„Súčasné vesmírne expedície používajú rôzne národné vlajky v závislosti od toho, ktorá krajina expedíciu financuje. Ibaže vesmírni cestovatelia sú viac ako iba reprezentanti svojich vlastných krajín. Sú reprezentantmi planéty Zem,“ uvádza Pernefeldt
na domovskej stránke projektu.
-
V rámci svojej záverečnej práce na štokholmskej Beckmans College of Design navrhol modro-bielu vlajku, ktorá by mohla reprezentovať každého pozemšťana. Pomáhal mu pritom širší kolektív dizajnérov a vedcov, napríklad Douglas Finkbeiner, profesor astrofyziky z Harvardu.
Vlajka pozostáva zo siedmich bielych prstencov, ktoré vytvárajú kvet symbolizujúci život na Zemi. Prstence sú prepojené, čo odzrkadľuje vnútornú prepojenosť všetkého na planéte. Azúrovo modré pozadie pre zmenu reprezentuje vodu, ktorá je nevyhnutná pre život a ktorá pokrýva väčšinu zemského povrchu.
-
„Vonkajšie prstence kvetu vytvárajú kruh, ktorý možno považovať za symbol Zeme ako planéty a modrý povrch môže reprezentovať vesmír,“ uvádza mladý grafický dizajnér.
Vlajka by podľa jej autora nemala iba reprezentovať Zem. Zároveň by mala ľuďom pripomínať, že Zem zdieľame bez ohľadu na hranice štátov a že by sme sa mali starať jeden o druhého, ako aj o planétu, na ktorej žijeme.
-
Pri návrhu vlajky Pernefeldt vychádzal z pravidiel vexilológie a vexilografie. Oba tieto odbory vychádzajú z heraldiky a obsahujú neoficiálne pravidlá používania farieb, umiestnenia, proporcií, typografie a celkovej estetiky vlajok ako takých.
Pre ďalšie informácie a obrázky navštívte domovskú stránku projektu
flagofplanetearth.com.
-
-
Obrázky: Oskar Pernefeldt
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok