26.01.2012-20:20:00   |   Martin Valent
#In tech

Trochu o klasickom osvetlení, s ktorým sa často stretávame


-

Klasické žiarovky, ktoré používame v domácnosti sú prevažne vláknové. V nich sa po prechode prúdu rozpáli volfrámové vlákno. Vlákno je natočené ako cievka, čím posúva prúd za napätie o 90°, po prechode prúdu začne volfrám emitovať biele svetlo vďaka teplote 2 500 °C.











Prečo plyn namiesto vlákna?


-

Vlákno sa zahrieva na vysokú teplotu, pričom emituje svetlo. Toto svetlo tvorí len 8% z celkového príkonu, zvyšok sa premieňa na teplo a iné spektrá, ktoré oko nevníma. Pre veľmi nízku efektivitu EÚ predaj výkonných 100W žiaroviek stopla, aby presadila úspornejšie alternatívy. Jednou možnosťou sú výbojky, konkrétne ortuťové. Na emitovanie svetla používajú prechod elektrického prúdu cez inertný plyn. Rôzne zloženie plynu emituje rôzne vlnové dĺžky, teda aj viditeľné spektrum, aj neviditeľné spektrum. Štandardne sa na emitovanie bieleho svetla, napríklad v domácnostiach, používa plyn, ktorý emituje UV žiarenie. Na stenách trubice sa nachádza luminoforová látka, ktorá po dopade UV žiarenia emituje biele svetlo.

Tento spôsob produkuje, na rozdiel od vlákna, jedno žiarenie (bez luminoforu) a len minimum tepla. Inak povedané, na rozdiel od vlákna, väčšia časť príkonu je prevedená na svetlo. Pri nižšej spotrebe dokáže výbojka vyprodukovať rovnaké množstvo lúmenov pri nižšej spotrebe ako vlákno.

Kde ich nájdeme?

V domácnosti alebo v uliciach sa s výbojkou stretnete najskôr vo forme neónového osvetlenia. Pouličné osvetlenie bolo donedávna vybavené ortuťovými výbojkami. Toto svetlo sa tiež používa v školách, nemocniciach... V dnešnej dobe sa do verejného osvetlenia presadzuje inštalácia sodíkových výbojok, ktoré majú na rozdiel od ortuťových lepší pomer spotreba/intenzita svetla (svetelný tok). Pre porovnanie, sodíková výbojka má pri rovnakom podaní svetla nižšiu spotrebu o približne 25% ako LED osvetlenie pri vysokej svietivosti (napríklad verejné osvetlenie). Naopak, pri malom svetelnom toku LED prekonáva osvetlenie sodíkovú výbojku.


-



Ortuťová výbojka

Známa ortuťová výbojka emituje pekné biele svetlo a k tomu ďalšie spektrum farieb. Môžete vidieť a bez problémov rozoznávať farby predmetov, takisto ako pri osvetlení denným svetlom. Ibaže spotreba je oproti sodíkovej výbojke dvojnásobná.


-


Nízko- a vysokotlaková sodíková výbojka

Nízkotlakové výbojky nie sú vhodné na osvetlenie ulíc, pretože majú veľmi úzke pásmo emitovaného žiarenia v žltooranžovom pásme spektra. Všetky farby sa javia ako odtiene oranžovej, čo spôsobuje problémy pri rozpoznávaní dopravných značiek a tiež pokles svetelného toku pri nižších teplotách v zime. Tieto výbojky sa nasadzujú iba na nemotoristické komunikácie.
Veľmi účinnou alternatívou sú vysokotlakové výbojky, ktoré majú lepšie svetelné podanie. Emitujú žiarenie so širším pásmom spektra farieb od 550 nm do približne 700 nm. Prejavuje sa to lepším rozoznávaním farieb, a tak sa používajú na motorové komunikácie.


-





Porovnanie:

Pre porovnanie pridávam nasledujúci rozpis rôznych druhov osvetlenia a ich spotreby pri rovnakom svetelnom toku. Veľkosť svetelného toku je dostatočná na osvetlenie štandardne veľkej miestnosti.

1 300 lúmenov
Klasická Volfrámová (100W)
Halogénová (70W)
Ortuťová Výbojka (20W)
LED osvetlenie (13W)
Sodíková výbojka (14W) - (10,5W) pri prepočítaní na 1300 lúmenov pri vysokej svietivosti


-

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok