20.01.2017-01:45:00   |   Nadežda Bystrická
#Zbúrané mýty
#Zdravie
Už sme si akosi zvykli, že na internete sa nachádza obrovská záplava nepresných, zavádzajúcich alebo až úplne klamlivých a nezmyselných rád ohľadom zdravia od ľudí bez akéhokoľvek medicínskeho vzdelania. Človek však narazí aj na články, ktorých obsah prezrádza nielen absenciu lekárskeho, lekárnickeho alebo ošetrovateľského titulu autora, ale poukazuje dokonca aj na jeho hrubé neznalosti ľudskej anatómie na úrovni stredoškolského učiva.

Medzi takéto typy článkov patria aj kúsky z kategórie „prečo spať na ľavej strane“. Pokúsme sa jeden z takýchto článkov rozobrať, keďže v ňom uvedených sedem rád sa vo viac alebo menej pestrých obmenách opakuje v rôznych zákutiach internetu.



Údajná zdravotná výhoda: „Lepšia funkcia srdca“, pretože ak budete spať na ľavej strane, „lymfodrenáži smerom k centru bude pomáhať gravitácia, čo počas spánku uberie časť záťaže na srdce.“

Podľa autora teda spanie na ľavom boku uľahčuje lymfodrenáž smerom k srdcu a toto údajné uľahčenie lymfodrenáže uberá časť záťaže pre srdce.Chybné sú obe tvrdenia.

Väčšinu lymfy z tela odvádza hrudný miazgovod (ductus thoracicus), ktorý vyúsťuje do sútoku jugulárnej a podkľúčnej žily vľavo a odtiaľ smeruje lymfa spolu s krvou z ľavej ruky ľavej časti krku smerom doprava k srdcu. Inými slovami, ak človek spí na ľavom boku, ide krv spolu s lymfou do srdca vlastne hore kopcom a nijak jej tým nepomáhame.

Po druhé, srdce je pumpa, ktorá musí vyvrhnúť všetko, čo do nej pritečie. Viac dotečenej lymfy znamená pre srdce viac práce. Samozrejme ani jedno, ani druhé nie je problém, takže nech vám ani nenapadne z toho vyvodiť, že musíte spávať na pravej strane.

Údajná zdravotná výhoda: „Lepšia eliminácia odpadu“ lebo „spanie na ľavej strane umožňuje gravitácií, aby podporila ľahší pohyb potravinového odpadu z tenkého čreva do hrubého čreva.“

Takéto odporúčania úplne zabúdajú na fakt, že tráviaci systém má niekoľko metrov a aby sa zmestil do brušnej dutiny, musí byť poskladaný do mnohých kľučiek. Obsah žalúdka tak putuje do dvanástnika zľava doprava, obsah v tenkom čreve ide rôznymi smermi, z tenkého čreva smeruje obsah ileocekálnou chlopňou zľava doprava, v priečnom tračníku (colon transversum) sprava doľava a v esovitej kľučke hrubého čreva zase zľava doprava.



Z tejto pestrej ponuky smerov si môžete vybrať obľúbenú časť tráviaceho traktu, ktorej chcete uľahčiť vyprázdňovanie, nehovoriac o tom, že môžete vyskúšať aj polohu v stoji alebo dolu hlavou (že ide z mojej strany o sarkazmus hádam nemusím dodávať).

Váš tráviaci trakt ale s najväčšou pravdepodobnosťou takúto pomoc gravitácie vôbec nepotrebuje a fungoval by povedzme aj v beztiažovom stave na orbitálnej stanici ISS. Jednou z mála výnimiek by mohol byť gastroezofageálny reflux, pri ktorom sa potrava vracia zo žalúdka do pažeráka smerom doprava a hore a spanie na ľavom boku alebo s vyvýšeným čelom postele by mohlo priniesť úľavu od pálenia záhy.

Ak však vaše ťažkosti s pálením záhy pretrvávajú aj napriek zmene životosprávy (to znamená, že ste skúsili prestať fajčiť, piť alkohol, kávu, jesť mastné jedlá, nejedávate tesne pred spaním a nepomohla vám ani zmena polohy pri spaní), navštívte svojho lekára.

Údajná zdravotná výhoda: „Slezina, ktorá je súčasťou lymfatického systému, je tiež na ľavej strane. Slezina je podobná veľkej lymfatickej uzline, no okrem lymfy navyše filtruje aj krv. Pri spaní na ľavej strane gravitácia opäť pomáha odvodneniu naspäť do sleziny.“

Tvrdenie vlastne hovorí, že slezine treba pomôcť filtrovať krv. Krv do sleziny ale privádza slezinná tepna a tepenný tlak je sám o sebe dosť vysoký na to, aby tejto artérii nebolo treba vôbec pomáhať.

Autor tiež tvrdí, že gravitácia pomáha odvodneniu naspäť do sleziny. To je taký hrubý nezmysel, že mám veľké ťažkosti si predstaviť, ako by to podľa autora malo fungovať. Pravdepodobne si myslí, že tekutina z iných orgánov steká do sleziny, aby odtiaľ bola potom odvedená do lymfatického systému. Slezina sa síce zvykne prirovnávať k „veľkej lymfatickej uzline“ ale v tomto konkrétnom ohľade to prirovnanie nie je výstižné.

Každá uzlina má totiž prívodné lymfatické cievy, ktoré privádzajú lymfu z drénovanej časti tela do uzliny a odvodné lymfatické cievy, ktoré ju z uzliny odvádzajú ďalej smerom k srdcu. Preto, keď napríklad pri operácii rakoviny prsníka preventívne pacientke vezmete aj uzliny z podpazušia, pacientkam môže v dôsledku porušeného toku lymfy opúchať celá horná končatina. Keď ale pacientovi vyoperujete z nejakého dôvodu slezinu, nijakým spôsobom to tok lymfy nenaruší, lebo slezina takúto funkciu v tele jednoducho nemá.



Údajná zdravotná výhoda: „Zabraňuje tlaku na pečeň a žlčník na pravej strane tela, vďaka čomu môže s pomocou gravitácie vylučovať žlč do zažívacieho traktu.“

Podľa autora gravitácia počas spánku človeku pomáha vylučovať žlč zo žlčníka do zažívacieho traktu. Žlč sa ale zo žlčníka vylučuje po jedle. V spánku sa žlč hromadí, aby bola pripravená, keď sa človek po zobudení naje. Netreba jej teda v spánku pomáhať aby vytekala tým, že sa budeme polohovať, nehovoriac o tom, že žlčník je síce na pravo, ale je uložený pod pečeňou tak šikmo, že aby sa lepšie vyprázdňoval, chcelo by to zrejme polohu na chrbte.

Po jedle sa ale žlčník vďaka hladkej svalovine sťahuje sám, takže nie je potrebné rozmýšľať, ako sa máte uložiť. Poloha na ľavom boku má zmysel len vo veľmi špecifických situáciách, napríklad ak tehotnej žene na žlčník tlačí maternica s plodom. Ale na túto úľavovú polohu asi príde každá tehotná s uvedeným problémom aj sama bez čítania demagogických článkov.

Údajná zdravotná výhoda: „Podpora krvného obehu.“
Príliš všeobecné. Hodila by sa konkrétna interpretácia, aby som mohla napísať, čo je na nej zle.

Údajná zdravotná výhoda: „Zlepšuje prietok krvi do maternice a obličiek.“
Zlepšuje prietok krvi do maternice a obličiek? Neexistuje dôvod, prečo. Obličkové a maternicové tepny sú párové štruktúry, na jednej strane idú zľava doprava, na druhej sprava doľava... Nehovoriac o tom, čo sme si už spomínali o tepennom tlaku pri slezinnej artérii, a platí to aj v tomto prípade.

Údajná zdravotná výhoda: „Znižuje tlak na chrbát.“
Áno... tlak na chrbát v polohe na boku - zázračnom ľavom boku ale aj na nespomenutom pravom boku - je nižší ako pri polohe na chrbte. Skladám dole klobúk pred autorovými znalosťami fyziky. Škoda, že toto fyzikálne pozorovanie nerozvinul aj do medicínskej roviny.



Len by som dodala, že ak máte problémy s chrbticou, skôr ako sa ich pokúsite riešiť na vlastnú päsť, nezabudnite najprv navštíviť lekára. Za bolesťou chrbta sa totiž môže skrývať čokoľvek od banalít typu dlhého vysedávania pri počítači až po veľmi závažné ochorenia.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok