09.12.2014-02:24:00 |
Z môjho odboru
Charles Kittel – Úvod do fyziky tuhých látok
Už viac ako 60 rokov možno najpoužívanejšia učebnica fyziky tuhých látok. Ako aj z názvu vyplýva, žiadna populárno-vedecká literatúra alebo čítanie pred spaním to nie je. Napriek tomu si aj nezainteresovaný čitateľ môže vytvoriť obraz o tom, čo je fyzika tuhých látok. V knihe sú popísané základy rôznych oblastí, od kryštalografie cez kmity mriežky, až po supravodivosť a magnetizmus.
-
Štefan Jánoš – Svet v blízkosti absolútnej nuly
Zaujímavo a veľmi prístupne spracovaná kniha o tom, čo sa deje a ako vyzerá svet, keď sa blížime k nulovej teplote (0 K = -273,15°C), teda k takej teplote, ktorú si bežný smrteľník ani nevie predstaviť. Elektróny sa začínajú správať zvláštne, kmity mriežky pomaly miznú, elektrické vlastnosti sa menia... Napriek tomu, že kniha je už z hľadiska moderných supravodičov zastaralá, väčšina textu a všeobecný popis javov je stále aktuálny. Jedna z kníh, ktorá ovplyvnila moje smerovanie k experimentálnej fyzike a fyzike tuhých látok.
Andrej Tirpák – Elektromagnetizmus
Skvelá učebnica elektromagnetizmu, s ktorou prišiel do kontaktu určite každý, kto študoval na „matfyze“ v Bratislave fyziku. Kniha môže konkurovať učebniciam napísaným na podstatne väčších a slávnejších univerzitách. Čo sa týka elektromagnetizmu, nájdete v nej všetko a navyše výborne vysvetlené. Nechýba trochu histórie a samozrejme možnosti uplatnenia popísaných javov v praxi.
Iné (prírodo)vedné
Ján Pišút a Rudolf Zajac – O atómoch a kvantovaní
Kto sa chce dozvedieť o základoch kvantovej mechaniky, jadrovej a atómovej fyziky, ale slová ako napr. operátor mu nič nehovoria, kniha O atómoch a kvantovaní je určená práve pre neho. Autori popisujú základné modely atómu z historického hľadiska, venujú sa napr. DeBroglieho hypotéze, Pauliho vylučovaciemu princípu, Schrödingerovej rovnici, tunelovému javu a ďalším. V prípade záujmu sa dá kniha voľne stiahnuť zo stránky FMFI UK.
-
Michio Kaku – Fyzika nemožného
Známy popularizátor vedy Michio Kaku už pre širokú verejnosť napísal niekoľko kníh o fyzike. Z titulu Fyzika nemožného bude nadšený každý fanúšik sci-fi literatúry a kinematografie, pretože sa v nej autor zaoberá rôznymi javmi, zariadeniami a technologickými postupmi, ktoré sa v tomto žánri často vyskytujú a hodnotí ich z pohľadu dnešnej vedy, navrhuje riešenia, resp. zhodnotí, že je niečo fyzikálne nemožné. Ale takých veci je prekvapivo málo...
Beletria
Frederik Pohl a Cyril M. Kornbluth – Obchodníci s vesmírom
-
Kniha zo zlatého fondu sci-fi literatúry, v ktorej autori rozvíjajú svoje vízie budúcnosti ľudstva na Zemi, v tomto prípade najmä svet veľkých korporátnych reklamných spoločností. Vďaka výbornému príbehu sa čitateľ pozrie na svet extrémne bohatých a úspešných ľudí, ale aj na svet tých najchudobnejších a podzemného odboja. Zaujímavé je porovnanie dnešného sveta so svetom budúcnosti opísaným v knihe, keďže Obchodníci z vesmírom prvýkrát vyšli už v 50. rokoch minulého storočia.
E.M. Remarque – Traja kamaráti
Remarque patril medzi spisovateľov „stratenej generácie“, a dej jeho kníh sa odohráva cez I. alebo II. svetovú vojnu, resp. v období medzi a po nich. Život bol neveselý, nebezpečný a z každej strany hrozil hlad a smrť. Pri čítaní takýchto kníh si človek vždy uvedomí, že sa má vlastne relatívne dobre. Príbeh troch kamarátov, nemeckých vojakov, ktorí kedysi bojovali v I. svetovej vojne a snažiacich sa prežiť v ťažkom období 30. rokov, je napriek celkovo bezvýchodiskovej situácii plný pozitívneho prístupu, svojského humoru, skutočného priateľstva a lásky.
-
Stephen King – Geraldova hra
Z môjho pohľadu najlepší súčasný autor, píšuci najmä horory, thriller ale aj fantasy, ako to bolo v prípade série Temná Veža. Jeho divné a zväčša strašidelné príbehy sú plné psychicky narušených jedincov, ľudskej zvrátenosti a kde tu aj nadprirodzených javov. Geraldova hra je strašidelná, úchylná a trochu krvavá. Čo viac si môže človek priať.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok