30.06.2015-10:35:00   |  
#Myslenie
#Úryvky


Pre tých z nás, ktorí sme v biznise vyvracania nezmyslov a vysvetľovania nevysvetliteľného, toto je to, čomu hovorím Ťažká Otázka: Prečo múdri ľudia veria zvláštnym veciam? Moja Jednoduchá Odpoveď sa bude zo začiatku zdať trochu paradoxná: Múdri ľudia veria zvláštnym veciam preto, že sú šikovní v obraňovaní presvedčení, ku ktorým prišli z nemúdrych dôvodov.

Múdri ľudia veria zvláštnym veciam preto, že sú šikovní v obraňovaní presvedčení, ku ktorým prišli z nemúdrych dôvodov.To znamená, že väčšina z nás prichádza ku svojim presvedčeniam obvykle z rôznych dôvodov, ktoré majú málo dočinenia s empirickými dôkazmi a logickým uvažovaním (ktoré múdri ľudia pravdepodobne využívajú lepšie). Namiesto toho, dôležité sú také premenné ako genetické predpoklady, záľuby rodičov, vplyv súrodencov, tlaky zo strany rovesníkov, skúsenosti počas vzdelávania a dojmy zo života, všetky formujú osobné preferencie a emočné sklony, ktoré nás v spojení s početnými spoločenskými a kultúrnymi vplyvmi vedú k niektorým výberom presvedčení.

Málokedy si niekto z nás sadne za stôl s kopou faktov, zvažuje ich pre a proti a vyberá si najlogickejšie a najracionálnejšie presvedčenie či vieru, bez ohľadu na to, o čom bol presvedčený alebo v čo veril predtým. Namiesto toho k nám fakty sveta prichádzajú cez farebné filtre teórií, hypotéz, tušení, predpojatí a predsudkov, nahromadených v priebehu nášho života.Potom si triedime nahromadenia dát a vyberáme si tie dáta, ktoré najviac potvrdzujú to, v čo už veríme, a ignorujeme alebo výhovorkami odsunieme preč tie, ktoré sú nepohodlné.

-

Výzva pre čitateľov: Radi by ste upriamili pozornosť ľudí na úryvok z Vašej obľúbenej knihy? Viete o knižnej pasáži, ktorá si rozhodne zaslúži, aby vošla do širšieho povedomia? Pošlite nám ju na redakcia@invivomagazin.sk! Pokiaľ sa týka vedy a kritického myslenia, radi ju zverejníme. Ak kniha nevyšla v slovenčine alebo češtine, pokojne pošlite aj text v anglickom či nemeckom jazyku, preložíme.

-

Obrázky: خالد منتصف
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok