28.11.2019-10:20:00   |   Roland Oravský
#Zdravie
#Zbúrané mýty
Až 90 % zhubných nádorov pľúc je spôsobených fajčením. V tabakovom dyme sa nachádza asi 100 karcinogénov. (1) Nemusíte ani fajčiť, aby ste mali zvýšené riziko spomínaných ochorení. Stačí žiť v blízkosti človeka, ktorý si neodpustí pravidelné dávky cigaretového dymu. V takomto prípade hovoríme o pasívnom fajčení.

Je priam absurdné, koľko peňazí sa točí v predaji produktu, ktorý nemá nijaký pozitívny účinok, naopak preukázateľne škodí zdraviu a zabíja.

Udáva sa, že až sedem z desiatich fajčiarov by chcelo prestať s cigaretami. Ciele sú pochopiteľné – fajčenie skracuje život v priemere o 13 až 15 rokov (pričom si treba uvedomiť, že úmrtiu predchádzajú častejšie návštevy lekára a užívanie liekov).


Už rok po abstinencii klesá riziko srdcovocievnych ochorení o polovicu. (1) Z dôvodu závislosti je však ťažké skončiť s fajčením zo dňa na deň. Chce to silnú vôľu – ak nepostačí, na trhu sú k dispozícii rôzne náhrady nikotínu (napr. náplasti, žuvačky), ktoré dopomáhajú úspešne dosiahnuť stav nefajčenia.

Za "zdravšiu alternatívu" fajčenia sa považujú elektronické cigarety – tzv. vaping. Ak ste v posledných mesiacoch sledovali správy zo sveta, mohli ste zachytiť medializáciu množstva smrteľných prípadov spojených s vapingom. Poďme sa teda pozrieť na to, ako to s vapingom naozaj je.

Inhalácia aerosólu

Áno, fajčenie elektronických cigariet má svoje výhody. Okrem toho, že až tak veľmi neotravujete okolie odporným fajčiarskym dymom, vystavujete svoje telo menšiemu počtu toxínov ako v prípade fajčenia bežnej cigarety. To však neznamená, že vaping neškodí zdraviu.

Aj „príjemným“ ovocným či inak ochuteným dymom vystavujete okolie pasívnemu fajčeniu. A hoci vdychujete menej toxických látok ako pri bežnom fajčení, stále ich vdychujete viac, než keby ste nefajčili vôbec. Zo škodlivých látok pri vapingu stačí spomenúť nitrosamíny, acetaldehyd, acetón, či polyhalogénové uhľovodíky.


Rovnako ako bežné cigarety obsahujú e-cigarety nikotín (hoci niektoré sú bez nikotínu), čo znamená vyššie riziko zmienených zdravotných komplikácií, ako aj rozvoj závislosti. Zároveň chýbajú údaje o pôsobení vapingu na zdravie pri dlhodobom fajčení.

Na rozdiel od bežnej cigarety dochádza pri vapingu k zahrievaniu nikotínu, príchuti a iných chemikálií (napr. rôzne aromatické látky), čím vzniká aerosól, ktorý inhalujeme. Z vedeckého hľadiska nemáme dostatok informácií o tom, čo sa v našom tele deje pri opakovanej inhalácii aerosólu s prímesou rôznych aj škodlivých látok (aromatické látky sú jednoznačne škodlivé). To, že rôzne príchute nie sú škodlivé pri ich zjedení, neznamená, že je automaticky bezpečná aj ich inhalácia.

Slovami Davida Hammonda, z University of Waterloo v Ontariu: „Nakoľko si môžeme byť istí, že sú ingrediencie vo vapingových prímesiach bezpečné? Netuším, či to niekto vie. Celkový koncept vapingu je nový a nemáme dostatok istoty.“

Epidémia úmrtí spojená s vapingom

Elektronické cigarety prinášajú taktiež ďalšie, špecifickejšie zdravotné problémy. Podľa amerického Úradu na kontrolu potravín a liečiv (FDA) môže v dôsledku poruchy batérie dôjsť k explózii – čo už viedlo k vážnemu poraneniu čeľuste až k smrti. V USA vyhľadalo po explózii e-cigarety v rokoch 2015-2017 lekársku prvú pomoc 2035 pacientov. (2)

V septembri 2019 ohlásilo americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) prepuknutie závažných ochorení pľúc v dôsledku vapingu (v skratke EVALI - e-cigarette, or vaping, product use associated lung injury). Okrem Aljašky sa objavili prípady vo všetkých ostatných štátoch, v celkovom počte vyše 2 100, z toho bolo potvrdených 42 úmrtí. (3) Vo väčšine prípadov išlo o mužov vo veku do 35 rokov. Väčšina pacientov boli súčasne užívatelia THC (tetrahydrokanabinol – psychoaktívna zložka marihuany) a tieto zmesi si pridávali do e-cigariet. Preto sa neodporúča užívať e-cigarety s obsahom THC, ako aj akékoľvek e-cigarety z pochybného zdroja.


Úmrtia sa vyskytli už aj v Európe – konkrétne v Belgicku zomrel 18 ročný tínedžer po necelom mesiaci vapingu – taktiež s prímesou THC (4). Napriek tomu sa zdá, že THC nie je hlavný vinník. Lekári ukazujú prstom na acetát vitamínu E, ktorý sa využíva na zahustenie tekutiny pre vaping aj v THC-kartridžoch. Do bežných nikotínových tekutín sa pravdepodobne bežne nepridáva, pretože musia byť redšie. Acetát vitamínu E sa však nenašiel vo všetkých vzorkách, ktoré vyšetrovala americká FDA.

Iná štúdia ukázala, že zranenia pľúc pripomínali viac chemické popáleniny ako poškodenie spôsobené inhaláciou acetátu vitamínu E. (5) Inými slovami, stále presne nevieme, prečo sa u konzumentov e-cigarety objavili ťažké ochorenia pľúc a niekoľko desiatok úmrtí. Klasická e-cigareta, ktorá sa dá kúpiť u oficiálnych výrobcov v našich končinách, sa zdá byť z tohto pohľadu bezpečná.

V USA situácia pokročila do takéto stavu, že v niektorých štátoch zakázali všetky e-cigarety (Massachusetts) a objavili sa snahy zákonne upraviť vekový limit pre vaping. Niektoré spoločnosti stiahli všetky výrobky, ktoré súviseli s e-cigaretami – napr. Apple. New York, kde až 27,4% stredoškolákov fajčí e-cigarety, sa stal prvým miestom s úplným zákazom e-cigariet s príchuťami. S podobnými opatreniami nasledoval Michigan.

Záver

Zahraničný hit menom vaping sa dostal aj do našich končín. Rovnako ako pri bežnom fajčení, každý je strojca svojho vlastného šťastia – treba si však uvedomiť zopár vecí. E-cigarety sú síce propagované ako cesta k ukončeniu či obmedzeniu fajčenia, majú však negatívny vplyv na zdravie a vyvolávajú taktiež závislosť. Zároveň nemáme dostatočné dôkazy o ich účinnosti pri snahe skončiť s fajčením. Vaping navyše nie je oficiálne uznaný za pomôcku pri odvykaní od fajčenia. Napriek tomu niektoré zdroje uvádzajú, že e-cigarety môžu predstavovať pomôcku pri odvykaní od fajčenia – zdá sa dokonca, že aj bez ohľadu na obsah nikotínu, pravdepodobne z dôvodu psychobehaviorálneho aspektu.


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už pred rokmi odporučila zákaz vapingu v uzavretých priestoroch z dôvodu pasívneho fajčenia. A vedci z Brna varujú: „Vzhľadom na široký sortiment rôznych výrobkov a možností výberu rôznych náplní, alebo dokonca miešania vlastných zmesí, je takmer nemožné všeobecne charakterizovať zloženie produkovaného aerosólu, ktorý vdychuje aktívny užívateľ a toho, ktorý je emitovaný do okolia.“ (6)

Začať s vapingom len z dôvodu módneho trendu je hlúpy krok, ktorý vedie k poškodeniu zdravia. Z pohľadu produkcie nebezpečných prachových častíc nie je vaping (ale ani fajčenie vodnej fajky) o nič bezpečnejší ako fajčenie bežných cigariet. (6)

Suma sumárum: E-cigarety skúste len v prípade, ak chcete prestať s fajčením. Inak je to nezmysel, ktorý škodí.

-

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.


-

Zdroje:

1. Mižikárová S. E-cigareta obsahuje vraj 10x viac karcinogénov než tradičné cigarety. Slovenský pacient. 30. mája 2018. dostupné na: https://www.slovenskypacient.sk/e-cigareta-obsah-skodlivost-naplne-bez-nikotinu/
2. Rossheim M E, Livingston M D, Soule E K et al. Electronic cigarette explosion and burn injuries, US emergency departments 2015-2017. BMJ Journals Tobaccco Control. Volume 28, Issue 4.
3. "Outbreak of Lung Injury Associated with E-Cigarette Use, or Vaping". Centers for Disease Control and Prevention (CDC). 7 November 2019.
4. https://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1982490_europa-ma-prvu-obet-e-cigariet-vaping-sa-stal-osudnym-18-rocnemu-belgicanovi
5. Butt Y M, Smith M L, Tazelaar H D et al. Pathology of vaping-associated lung injury. N Engl J Med 2019; 381:1780-1781. DOI: 10.1056/NEJMc1913069
6. Hrubá D, Peřina A. Kouření jako zdroj jemných a ultrajemných prachových částic. 2016. Hygiena. 61(1)
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok