Také sa snažia byť predovšetkým knihy, ktoré samé seba radia do sekcie „motivačnej literatúry“.
Prečítal som už kopu tzv. motivačných kníh, často zasahujúcich aj do ďalších odborov ako napr. podnikanie a marketing. Od klasiky Roberta Kiyosakiho „Bohatý otec, chudobný otec“, až po posledné knihy od „marketingového experta“ Setha Godina.
-
Nie vždy som s nimi súhlasil. Niektorí autori veci značne zjednodušujú, iní píšu o niečom, čo u nás proste nefunguje, resp. funguje inak a niektorí píšu doslova blbosti (
sorry Rhonda, ale že vesmír mi dá všetko sám od seba? really?).
Knihy v tejto oblasti sa neštítia využívať metódu
100x opakovaná lož sa stáva pravdou a často sa
v jednej knihe opakuje dookola to isté, ako keby sa vám to autor snažil silou mocou vtĺcť do hlavy. A sú aj také, ktoré hraničia so sektárstvom a svedkovia Jehovovi by sa z nich mohli učiť nové presviedčacie techniky.
A našlo sa medzi nimi aj pár naozaj výborných kúskov, ako napríklad
Restart z dielne 37signals, ktoré by som zaradil do povinného čítania na školách, namiesto Babičky a Hájnikovej ženy.
Všetky tieto knihy človeku niečo dajú. Vďaka nim som začal vnímať veľa vecí v širších súvislostiach a zistil som, aký som bol predtým slepý. Mnohé z nich mi doslova otvorili oči, a to bez ohľadu na to, či som s ich obsahom súhlasil alebo nie. No
jedno vám nedá žiadna motivačná literatúra. Motiváciu.
„Motivácia zvonka je ako smrad. Po chvíľke sa vyvetrá.“ Ivo Toman
Samozrejme, že knihy
vzbudia chuť skúsiť, či naozaj funguje to, o čom sa tam píše. Vzbudia vo vás túžbu robiť veci tak, ako je to v nich napísané, lebo tak to predsa robil ten autor a dnes je bohatý, šťastný a úspešný. No nič z toho vám nedá skutočnú motiváciu zmeniť svoj život a robiť niečo inak. Tú musíte nájsť sami v sebe.
Motivačná kniha vie nakopnúť, ale po veľmi krátkom čase jej účinok vyprchá.
Aj preto je otázne, či daný druh kníh naozaj nazývať motivačnou literatúrou. Skôr je to „literatúra nových možností“, ktorá vám väčšinou ukáže, ako funguje hromada vecí, o ktorých ste doteraz nemali ani šajn. Treba ju čítať s otvorenou mysľou a rozmýšľať nad obsahom každej knihy. Podstatné je, vždy si z knihy niečo odniesť. Ak ste navyše aj namotivovaný, tak rovno niečo začať robiť.
Motivácia je ako železo. Treba ju kuť kým je horúca, inak vychladne a je na nič, až kým ju znova nerozpálite. A samotná kniha za vás sama nič neurobí.
-
Príspevok sa pôvodne objavil na
blogu autora.
-
Obrázok: salvatore-anfuso.webnode.it
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok