12.09.2016-10:57:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Záhady a zvláštne javy
#Myslenie

Zoznámte sa s pareidóliou

Televízia Markíza nedávno informovala, že v podtatranských Batizovciach ľudia už tretí deň kľačia pri sporáku a modlia sa. Vraj sa na ňom zjavil Ježiš.Pani domáca podľa Markízy tvrdí, že to „nie je zažratá špina ani vyzrážané pary, ale naozaj Božie dielo.“ A hoci je dokonca aj miestny farár skeptický (!), z kuchyne sa stalo akési pútnické miesto.

Zjavenie v Batizovciach nie je unikátne. Podobne sa Ježiš zjavil na iných miestach. A zjavila sa tiež panna Mária, Matka Tereza, Elvis, hinduistický boh Ganéša (aj ako deformovaný zemiak...), Godzilla v oblakoch a neznámy na Marse.

Takéto zjavenia budú pokračovať. Vychádzajú totiž z hlboko zakorenených mechanizmov fungovania ľudskej mysle. Ako sme písali nedávno, nášmu uvažovaniu sa náhoda prieči. Psychológovia tento jav dobre poznajú pod označením apofénia.

Pri náhodných javoch máme sklon rozoznávať iluzórne príčiny a súvislosti (z čoho vychádzajú konšpirátori aj ezoterici) a vo zvukovom, respektíve vizuálnom šume rozoznávame slová či obrazce. A v rámci vnímania falošných obrazcov máme najsilnejší sklon vyvinutý smerom k rozoznávaniu tvárí.V posledných dvoch príkladoch, teda pri vnímaní slov vo zvukovom šume a obrazcov vo vizuálnom šume, hovoríme o podtype apofénie zvanom pareidólia.

Mars mal tvár. Zobralo mu ju „ostrie“ fotiek

Asi najznámejším príkladom pareidólie je údajná tvár na Marse. V záhadologických a ufologických publikáciách z konca 70., 80. ale aj 90. rokov sa možno dočítať, že NASA sa sugestívnu fotografiu, na ktorej je zachytený 2 km dlhý útvar pripomínajúci ľudskú tvár, snažila utajiť. Nadšenci záhad tiež tvrdili, že zachytená „tvár“ je vraj dokonale symetrická, pričom u prírodných útvarov takúto symetriu údajne nenachádzame.

Tí viac blúzniaci autori dodali, že útvar „účesom“ pripomína rysy starého Egypta a splietali litánie o archeologických ruinách v blízkosti.

Kauzu vyvolala veľmi neostrá fotografia vyfotená sondou Viking 25. júla 1976. NASA sa ju v skutočnosti nikdy nepokúšala utajiť. Agentúra dokonca zverejnila deväť fotografií útvaru, ibaže ostatné neboli zďaleka tak sugestívne. Na neskorších fotografiách povrchu s oveľa vyšším rozlíšením po údajných archeologických ruinách nezostalo ani stopy. A marťanská „tvár“ sa bez tieňohry ukázala ako málo zaujímavý geologický útvar, ktorý vôbec nie je symetrický.


-Na záver pripájame niekoľko viac či menej kurióznych príkladov pareidólie/zjavení, na ktorých sa môžete pobaviť/ktoré môžete uctievať.
-
-
-
-


Zjavenie Godzilly!


-http://skepdic.com/pareidol.html
Kukal, Z., Malina, J.: Soumrak kouzelníků. Horizont, 1987.
Wiseman, R.: Paranormality: Why We See What is not There. Macmillan, 2011.
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok