11.12.2018-00:30:00   |   Andrej Balážik
#Čo čítať

The Rise and Fall of the Dinosaurs: A New History of a Lost World

Autor: Steve Brusatte
Odporúča: Marek Dzurenko
Mimoriadne pútavá, faktami nabitá a aj pre laika zrozumiteľná kniha podávajúca ucelený obraz o súčasnom poznaní v paleontológii dinosaurov. Autor, americký paleontológ Steve Brusatte, sa špecializuje na výskum mäsožravých dinosaurov a strhujúcim spôsobom opisuje dinosauriu hegemóniu od skromných počiatkov v triase až po ich zánik na konci kriedy.-

Carboniferous Giants and Mass Extinction: The Late Paleozoic Ice Age World

Autor: George McGhee
Odporúča: Marek Dzurenko
Čerstvou novinkou medzi titulmi popularizujúcimi predhistóriu je aj kniha z pera paleoekológa a evolučného biológa Georgea McGheeho, ktorá pojednáva o stratenom svete neskorých prvohôr. Konečne je tu populárno-náučná publikácia zaoberajúca sa obdobiami karbónu a permu. Dočítate sa v nej tak o uhoľných močiaroch a ich nadrozmerných hmyzích obyvateľoch, ako aj o permskej kríze - najväčšom masovom vymieraní všetkých čias.


-

The Skeptics' Guide to the Universe: How to Know What's Really Real in a World Increasingly Full of Fake

Autor: Steven Novella
Odporúča: Dušan Valent
Neurológ Yalovej univerzity Steven Novella, známy ako autor a editor stránky Science Based Medicine a blogu Neurologica, je ostrieľaný popularizátor kritického myslenia a kritik pseudovedy, predovšetkým tej medicínskej. V tejto knihe zhrnul všetko dôležité, čo potrebuje vedieť človek snažiaci sa o racionálny pohľad na svet: od psychologických príčin viery v rôzne nezmysly po konkrétne príklady.


-

Hype: A Doctor's Guide to Medical Myths, Exaggerated Claims, and Bad Advice - How to Tell What's Real and What's Not

Autori: Nina Shapiro, Kristin Loberg
Odporúča: Dušan Valent
Internet je plný podnikateľov s doplnkami výživy, ktorí sa pasujú do role "odborníkov na výživu" alebo samozvaných, ale vedecky negramotných "kritikov potravín" - pracovnou metódou oboch je zveličovanie a zastrašovanie (fear mongering, predovšetkým v podobe chemofóbie), ako aj selektívna práca so zisteniami vedeckých výskumov (a ich prekrúcanie). Toto je veľmi potrebná kniha, ktorá pomôže nenaletieť týmto výživovým šarlatánom.-

Medzi človekom a ľuďmi

Autor: Radomír Masaryk
Odporúča: Jakub Podhorányi
Hoci ide primárne o učebnicu sociálnej psychológie, rozhodne to nie je nudné čítanie. Autor Radomír Masaryk (niekoľko jeho predmetov som počas štúdia sám absolvoval) ju napísal veľmi stráviteľným, populárne-náučným štýlom, takže nečakajte typickú nezáživnú učebnicu. Vďaka knihe získate základný prehľad v oblasti sociálnej psychológie a taktiež uvedie na pravú mieru aj niektoré zažité mýty a polopravdy, ktoré sa niekedy vyskytnú aj v serióznych publikáciách.


-

Vzpomínky na Zemi (trilógia)

Autor: Liou Cch’-sin
Odporúča: Roland Oravský
Úžasné dielo tzv. hard sci-fi od čínskeho autora Liou Cch’-sina. V Číne jedna z najpopulárnejších sci-fi kníh popretkávaná množstvom zaujímavostí z fyziky, matematiky a kvantového sveta. Elegantným a desivým spôsobom vysvetľuje tzv. Fermiho paradox (prečo sme napriek neustálemu hľadaniu stále nenarazili na nijaké známky iného inteligentného života vo vesmíre). Víťaz najprestížnejšej čínskej ceny v rámci sci-fi literatúry Yinhe v roku 2006, víťaz ceny Hugo za najlepšiu novelu v roku 2015. V diele vidieť výrazný vplyv diel Arthura C. Clarka či Georgea Orwella. Pre fanúšikov sci-fi je táto trilógia nevyhnutnosťou.


-

V tieni Zeme

Autor: Roland Oravský
Odporúča: Roland Oravský
Slovenská sci-fi novinka. Ukrýva vesmír vedecky nevysvetliteľné hrôzy? Má v modernej ľudskej spoločnosti, kedy dokážeme kolonizovať cudzie planéty a objavovať nové živočíšne druhy, ešte miesto viera v nadprirodzené javy?-

The Fabric of the Cosmos

Autor: Brian Greene
Odporúča: Marek Jurčík
Veľmi vhodná kniha pre človeka zaujímajúceho sa o vesmír a všetko okolo. Autor zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje veci, ktoré sú výsledkom komplikovaných rovníc. Napríklad strunovú teóriu. O jej kvalite svedčí aj to, že som z nej ja a aj iní autori čerpali pri písaní viacerých článkov pre In Vivo magazín.


-

Behave: The Biology of Humans at our Best and Worst

Autor: Robert Sapolsky
Odporúča: Peter Ščigulinský
Robert Sapolsky je profesorom biológie a neurológie na Standforsdkej univerzite. Je známy svojimi prednáškami o ľudskom správaní a podmieňujúcich faktoroch, ktoré je možné pozrieť aj na YouTube. Kniha Behave je knižným spracovaním prednášok, je laicky prístupná, pútavá, doplnená o nové informácie a zrozumiteľne ukazuje labyrint rôznych vplyvov, ktoré podmieňujú naše dennodenné správanie, ale aj jeho výrazné odchýlky v pozitívnom i negatívnom zmysle.-

Hodina duchov. Prax nevzdelanosti. Polemický spis.

Autor: Konrad Liessmann
Odporúča: Peter Ščigulinský
Kniha je polemickým spisom od rakúskeho profesora Konrada Liessmanna, ktorá je voľným pokračovaním jeho snáď najznámejšej knihy Teória nevzdelanosti. Autor pomerne ostrým spôsobom kritizuje súčasný stav vzdelanosti a praktiky vo vzdelávaní, ktoré sú podľa neho skôr prejavom nevzdelanosti než vzdelanosti. Na mušku si berie testy PISA, Boloňský proces, absenciu formatívnej úlohy vzdelávania, vzdelávacích expertov, powerpointové prezentácie vo vzdelávaní a to, že vo vzdelávaní hrubo prevládla forma nad obsahom. V neposlednom rade sa snaží polemikou vyvolať diskusiu o tom, čo chceme, aby pojem "vzdelanie" znamenal v budúcnosti.


-

Taktne o tráviacom trakte

Autor: Giulia Enders
Odporúča: Juraj Littva
Ak ste sa chceli dozvedieť, čo všetko (ne)vieme o našom trávení, táto kniha je pre vás ako vyšitá. Vtipne a pútavo písaný text vás prevedie zákutiami nášho tráviaceho traktu až k hraniciam nášho súčasného poznania. Dozviete sa, ako správne sedieť ma záchode, ako môže trávenie vplývať na váš mozog, aj o tom, ako málo sú preskúmaní obyvatelia nášho traktu, hoci pri jeho fungovaní zohrávajú významnú (ak nie i rozhodujúcu) úlohu.


-Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok