24.10.2015-16:06:00   |  
#Čo čítať
#Úryvky
#Myslenie
Táto kapitola je zvláštna tým, že sa nezačína zoznamom mýtov. Je to len preto, lebo o tejto oblasti sotva nájdete nejaký mýtus. Na rozdiel od, dajme tomu, slnka alebo dúhy či zemetrasní, fascinujúci svet drobných bytostí sa nikdy nedostal do pozornosti primitívnych ľudí. Ak o tom na chvíľu popremýšľate, nie je to prekvapivé. Nemohli vedieť, že vôbec existuje, a tak si samozrejme nemohli vymyslieť žiadne mýty na jeho vysvetlenie!
-Zvieratá na obrázku sú prachové roztoče – vzdialene príbuzné pavúkom ale príliš malé nato, aby ste ich videli ako viac než malé smietky. V každej domácnosti nájdete tisíce ako sa plazia cez každý koberec a každú posteľ, s najväčšou pravdepodobnosťou aj tú vašu.

Ak by primitívne kultúry o nich vedeli, zrejme si viete predstaviť, aké mýty a legendy by si vymysleli na ich vysvetlenie! Ibaže pred vynájdením mikroskopu o ich existencii nikto ani nesníval – a tak žiadne mýty nemáme.

Roztoče sú príliš malé nato, aby sme ich videli, ale bunky, z ktorých pozostávajú, sú menšie. A baktérie, ktoré v nich – a v nás – v ohromných počtoch nachádzame, sú ešte menšie.

A atómy sú dokonca oveľa, oveľa menšie ako tieto baktérie. Z neuveriteľne malých vecí, príliš malých nato, aby sme ich videli voľným okom, pozostáva celý svet – a napriek tomu žiaden z mýtov alebo takzvaných svätých kníh, o ktorých si niektorí ľudia dokonca aj dnes myslia, že im boli dané vševedúcim bohom, ich nezmieňuje! Vlastne keď sa na tieto mýty a príbehy pozriete, zistíte, že neobsahujú žiadne poznatky, ktoré nám trpezlivo vydobyla veda.Nehovoria, aký veľký alebo starý je vesmír, nehovoria ako liečiť rakovinu, nevysvetľujú gravitáciu alebo spaľovací motor, nehovoria nič o mikróboch, elektrine alebo anestetikách. V skutočnosti príbehy vo svätých knihách neobsahujú viac poznatkov, než aké boli známe primitívnym ľuďom, medzi ktorými začali kolovať! Ak by tieto „sväté knihy“ naozaj boli napísané, nadiktované alebo inšpirované vševedúcimi bohmi, nemyslíte, že je zvláštne, že títo bohovia neprezradili nič o týchto dôležitých a užitočných veciach?

-

Výzva pre čitateľov: Radi by ste upriamili pozornosť ľudí na úryvok z Vašej obľúbenej knihy? Viete o knižnej pasáži, ktorá si rozhodne zaslúži, aby vošla do širšieho povedomia? Pošlite nám ju na redakcia@invivomagazin.sk! Pokiaľ sa týka vedy a kritického myslenia, radi ju zverejníme. Ak kniha nevyšla v slovenčine alebo češtine, pokojne pošlite aj text v anglickom či nemeckom jazyku, preložíme.

Perexový obrázok: používateľ stránky deviant-art.com tauruz427 - publikované pod slobodnou licenciou, druhý obrazok je public domain
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok