01.06.2016-18:52:00   |  
#Zdravie
#Zbúrané mýty
Používali ho starovekí Číňania, Gréci a Egypťania. Využíva ho Gwyneth Paltrow a Jennifer Aniston, ako aj Andy Murray. Nuž a Justin Bieber sa predsa nemôže mýliť. Takže bankovanie musí fungovať, áno? Nuž, vedci sú pri akceptovaní tvrdení o účinkoch na zdravie trochu prieberčiví. Hľadáme viac ako len vyjadrenia ľudí a odkazovanie na starobylosť. Hľadáme vedeckú vierohodnosť a klinické výskumy.Staroveké umenie bankovania je založené na satí kože do pohára, v ktorom došlo k zníženiu tlaku. Štandardne sa najprv nahreje pohár (banka) pomocou ohňa a potom sa rýchlo priloží k pokožke. Ohrievanie spôsobí vytlačenie istého objemu vzduchu a keď sa zvyšný vzduch ochladí, vznikne čiastočné vákuum. A čo to má spôsobovať? Podľa názorov z čias starovekej Číny procedúra uvoľní cirkuláciu energie v tele cez meridiány, ktoré boli nejakým spôsobom zúžené kvôli chorobe. Ibaže meridiány nemajú žiaden anatomický základ, a tak ich údajné zúženie nedáva zmysel. A energia netečie telom ako voda cez potrubie.

Terapeuti, ktorí v súčasnosti praktizujú bankovanie, prichádzajú s rôznymi tvrdeniami. „Ak niekto trpí stresom alebo utrpel fyzickú traumu ako sú napríklad natiahnuté svaly pleca, môže dôjsť k stagnácii energie v tele,“ vyhlásil jeden. A bankovnanie údajne vyrieši stagnáciu energie – čo je nezmyselný výraz.

Iný tvrdí, že: „Bankovanie môže mať dobré výsledky, ak niekto príde s nachladnutím. Satie dokáže pomôcť zastaviť nachladnutie, aby sa nedostalo hlbšie do systému.“ Lenže nachladnutie spôsobuje vírus a jeho vstup do buniek neovplyvní aplikovanie vákua na kožu.

Iní zástancovia tvrdia, že bankovanie vyvoláva uvoľňovanie toxínov z tkaniva, že aktivuje lymfatický systém, čistí upchaté hrubé črevo, pomáha aktivovať a čistiť cievy, artérie a kapiláry, aktivuje kožu, čistí strie a mierni prejavy kŕčových žíl.Ibaže ak sú tieto nepomenované toxíny uvoľnené, kde skončia? Aktivovanie lymfatického systému a aktivovanie kože sú vágne, prázne termíny. Ale odstraňovanie strií a zlepšenie prejavov kŕčových žíl nie sú vôbec vágne tvrdenia. Keďže strie aj kŕčové žily sú viditeľné, tieto tvrdenia možno otestovať. A žiadne výskumy nepreukázali, že by bankovanie na strie alebo kŕčové žily skutočne malo nejaký účinok.

Jednu vec ale bankovanie skutočne dokáže spôsobiť, a to fialové zafarbenie kože tým, že vytiahne krv smerom k povrchu kože a spôsobí pretrhnutie drobných žíl, po čom zostanú typické okrúhle značky, ktoré môžu pretrvať niekoľko dní. A ak nádoba zostane priložená viac ako minútu, poškodenie môže byť výrazné. Ako Jennifer Anniston tak aj Gwyneth Paltrow hrdo vystavujú svoje značky po bankovaní tým, že nosia šaty s odhaleným chrbtom. A Justin chodí rovno vyzlečený.

Niektorí reportéri sa dokonca domnievali, že Jennifer sa pomocou bankovania snažila zvýšiť svoju plodnosť, čo bolo podľa starovekých Číňanov vraj taktiež možné. Netreba podrobne rozpisovať, že neexistuje vedecky zmysluplný mechanizmus, ako by bankovanie mohlo pôsobiť na plodnosť. Ale nepochybne sú mnohí ľudia s ich zážitkom pri bankovaní spokojní a tvrdia, že sa cítia lepšie.

Predávajú sa dokonca rozmanité banky, aby v tom pomohli. Ibaže aj inštalatérsky záchodový zvon by zrejme fungoval rovnako dobre. A vytváranie cucflekov by malo taktiež podobný účinok. Niekto by mal urobiť výskum.-

Zdroj: https://www.facebook.com/joeschwarcz
Perexový obrázok: Anna Frodesiak
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok