerá byť plochá! Ako to, že ľudia z nej nepopadajú?), ktoré sú zároveň dierami v predstave o „oficiálnej“ Zemi.

Údajné diery budú existovať v každom vysvetlení a v každej hypotéze či teórii. Niektoré v skutočnosti nebudú žiadnymi dierami, iba výsledkom naivity niekoho, kto sa nevyzná v problematike, ako demonštrujem vyššie uvedeným obrázkom s logickou otázkou, či príkladom s plochou Zemou. Iné sú reálne, keďže na to, aby ste boli schopní vysvetliť úúúúúúplne všetko, museli by ste najskôr úúúúúplne všetko vedieť, čo je samozrejme nemožné.

Existencia dier však neznamená, že „oficiálnu verzia“ je nepravdivá a alternatívna verzia je automaticky pravdivá, rovnako ako existencia dier v predstave o „oficiálnej“ Zemi automaticky neznamená, že Zem je plochá. Koniec-koncov deliť vysvetlenie na „oficiálne“ a alternatívne je samo o sebe blbosť (sú iba vierohodné a nevierohodné vysvetlenia) a prehlasovať, že ste ochotní uveriť akejkoľvek inej, než oficiálnej verzii, už zaváňa magorizmom (pozn. redakcie: výskumy ukazujú, že podobný, ak nie totožný prístup je základným kameňom uvažovania konšpirátorov), rovnako ako neveriť predstave o „oficiálnej“ Zemi, no zároveň veriť, že tvar Zeme ako disku/kocky/kužeľa/valca/polgule/ritných polovičiek je vierohodný.



Takže, čo sme sa dozvedeli v prvej časti? Že nie je dôležité mať len múdre otázky, ale aj múdre odpovede. Že nič nie je dokonalé a aj proti tej najmúdrejšej odpovedi možno namietať. Ale takéto námietky automaticky neznamenajú, že správna je ktorákoľvek iná odpoveď.

(pozn. redakcie: pripomíname, že k nezmyslom ohľadom nanotermitu, ktoré šíri aj samotný TE Rostas, sa autor vyjadril TU)


-

Perexový obrázok: používateľ Flickr Robert
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok