07.07.2017-09:43:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zbúrané mýty
#Kozmos
Má to byť nález, ktorý zmení históriu, proklamujú konšpiračné a záhadologické weby. Prečo? Nuž, na planine Nazca (áno, to je tá s ohromnými geoglyfmi) sa podarilo sa objaviť „múmiu mimozemšťana“. A nález vraj skúmanú „výskumníci a vedci“.

Dôkazom je video...

Tu by sme mohli skončiť. Lenže prípad údajnej múmie mimozemšťana sa hodí ako názorný príklad zneužívania ľudskej dôverčivosti a naivity na jednej strane. A absencie elementárneho kritického myslenia na strane druhej.

O to viac, že pôvodné video na Facebooku videlo za menej ako týždeň vyše 20 miliónov ľudí a zdieľali ho státisíce.

Prečo sme si vyššie dovolili také silné slová?Video priniesla stránka Gaia.com, zameraná na produkciu videí na rozmanité konšpiračné, pseudo-archeologické a „paranormálne“ témy. Koho zaujíma napríklad komunikácia s anjelmi a na účte má prebytočnú sumu v hodnote 96 dolárov (ročný poplatok), príde si na svoje.

A čo „výskumníci a vedci“ skúmajúci múmiu? K nálezu došlo počas archeologických vykopávok a po dôkladnom výskume pozostatky za pravé prehlásil tím svetoznámych archeológov, expertov na staroveké múmie a forenzných vedcov.

Samozrejme, žartujeme.

Kto stojí za nálezom? Dobre známi šarlatáni

Odkiaľ sa múmia vzala a aké sú jej nálezové okolnosti, to nie je známe. Na objav upozornil „uznávaný investigatívny“ novinár Jaime Maussan. „Uznávaný investigatívny novinár“ v tomto prípade znamená chlapík zapletený do niekoľkých prípadov sfalšovaných pozostatkov mimozemšťanov a rôznych iných hoaxov. Niektoré z nich boli v skutku patetické (viac v dodatku).

Za mimozemskú identitu sa zaručil forenzný vedec José de Jésus Zalce Benitez, neslávne známy spolupracovník Maussana. Svoju odbornosť preukázal v roku 2015, keď na pompéznom podujatí pre platiacich divákov garantoval mimozemskú identitu odfoteného mumifikovaného tela, ktoré v skutočnosti patrilo dvojročnému dieťaťu – čo dokonca tvrdila aj popiska pri exponáte (viac o prípade v dodatku). Svoj záver postavil napríklad na skutočnosti, že múmia na fotografii nemala (rozoznateľné) bradavky. Predpokladám, že za mimozemskú by označil aj moju papuču, pokiaľ by jej fotku priniesol Maussan. Ani moja papuča nemá bradavky.Tretím údajným expertom je ďalší-vôbec-nie-archeológ, Konštantín Korotkov z katedry počítačového inžinierstva a dizajnu Petrohradskej univerzity informačných technológií, mechaniky a optiky (v minulosti pôsobil na katedre počítačovej vedy Technickej univerzity v Petrohrade). Známy je predovšetkým ezoterickými vyhláseniami o „ľudských energiách“, propagovaním zariadení, ktoré ich merajú, respektíve písaním kníh na ezotericko-mystické témy.

Mimochodom, planina Nazca, z ktorej údajná múmia pochádza, je síce preslávená „tajomnými“ geoglyfmi. Koluje o nich množstvo mystifikácií a nezmyslov. Pritom experimenty ukázali, že ich možno vytvoriť vcelku jednoducho.

Toľko k hlavným protagonistom a lokalite nálezu (v tom najširšom zmysle, keďže presné miesto nepoznáme). A čo múmia samotná?

Anatómia je mierne umelo upravená, ale ľudská. Do detailov

Pozostatky záhadnej bytosti pokrýva akýsi biely púder, pričom nález vraj rádiouhlíkové datovanie zaradilo do 3. až začiatku 5. storočia nášho letopočtu. Branislav Kovár, archeológ zo Slovenskej akadémie vied a šéfredaktor magazínu HistoryWeb pripomína, že múmie, a to aj také v presne rovnakej polohe ako prezentovaný nález, sú z Južnej Ameriky dobre známe. „Dokonca aj staršie ako je lokalita Nazca,“ hovorí. Tie sú ale odlišné ako múmia tzv. mimozemšťana. „Pôsobí ako socha,“ pripomína a vyzdvihuje podozrivú absenciu informácií o pôvode nálezu.

Videá ponúkajú aj pohľad do vnútra údajnej múmie. A pokiaľ viete, na čo sa pozeráte, počítačová tomografia je v tomto prípade neúprosná. (Lenže cieľová skupina webu Gaia zrejme ľudské kosti a anatómiu ľudského tela nepozná.)

Na názor sa opýtali rádiológa Maroša Rudnaya z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a šéfredaktora stránky Lovci šarlatánov. Pri pohľade na RTG snímok hlavy poznamenal, že hlava je nasnímaná veľmi nešikovne, ale bez váhania odvetil: „Turicefália alebo laicky šišatá hlava. Nie je na tom nič mimozemské.“ Dr. Rudnay ďalej upozorňuje, že takýto tvar lebky vzniká nielen vývinovou poruchou, ale taktiež umelým zásahom. Rôzne kultúry Južnej Ameriky ale aj Eurázie (napr. Huni) Afriky už od staroveku z rituálnych dôvodov deformovali svoje lebky na „šišatý“ tvar pomocou povrazov či drevených dosiek. Niektoré tak robia dodnes.


Nielen samotný výtvor, ale aj konanie údajných vedcov a výskumníkov evokuje frašku - ale ktovie, možno je to najnovší vedecký trend, skúmať údajné mimoriadne nálezy a odoberať z nich vzorky pod holým nebom a nie v špeciálnom laboratóriu.


Vo videu z produkcie Gaia údajná lekárka tvrdí, že na rozdiel od múmií, ktorým boli vnútorné orgány odstraňované, ich má objavené telo zachované. V skutočnosti nie sú múmie s vnútornými orgánmi v Južnej Amerike žiadna novinka. Nápadné je, že video vyobrazenie vnútorností neponúkne. „Skeny vnútorných orgánov by určite boli zaujímavé, len sa obávam, že nie sú ukázané preto, lebo majú ľudskú anatómiu,“ hovorí dr. Rudnay.


-


Anatómia hovorí jednoznačne: mierne upravené, ale stavbou ľudské končatiny, turicefalická (šišatá), ale plne ľudská lebka - až tak ľudská, že podvodníci museli tvár mimozemšťana vymodelovať. A výsledok je opäť pramálo vierohodný.

Hoax s trojprstou mimozemskou končatinou tu už bol, nedávno

Posledný podozrivý argument, ktorý nám zostáva, sú trojprsté končatiny. Archeológ Branislav Kovár ale upozorňuje, že podobný podvod sme tu mali pred polrokom.V januári sa objavilo video prezentujúce „mimozemskú múmiu“, ktorá bola od nového nálezu odlišná, a zároveň prezentujúce veľkú trojprstú „ruku mimozemšťana“ (obrázky tohto hoaxu sú často vložené do článkov o novej „mimozemskej múmii“). Ako veľká trojprstá ruka, tak malé telo mimozemšťana pokrývala vrstva pripomínajúca sadru. Presne ako v prípade novej múmie. Nuž a trojprstá ruka januárového hoaxu celkom zodpovedala trojprstým rukám novej múmie.

S hoaxom malej múmie a veľkej trojprstej ruky prišiel istý Paul Ronceros, ktorý nielenže natočil video, kde predmety prezentuje ako mimozemské, ale taktiež začal „pozostatky“ ponúkať múzeám. Samozrejme, odborníci neboli idioti a podvodníka prekukli. Nikto o materiál neprejavil záujem. Muž teda následne zmenil svoje tvrdenia, a začal vyhlasovať, že nejde o pozostatky mimozemšťanov, ale znázornenie mimozemšťanov, vytvorené pomocou skutočných kostí predkolumbovskými kultúrami. Ani to nepomohlo. Každopádne, paleontológ Rodolfo Salas-Gismondi, ktorého priateľ, archeológ Pedro Vargas Nalvarte pozostatky osobne preskúmal, potvrdil, že Roncerosove múmie - malý „mimozemšťan“ aj trojprstá ruka - boli zložené z ľudských a zvieracích kostí. Žiaľ, tie ľudské pochádzali podľa všetkého z archeologických nálezov.


-


Hoax z januára, ktorého obrázky sa často dostávajú do článkov o novej múmii. Muž, ktorý bol zaň zodpovedný, napokon priznal, že materiál je vytvorený z ľudských a zvieracích kostí. To isté tvrdia vedci, ktorí ho zhliadli. Všimnite si, že trojprstá končatina tohto hoaxu je dôslednejšie vytvorená a vyzerá viac"cudzo" ako v prípade novej múmie.

Rodolfo Salas-Gismondi v súčasnosti pôsobiaci v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku zároveň potvrdil, že aj pri novej múmii, prezentovanej videami webu Gaia, došlo k zneužitiu archeologických pozostatkov. Nachádza sa podľa neho v typickej fetálnej pozícii, vykazuje pre miestne kultúry dobre známu deformáciu lebky a dokonca aj dlhé tri prsty má tvorené kosťami ľudských prstov.

Skutočnosť, že táto múmia má len tri prsty, ale jej končatiny sú tvorené celkom rovnakými kosťami, aké má človek s piatimi prstami, podľa vedca nedáva evolučný zmysel. Salas-Gismondi pripomína, že ak by sa tento tvor vyvinul s tromi prstami, v stavbe končatín, dlaní a chodidiel by nastali ďalšie zmeny. „Priehlavku však chýba len kockovitá kosť a vonkajšie prsty. Táto múmia predstavuje upravený archeologický nález, ktorému odstránili dva prsty a na ne napojené kostičky.S týmto názorov súhlasí aj dr. Rudnay. „Na záberoch vidieť dokonca časť thenaru [palcovitý val dlane, pozn. red.],“ pripomína prítomnosť ďalšieho ľudského znaku na končatinách.

Zneužívanie archeologických nálezov podvodníkmi

Keď produkujete konšpiračné videá, akými je internet zaplavený, a za prístup k nim si účtujete takmer sto dolárov ročne, niet ničoho, čo by sa vám hodilo viac, ako virálna senzácia propagujúca exkluzívny a samozrejme spoplatnený obsah o mimoriadnom objave. A ak sa pohybujete v brandži konšpiračných teórií (respektíve pseudoarcheológie), nie je ľahšia cesta, ako vsadiť na dôverčivosť a absenciu elementárnych prírodovedných poznatkov. Internetovej stránke Gaia.com sa to podarilo s fraškou nevídaných rozmerov.

Údajný mimozemšťan svojim vzhľadom zodpovedá tým najnaivnejším predstavám o mimozemských bytostiach - na spôsob Star Treku, kde postačovalo na zobrazenie mimozemšťana pár hrboľov na nose (Bajoránci), pričom stavba tela do najmenších detailov - kostí aj kĺbov - zodpovedá ľudskej. A to sa týka aj trojprstých končatín. Vyzerajú nie mimozemsky, ale ako ľudské po odstránení dvojice bočných prstov, a rozrezaní predpriehlavku respektíve dlane. A presne rovnako ako iný, už odhalený hoax.

Žiaľ, virálne voloviny týkajúce sa mimozemšťanov v najbližšej dobe neustanú. Vlastne sa zdá, že zažívajú zlatú éru. Príkladom je virálna správa, že podľa hackerskej skupiny Anonymous pracovník NASA profesor Thomas Zurbuchen v americkom Kongrese deklaroval, že „ľudstvo nadviazalo kontakt s vyspelou mimozemskou civilizáciou“. V skutočnosti Anonymous prekrútili Zurbichenove slová. Vedec sa vyjadril, že vzhľadom na množstvo výskumných aktivít, ktoré súvisia s hľadaním mimozemského života, „sme na prahu jedného z najzásadnejších objavov všetkých čias.“

-

Dodatok: Maussan, pán naivných hoaxov
Spomeňme aspoň hŕstku príkladov, kvôli ktorým je Jaime Maussan považovaný za notoricky nespoľahlivého „objaviteľa“ záhadných nálezov. V roku 2016 napríklad vyrukoval s „démonickou vílou“. Rok predtým sa podieľal na vyššie spomenutej verejnej prezentácii fotografie údajnej múmie mimozemšťana z Roswellu. Záber očividne odfotený v múzeu patril výborne zachovanej múmii dvojročného dieťaťa. Čo napokon tvrdila aj popiska pri exponáte, na prezentovaných fotkách pomerne nejasná. A čo uznali dokonca aj prominentní ufológovia. A predtým prezentoval ako pravú „príšeru z mesta Metepec“ - v skutočnosti išlo o mŕtvolu malej opice, vysušenú, stiahnutú z kože a mierne upravenú (napríklad odstránením uší). A rôzne podvrhy priniesol alebo obhajoval aj predtým.

-

Za vyjadrenia a konzultácie k téme autor ďakuje rádiológovi Marošovi Rudnayovi a archeológom Branislavovi Kovárovi a Tomášovi Račkovi.

[Snopes / DoubtfulNews]
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok