04.03.2012-12:38:00   |   Martin Valent

Keď notebook hučí, treba ho vyčistiť!

Notebook – do rebrín chladiča sa dostane prach, ktorý bráni vyfukovaniu vzduchu z vetráka von. Takto sa neodvedie dostatočné množstvo tepla preč z chladiča a komponenty sa prehrievajú. Tepelný senzor zaznamenáva vyššie teploty a pre ochranu zvyšuje otáčky. V praxi to vyzerá asi tak, že notebook hučí o preteky aj bez adekvátnej záťaže nejakou aplikáciou. K tomuto sa pridáva neznesiteľné prehrievanie a na dotyk horúce plasty. Jednoduché a málo účinné riešenie je chladiaca alebo iná podložka, ale tá nerieši priamo príčinu problému. Naozaj najlepším spôsobom je notebook rozobrať (odskrutkovať spodný kryt, čo zvládne každá trochu technicky zdatná osoba). Ďalej sa musíte dostať k chladiču aj vetráku, odpojiť kábel pre napájanie a ovládanie vetráka. A dodatočne odmontovať všetky skrutky, ktoré chladič držia, taktiež odskrutkovať skrutky okolo chladených komponentov. Vybrať celé medené potrubie a poriadne vyfúkať (neodporúčam v byte). Pre spätné založenie budete potrebovať striebornú teplovodivú pastu, ktorú nanesiete v kvapkách na stred chladenej súčiastky. Ale nie je to povinné, chladič môžete založiť aj na starú pastu, no nebude to také efektívne. Pokiaľ chcete pastu vymeniť, najprv ju opatrne očistite (ja to robím toaletným papierom). Pastu zotriem z komponentu i chladiča, následne znovu nanesiem a priložím chladenie. Dobre umiestnené chladenie už len priskrutkovať, zapojiť kábel na vetrák a poskladať notebook. Po zapnutí vás čaká príjemné prekvapenie, ak ste prach dokonale vyfúkali, notebook bude tichý, ako keď bol nový :).




-


Môže sa stať, že hluk spôsobuje aj opotrebovaný vetrák. Hluk sa nezníži ani po prečistení, a tak bude treba kúpiť nový. Pokiaľ je notebook horúci, vetrákom to nebude :).

Osobná skúsenosť

Nestalo sa mi, že hluk spôsoboval opotrebovaný vetrák, väčšinou to bolo kvôli značným nánosom prachu. Pri jednom notebooku to bola až centimetrová vrstva, vyzerala ako vata.

Počítače – rovnako ako pri notebookoch sa do rebrín chladiča dostávajú čiastočky prachu, a tak sa celý chladič zanesie a vzduch sa nedostáva tam, kam by sa mal. Pri počítači sú rizikovými súčiastkami procesor a grafická karta (zdroj neodporúčam neodborne rozoberať a čistiť). Veľakrát som videl, že kvôli nánosom prachu sa vetrák na grafickej karte nevládal točiť. A potom je to už len otázka času, kedy grafická vypovie službu. Pri procesore je to lepšie. Pri vysokej teplote sa vypne alebo zlyhá. To však neznamená, že sa ním už nemusíme zaoberať. Vysoká teplota znižuje životnosť komponentov, a keď chcete počítač používať čo najdlhšie, čistite ho. Je to jednoduché. Keď sa pozriete na prednú stranu bedne, tak ľavú stranu (plech) musíte dať dole. Skrutky sa nachádzajú vzadu. Pozrite sa dnu a všade, kde je prach, prejdite vysávačom. Hlavne k chladičom, aby sa cez úzke rebriny dostal prach preč. Možno si kladiete otázku: Môžem tým niečo pokaziť? Pokiaľ odpojíte napájanie pre vetrák, tak na 100 % NIE!! Ak neodpojíte, je tam isté riziko. Nezabudnite, najskôr treba počítač vytiahnuť z elektrickej zástrčky :).


-


Čo sa môže stať?

Vysoké teploty znižujú životnosť, to asi vie každý. Môžu sa stať aj horšie veci. Príliš vysoké teploty, pokiaľ zlyhá ochrana, môžu komponent úplne pokaziť/odpáliť. Ak nie, bude sa počítač/notebook bez varovania vypínať. A nejakú dobu sa nemusí ani zapnúť, kým sa neochladí.



Skúsiť opravu vlastnoručne?

Hneď na začiatok spomeniem, že v servise by si za takéto niečo pýtali, ako je zvykom, prehnane veľa. Takúto prácičku pritom zvládne každý, kto sa do problematiky aspoň trochu vyzná. Ale ak chcete mať istotu a máte viac ako 50 € navyše, navštívte servis.

Opraviť to vlastnoručne? Môžete, ale na vlastné riziko a s poriadnym postupom ako na to.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok