Človek a dinosaury?
A skutočne, jestvujú hlásenia, že pri rieke Paluxy v Texase sa v horninách starých údajne vyše 110 miliónov rokov našli popri odtlačkoch stôp dinosaurov taktiež odtlačky stôp...človeka! Alebo ešte zvláštnejšie tvrdenie: v roku 1968 našiel William J. Meister na jednom kuse horniny 43 míľ od mesta Delta v Utahu 27 cm dlhý odtlačok sandále a v nej fosíliu rozšliapnutého trilobita so znakmi hojenia.Zmienené tvrdenia tvoria s hŕstkou podobných kostru argumentácie odporcov starého veku Zeme a evolúcie života. Zaráža však, že takéto závažné závery prezentujú ľudia, ktorých oblasťou odbornosti (ak nejakú vôbec majú) je interpretácia starých náboženských textov, aj to spôsobom, aký v rámci akademickej obce teológov či historikov dosahuje v prvom prípade menšinovú a v druhom prípade prakticky nulovú podporu.
Nedôslednosť a podvody
-
Tí paleontológovia, ktorí skúmajú praveké stopy a procesy vedúce k ich vzniku a zachovaniu namietajú: väčšina „ľudských“ stôp popri dinosaurích predstavuje stopy dravých dinosaurov! Nezmysel, poviete si, veď stopa dravého dinosaura by bola trojprstá a široká. Áno, takto by vyzerala, keby zviera kráčalo po prstoch, teda obvyklým spôsobom pohybu. Ale pri odpočinku, pomalej chôdzi alebo kráčaní po bahne dravé dinosaury niekedy našľapovali na celú stupaj a zanechali podlhovasté stopy. V prípade kolapsu stien odtlačku, jeho vyplneniu sedimentom a rôznym vplyvom erózie môžu pripomínať ľudské stopy. Stačí ich ale očistiť a pôvodca je jasný.
Na iné druhohorné „ľudské stopy“ vrhá tieň pochybnosti skutočnosť, akú širokú škálu tvarov nachádzame u inak identických útvarov vytváraných eróziou a inými geologickými procesmi. Selektívny výber malej hŕstky a zatváranie očí pred kvantami iných zodpovedajúcich útvarov zaváňa pokrytectvom. Odlišného pôvodu sú stopy „ľudských obrov“. Tieto do kameňa vytesali. Nielen, že anatomicky nezodpovedajú chodidlu človeka, sú tak nešikovne zmajstrované, že bystré oko rozozná stopy po jednotlivých úderoch dláta.
Selektívna argumentácia
-
Ak máme veriť kreacionistom, toto budú sandále špeciálne zostrojené na kráčanie po morskom dne. Možno preto tvarom nezodpovedajú skutočným sandálam. Tým, ktorí sú ochotní uveriť podobnej argumentácii o spolužití ľudí s dinosaurami, uniká zásadná skutočnosť. Dinosaury predstavovali veľmi hojne rpzšírené zvieratá. Pohybovali sa aj v tisícčlenných stádach a v priereze horninového sledu vidíme celosvetovo či dokonca v jednotlivých štátoch (Anglicko, Čína, USA, Argentína, v menšej miere to platí pre jednotlivé lokality) striedanie desiatok rozmanitých ekosystémov naplnených odlišnými, postupne sa meniacimi druhmi. Je zvláštne, že človek žijúci po boku tvorov tak hojných a bežných, ako sú dnes cicavce, by nezanechal stopy a kosti v rovnakých vrstvách ako dinosaury na stovkách či tisíckach druhohorných lokalít. Okrem toho, ľudia odjakživa zobrazovali okolitú prírodu, lenže jaskynné ani iné maľby nezachytávajú nič iné ako flóru a faunu neskorej doby ľadovej a dnešnej doby medziľadovej. A hŕstka „drakov“? Akoby človek v histórii nepostretol veľkého plaza. Nerátajúc dodnes živé krokodíly a jaštery, niektoré obrovité formy (napr. osemmetrové varany Megalania) vymreli relatívne nedávno.
-
Čo sa týka trilobita v „odtlačku sandále“, trilobit je skutočný, ale „znaky hojenia“ nie sú prítomné. „Stopa“ len vzdialene pripomína sandálu a chýbajú jej znaky deformácie typické pre skutočné stopy, pričom údajný znak ich opotrebovania je len prasklinou v sedimente. Navyše, okolité horniny predstavujú usadeniny morského dna. A to je miesto, kde sa človek nezvykne prechádzať... v sandáloch, všakže. Že ide iba o dielo erózie na vápenatej konkrécii potvrdzuje, že takúto podobu má jediný objekt (resp. jeho pozitív a negatív), pričom v okolí nachádzame množstvo útvarov rovnakého typu ale odlišných tvarov. Tvrdiť, že ide o stopu človeka, sa vo svetle týchto skutočností rovná neznalosti geológie, selektívnej argumentácii a demagógii.
-
Príspevok je úryvkom z článku "Mystériá praveku: Omyly, katastrofy a problematické nálezy", ktorý vyšiel v magazíne GoldMan (október 2011, str. 28-32).
Prvý obrázok: http://poson26-thedyslecticatheist.blogspot.com/2011/01/my-sunday-sermon-teaching-christians.html
Druhý a tretí obrázok: http://paleo.cc/paluxy/onheel.htm
Štvrtý obrázok: http://paleo.cc/paluxy/meister.htm
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok