20.05.2015-00:47:00   |  
#Čo čítať


-

Richard Dawkins: The Ancestor’s Tale (2004, Príbeh predka)
Azda nik v celej histórii vedy nespravil pre propagáciu biológie viac ako Richard Dawkins. Táto kniha je jeden z mnohých majstrovských kúskov tohto barda evolučnej teórie, na ktorej stojí celá súčasná biológia. V knihe dopodrobna opisuje evolučný vývoj avšak opačným smerom, na aký sme zvyknutí. Kniha začína človekom a postupne prechádza z koruny evolučného stromu až ku koreňom, ktoré predstavujú baktérie. Cestou sa stretávame so spoločnými predkami, ktorých zdieľame s inými živočíchmi a každý z nich rozpráva svoj vlastný príbeh. Jednoznačne najlepšia kniha o evolúcii akú som kedy čítal.




-

Jaroslav Flegr: Pozor Toxo! (2011)
Táto kniha od známeho českého evolučného biológa má podtitul: Tajná učebnica praktickej metodológie vedy. Autor píše o svojom výskume vplyvu parazita toxoplazmy na správanie infikovaného človeka a zároveň veľmi vtipne opisuje, čím všetkým si musí vedec prejsť, ak sa vydal na cestu originálneho výskumu. Od žiadosti o grantové financie cez občas neznesiteľnú byrokraciu, až po niekedy márnu snahu publikovať svoje zistenia v čo najprestížnejšom časopise. Vrelo odporúčam všetkým začínajúcim biológom.




-

Alan Weisman: The World Without Us (2007, Svet bez nás)
Vždy ma fascinovala predstava, čo by sa stalo, keby zrazu zmizli všetci ľudia z našej planéty. A som veľmi rád, že sa našiel niekto, kto tieto predstavy dal na papier a umožnil nám nahliadnuť do sveta bez nás. Autor v knihe opisuje na základe vedeckých poznatkov udalosti, ktoré by nasledovali, ak by sme sa náhle vytratili. Kniha núti človeka sa zamyslieť, akú stopu po sebe zanecháva, aké ľudské výtvory sa premenia na prach a aké pretrvajú do posledných dní našej „svetlomodrej bodky“.




-

Mary Dobson: Disease (2008, Choroby – postrach ľudstva)
A na záver niečo z môjho odboru. Je to unikátna encyklopédia najznámejších infekčných ochorení, s ktorými sa ľudstvo od počiatku dejín stretávalo a stále stretáva. Autorka pútavým spôsobom opisuje epidemiológiu najznámejších „metiel ľudstva“, od moru cez maláriu až po SARS. Kniha obsahuje veľmi zaujímavé historické fakty, opisy jednotlivých epidémií, výskumu ochodení, až po objavenie liečiv. Opis každého ochorenia je pekne ilustrovaný množstvom dobových obrázkov. Záver knihy autorka venuje neinfekčným ochoreniam, ktoré označujeme ako civilizačné. Odporúčam hlavne začínajúcim mikrobiológom a medikom.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok