03.07.2017-10:47:00   |   Juraj Littva
#Zem
Ak ste fanúšikovia počítačových hier alebo fantasy žánrov, nepochybne ste sa počas čítania/sledovania/hrania stretli so zmienkou o rudách. Tieto zmienky sa zvyčajne obmedzujú na pár riadkov, čo je pochopiteľné – ktorý blb (teda okrem mňa) by sa chcel pri relaxovaní potýkať so siahodlhými esejami o ťažbe rúd? Rudy (i nerudy) predstavujú takzvané nerastné suroviny, teda v zásade ide o šetrenie, na ktorých sa dá zarobiť (pričom rudy sú v podstate zdrojom kovov a nerudy sú zdrojom iných dôležitých materiálov). Ich premeniteľnosť na peniaze pochopiteľne viedla k tomu, že stoja v pozadí mnohých konfliktov, vojen, intríg a incestov a iných habaďúr. (Dobre, incestov možno nie aj keď... čo všetko by ste boli schopní ojazdiť kvôli tone zlata?)

Zaujíma vás, ako by malo vyzerať realistické vyhľadávanie rúd? Nie? Skvelé, tak sa do toho pustime.



Bohatstvo hôr

Predstavte si, že ste vysadený v nejakom neznámom svete a vašou úlohou je nájsť rudu bez použitia modernej techniky a informácií od „domorodcov“. Kam by ste sa vybrali? Samozrejme, na pivo. Ale kam potom? Vaša inštinktívna odpoveď by zrejme znela „hory“.

Rudy vznikajú v zemskom vnútri a v pohoriach sú vyzdvihnuté a eróznymi procesmi obnažené, a tak vystupujú priamo na povrchu, prípadne sa viažu na sopečnú činnosť, ktorá je najintenzívnejšia v sopečných pohoriach. Preto sa väčšina ľudí domnieva, že na to, aby ste našli rudu, sa stačí vybrať do hôr a chvíľu sa tam pomotkať. A to je chyba.

Bez modernej techniky by ste pri takomto spôsobe hľadania rúd zostali odkázaní na číru náhodu. Nič proti starej-dobrej technike „vypijem fľašu a kde sa prebudím, tam začnem kopať“. Lenže existujú aj spoľahlivejšie spôsoby. K dispozícii totiž máte jedno voľne dostupné navigačné zariadenie. To vám nielenže poskytne približnú predstavu o polohe ložísk, ale dokonca vám z nich poskytne vzorky (niekedy dokonca v takom množstve, že sa ich oplatí ťažiť). Toto zázračné zariadenie sa volá rieka.

Tí bystrejší už vedia, kam mierim a tí menej bystrí... tu nie sú lebo nečítajú moje články. Ha!

Čistá ryža

Rieky sú pri hľadaní rúd doslova darom z nebies. Stačí si trocha poryžovať v riečnych štrkoch a hneď viete, či v danom povodí môžete očakávať nejaké ložisko. V niektorých prípadoch sú dokonca štrky tak výnosné, že by ste sa s hľadaním ložiska ani nemuseli paprať.



Niektoré rieky s obzvlášť výnosnými štrkmi možno jednoducho odkloniť do sústavy vopred vybudovaných splavov a hatí, kde riečny prúd spraví celú prácu za vás a sám si preplaví svoje štrky – čiže vytriedi a nahromadí splavené rudy. Tie sú zvyčajne ťažšie než ostatné typy hornín, ktoré prúd jednoducho odnesie preč. Inde to riečny prúd vykoná prirodzene, takže nie je potrebné nič konštruovať a môže sa hneď začať ťažiť. Vo väčšine herných/fantasy svetov by ste zmienky o ryžovaní a tobôž o ťažbe rúd z riek hľadali márne. Žiadne hľadanie zdroja rudy podľa štrkov v toku, žiadni trpaslíci-ryžiari v gumákoch brodiaci sa riekami, žiadni gnómovia budujúci hate a splavy, žiadni elfovia robiaci... nič ako vždy, lebo sú najneužitočnejšia fantasy rasa aká kedy bola... Ehm, kde som to bol?

Voda je pritom dôležitým faktorom i v samotných baniach. Nielenže je nutné ju z baní odčerpávať, aby nedošlo k ich zaplaveniu. Využívala sa aj na vytriedenie rudy od hlušiny, čo je neužitočný bordel vyskytujúci sa spolu s rudami, ktorý od nich nie je možné ľahko oddeliť. Našťastie, hlušina býva ľahšia ako rudy, a dá sa oddeliť tak, že sa vyťažený materiál pomelie a vytriedi prúdom, na čo potrebujete - uhádli ste - splavy. Voda sa využívala tiež na pohon niektorých banských zariadení a mnoho iných účelov. V okolí „fantasy baní“ by ste však vodu (alebo aspoň čerpadlá) hľadali márne. Opomeňme však na chvíľu vodu. Okrem sledovania rúd v tokoch existujú aj iné spôsoby ako objaviť rudu.

Šutre, hliny a buriny

Veľmi dobrým indikátorom prítomnosti niektorých rúd je i prítomnosť podivne zafarbených kameňov, pôd, alebo istých druhov rastlín. Rudonosné horniny a rudy sú v blízkosti zemského povrchu vystavené procesom zvetrávania a menia sa na takzvané sekundárne minerály, prípadne na špecificky zafarbené typy pôd (napríklad dočervena až dočierna zafarbené pôdy sú indikátorom prítomnosti železných rúd). Na takomto podloží potom rastú špecifické druhy rastlín (napríklad Ocimum centraliafricanum je indikátorom prítomnosti medených rúd), ktoré môžu slúžiť ako pomerne spoľahlivé ukazovatele prítomnosti rúd.

Ako sami vidíte, ak by ste chceli ťažiť rudy, museli by ste byť nielen zruční kopáči, kováči, remeselníci a metalurgovia, ale museli by ste sa vyznať aj v šutroch, pôdach a rastlinkách. Nehovoriac o tom, že by ste mali mať extrémne pozitívny vzťah s vodou. Takže na to, aby ste vo fantasy svetoch mohli objaviť rudu, byť trpaslíkom nestačí. Musíte byť vodným trpasličím druidom s pedologickými inklináciami. Len to, preboha, nikdy neskracujte, lebo slovo „vodrupedotrpaslík“ by vás mohlo dostať do problémov.

Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok