Odporové alebo rezistívne ovládanie sa používalo prevažne do roku 2007, keď prišiel prvý iPhone a presadil kapacitnú technológiu. Odporová technológia, na rozdiel od kapacitnej, podporuje dotyk všetkými predmetmi a je veľmi presná. Priehľadnosť dotykovej vrstvy sa pohybuje v rozmedzí 75%. Záleží od izolačného prevedenia.
Analógové spracovanie
Odporové dotykové vrstvy sa delia na ďalšie podskupiny, jednou z nich je analógová. Tento druh sa skladá z dvoch vrstiev, z flexibilnej a stabilnej. Tieto vrstvy sú potiahnuté tenkou vrstvou oxidu india a cínu (ITO), s ktorým sa môžete stretnúť aj pri plazmových obrazovkách, kde sa tento prvok používa na transparentné adresovanie buniek. Pri dotyku sa flexibilná vrstva ohne a dotkne stabilnej. Toto miesto vytvorí delič napätia a zmení napätie na osi X a Y. Riadiaci čip, vďaka týmto napätiam vypočíta presnú (vďaka A/D prevodníku) polohu dotyku s veľmi vysokou presnosťou. Vnútorný priestor je odizolovaný od vonkajška izolačným lepidlom.
-
Môžete sa stretnúť s rôznymi typmi, napríklad so 4-, 5- a 8-drôtovým prevedením. Najlacnejšie a najtypickejšie prevedenie je 4-drôtové (X+, X-, Y+, Y-). Viacdrôtové prevedenie zvyšuje životnosť a presnosť.
Napríklad pri zmenách počasia sa odpor mení a tým pádom vznikajú odchýlky - tento problém rieši 8-drôtové zapojenie. Toto zapojenie má 4 drôty navyše, zapojené opačne pre opačné meranie, čo zvyšuje životnosť a presnosť. Veľmi odolným typom je 5-drôtové zapojenie, ktoré je odolné voči poškodeniu, nárazom, vlhkosti a zmene teplôt.
Pre zlepšenie priehľadnosti sa bežne používa prevedenie bez stálej vzduchovej medzery, ale iba so vzduchovými mikrobodkami umiestených vedľa seba.
Digitálne prevedenie
Prevedenie je podobné ako pri analógovej technológii. Jedná sa o dve vrstvy potiahnuté vysokotransparentnými cestičkami oxidu india a cínu v horizontálnom i vertikálnom smere pre osi X, Y. Pri dotyku sa vrstvy spoja a vznikne elektrický obvod. Riadiaci čip obvod detekuje a spracuje.
Multidotyk
Existujú firmy, ktoré vedia vďaka zmene firmvéru zabezpečiť multidotyk aj na zariadeniach, ktoré ho bežne nepodporujú. Tento rozmach zaplavil svet v rokoch 2007 a 2008. Žiaľbohu, prišiel na svet iPhone, ktorý presadil kapacitnú technológiu s multidotykom. Ďalšie firmy ponúkajú analógové prevedenie tiež s multidotykom. V dnešnej dobe, keď sú kapacitné displeje trendom, je to riešenie pre zariadenia, ktoré tlakové snímanie potrebujú. Napríklad obrazovky v kokpitoch, ktoré si nemôžu dovoliť falošné dotyky.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok