...

Liečitelia vierou: Podvodníci v Božom mene

Je to nablýskaný, pompézny multimiliónový priemysel. Kĺbi sa v ňom psychologická manipulácia a podvody s chamtivosťou a vypočítavosťou. No chorí naďalej veria. Naďalej darujú i dlhodobé úspory. A títo podvodníci naďalej bohatnú.

07.05.2016-17:28:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Zbúrané mýty
#Zdravie
#Myslenie
Nezriedka sú milionármi. Predovšetkým v USA vďaka nim hľadiská pravidelne praskajú vo švíkoch.

Vezmime si napríklad Petra Popoffa. V čase najväčšej slávy v 80. rokoch ste ho mohli vídať na 51 televíznych a 40 rozhlasových staniciach. Na tie časy zarábal neuveriteľných takmer štyri a pol milióna dolárov mesačne. Ešte lepšie si vedie Benny Hinn. Po svete lieta na svojom súkromnom lietadle v hodnote 36 miliónov dolárov. Jedno jeho turné s takmer 30 zastávkami mu vynesie aj 10 miliónov. Bežne plní štadióny, pričom v Indii navštívilo jeho tri vystúpenia dokopy 7,3 milióna ľudí.Hoci sa Hinn, Popoff a ďalší popularitou i zárobkom rovnajú najjagavejším športovým či popovým hviezdam, nespievajú, ani nehrajú žiaden šport na vrcholovej úrovni. Liečia vierou. Rakovinu, paralýzu... čokoľvek. Ževraj.

„Hluchí budú počuť. Slepí uvidia. Chromí budú chodiť,“ sľubuje Benny Hinn. Dokonca hovorí o dorastajúcich končatinách.

Neodmysliteľnou súčasťou vystúpení liečiteľov vierou je tak predlžovanie kratšej nohy pred zrakmi tisícčlenných davov. Človek s jednou nohou kratšou si sadne na stoličku, liečiteľ ho chytí za päty a nohy vystrie. Rozdiel v dĺžke býva na začiatku zreteľný. Potom sa liečiteľ chopí chodidiel, a, hľa, zázrak! Nohy sú zakrátko rovnako dlhé. A vyliečený vstáva, a prechádza sa, a radostne hlása, že je vyliečený.

Hlas Boha

Slovo pôsobivý na Petra Popoffa nepostačuje. Počas svojich vystúpení v 80. rokoch pravidelne ohuroval schopnosťou správne určiť meno, adresu či diagnózu návštevníkov. Tvrdil, že to vie vďaka komunikácii s Bohom. A ľudia mu verili. Hlásal a demonštroval uzdravenia ťažko chorých. Ľudia mu verili. Návštevníci na vozíčkoch mu zázračne vstávali. I tomu masy uverili. A keď ich vyzýval, aby sa „odtrhli od diabla“ tým, že odhodia svoje lieky, desiatky chorých zahadzovali lieky na vážne ochorenia ako napríklad na cukrovku. A keď ich potom žiadal o finančné dary, ochotne mu venovali stovky až tisíce dolárov.Samozrejme, Popoffove aktivity neunikli kritickým očiam. Bývalý kúzelník James Randi, v posledných dekádach činný hlavne vo výskume nadprirodzených a paranormálnych javov, zohnal tím ľudí, ktorí si naňho posvietil. Randi a spol. si všimli, že Popoff počas vystúpení nosí na ľavom uchu nejaký rádiový prijímač. A na jednom z jeho vystúpení sa im pomocou elektronického skenera skutočne podarilo identifikovať a zachytiť signál, ktorý doň mieril. V ňom, na frekvencii 39,17 MHz, sa ozval Boží hlas. Dokonca sa ukázalo, že Boh je žena. Na väčšie či menšie prekvapenie znela identicky ako Popoffova manželka Elizabeth.

Zázračné znalosti Popoffa sa razom vysvetlili. Elizabeth v zákulisí manželovi čítala informácie, ktoré s komplicmi získala pri konverzácii s členmi publika. Popoff potom odrapotal presne to, čo mu manželka hovorila.

Randiho prešetrovanie bolo veľmi dôsledné. Vo viacerých mestách v priebehu pol roka využil pomoc 60 dobrovoľníkov, ktorí sa pod falošnými menami a s falošnými diagnózami zúčastňovali vystúpení. Plán fungoval dokonale. Niektorí sa dokonca Popoffom nechali liečiť viackrát. Podvodník si nič nevšimol. Jedného muža prezlečeného za ženu dokonca liečil z rakoviny maternice. Okrem toho pristupoval k Randiho ľudom presne v tom poradí, v akom k nim predtým pristúpila jeho manželka. Elizabeth Popoffová sa ani neunúvala premiešať svoje kartičky!

Randi neskôr pripravil veľkolepé televízne odhalenie nekalých praktík podvodníckeho liečiteľa a ten čoskoro vyhlásil bankrot.

Finančné suchoty ho však nesužovali dlho. Koncom 90. rokoch po finančnej stránke „vstal z mŕtvych“. Znovu začal praktizovať verejné „liečenia“. V roku 2003 sa jeho organizácii podarilo získať 9,6 milióna dolárov, v roku 2005 to už bolo až 23 miliónov. Sebe i manželke z toho vyplatil po milióne, dve z jeho detí získali po takmer dvesto tisíc. Z nasledovných rokov nie sú jeho príjmy známe, pretože jeho organizácia sa zmenila zo ziskovej na náboženskú, oslobodenú od daní. V roku 2007 si tak Popoff kúpil nový dom v Kalifornii za 4,5 milióna. Nemožno sa jeho blahobytu čudovať, keď na svojich vystúpeniach dodnes pýta od každého návštevníka za „sprostredkovanie Božej pomoci“ 1000 dolárov.

Systematická manipulácia

Ľudia venujú liečiteľom v nádeji, že vyzdravejú, tisíce dolárov. Keď sa nevyliečia, upadajú do ťažkej depresie, ktorá v niektorých prípadoch skončí samovraždou. Pretože ak liečiteľov konfrontujú, tí im ostro vyčítajú, že zostali chorí preto, že v sebe skrývajú nejaký hriech, alebo kvôli slabej viere. Ďalší chorí zomierajú, keď po „zázračnom uzdravení“ prestanú užívať predpísané lieky. V rokoch 1975 - 1995 sa napríklad podarilo v USA zdokumentovať minimálne 172 úmrtí detí na liečiteľné choroby z dôvodov, že ich rodičia odmietli štandardnú medicínsku starostlivosť v prospech liečiteľov vierou.Populárny britský psycho-iluzionista a hypnotizér Derren Brown označil liečenie vierou za „systematickú manipuláciu zraniteľných“ a „mimoriadne nebezpečný podvod“. Možno sa pýtate, čo môže človek ako on vedieť o problematike liečiteľov. V skutočnosti dosť veľa. „Používajú tie isté triky na zmanipulovanie svojho obecenstva ako hypnotizéri, kúzelníci a pokryteckí jasnovidci,“ hovorí Brown a dodáva: „Každý, kto zvládne isté techniky a triky, to dokáže.“

Tieto slová dokázal v jednom zo svojich televíznych špeciálov s názvom „Zázraky na predaj“. V ňom bývalý učiteľ športového potápania po krátkom školení, ktoré mu poskytol Derren, učiteľ herectva či bývalý zázračný liečiteľ, liečil ľudí na ulici k ich veľkej spokojnosti. A na záver vo verejnom vystúpení v Texase predviedol program ako vystrihnutý zo šou multimilionárskych liečiteľov.


Iluzionista, hypnotizér a skeptik Derren Brown odhaľuje tajomstvá liečiteľov vierou.


Nechutné praktiky

Triky liečiteľov vierou sú skutočne nechutné. Randi napríklad zistil, že ľudia, čo sa im dvíhajú z invalidných vozíkov potom, ako ich pastori deklarovali za zdravých, predtým nikdy neboli na invalidné vozíky pripútaní. Pracovníci liečiteľov navyše veľmi podrobne vyberajú vhodných kandidátov na liečenie. V prípade Bennyho Hinna to ukázali napríklad tvorcovia relácie The Fifth Estate z dielne americkej TV stanice CBC. Pomocou skrytých kamier a svedkov vystúpení demonštrovali, ako tí, čo najzúfalejšie prosia o vyliečenie, kvadruplegikovia, ľudia s poškodeným mozgom, či vlastne ktokoľvek s viditeľným prejavom ochorenia, sa nedostávajú na pódium. Ba čo viac, ak by sa náhodou snažili dostať do radu čakajúcich na uzdravenie, odviedli alebo odtlačili by ich preč.

Na jednom z kanadských vystúpení sa podarilo zachytiť, ako matka niesla svoju dcéru trpiacu na svalovú dystrofiu do radu čakajúcich na „požehnanie“, než ju dvaja Hinnovi muži zastavili. Dcéra Grace prosila matku o oporu a snažila sa kráčať ako „dôkaz účinku jej viery“. Po niekoľkých neúspešných pokusoch obe v slzách odišli. Neskôr matka vysvetlila prítomným utajeným reportérom, že Grace len chcela, aby sa pastor za ňu pomodlil, no keď Hinnovi muži spzorovali, že nie je vyliečená, hnali ju preč.Mnohí liečitelia vierou dodnes ohurujú podobnými kúskami ako Popoff a hádajú adresu, meno či diagnózu návštevníkov, ktorí ochotne pritákavajú, že tieto informácie nikomu nepovedali (ale že ich pred vystúpením napísali na kontaktné kartičky, nespomenú). Liečitelia ako Benny Hinn navyše často opakujú „Boh mi povedal“ aby vzbudili dojem, že aktívne komunikujú s Bohom, čo im v očiach veriacich samozrejme zvyšuje dôveryhodnosť. Vrcholom tohto divadielka je to, čo predvádza Kenneth Copeland. Ten je schopný prerušiť svoju reč v strede vety a zašomrať „Áno, áno, v poriadku, ďakujem ti pane,“ akoby mu Boh práve čosi povedal. Obvykle nasleduje nejaké „zjavenie“ ohľadom potreby finančných darov pre jeho organizáciu.

Liečitelia často zamlčia rozsah postihnutia ľudí – napríklad väčšina ľudí, ktorých prezentujú ako slepých, dokáže rozoznávať obrysy alebo svetlé objekty na tmavých, či väčšina „hluchých“ dokáže počuť zreteľné, hlasné zvuky (pískanie, lúskanie prstov) v blízkosti uší, čo oni radi demonštrujú.

Veľmi často sa taktiež predvádza zmienené „predlžovanie“ kratšej nohy. Ide o prastarý trik: liečiteľ jednoducho najprv docieli menšiu bolesť v zadných stehenných svaloch (hamstringoch) vyrovnaním nôh v sede, a potom šikovne uvoľňuje druhú topánku aby sa nohy zdali rovnako dlhé. Nohy následne pustí, ale samozrejme zdôrazní úľavu od bolesti (nohy nie sú napnuté). Ostatok je na sugescii a psychologickom fenoméne našich myslí zvanom sklon k potvrdzovaniu.

Manipulatívne sugescie

Charizmatickí pastori radi dostávajú svoje publikum takmer do tranzu, čiže stavu, v ktorom veľmi dobre reaguje na sugescie. Dôležitá je napríklad hudba, tón hlasu pastora, ale i celková atmosféra – ľudia rozmanito tancujú či sa „natriasajú“ v stoji. Napokon, dôsledný výber tých najsugestibilnejších divákov, ktorých pracovníci podvodníckych liečiteľov privádzajú do popredia, má svoj význam. Pastori podídu k človeku s bolesťami chrbta či brucha, pýtajú sa na jeho problémy. Potom, nečakane a prudko k nemu priskočia, chopia sa ho, čosi nahlas skríknu, alebo chorým ešte aj potrasú. Telo reaguje uvoľnením veľkých dávok adrenalínu, ktorý tlmí bolesť, a tak chorí zrazu nabodúdajú pocit, že sú vyliečení. Ale to nie je všetko.

Väčšina z tých, čo sa obracajú na liečiteľov vierou, sú hlboko veriaci, ktorí silne dúfajú, že naozaj vyzdravejú. Takáto mimoriadna motivácia môže ruka v ruke so sugesciami liečiteľa vyvolať placebo efekt sprevádzaný uvoľňovaním bolesť tlmiacich endorfínov. Túžba po zlepšení navyše môže viesť k prehnaným alebo falošným tvrdeniam o vyliečení. Pacient sa tak v podstate sám oklame alebo nechá oklamať.

Niektoré následky sú skutočne hrozivé. Napríklad jedna pacientka liečiteľky Kathryn Kuhlmanovej odhodila svoj oporný bedrový pás a vyhlásila, že je vyliečená z rakoviny. O dva mesiace neskôr zomrela a röntgenové zábery ukázali, že jeden z jej rakovinou oslabených chrbtových stavcov sa rozpadol kvôli záťaži, ktorú naň pacientka vyvinula počas údajného vyliečenia.

Keď liečitelia vierou liečia vážne organické choroby, stávajú sa zodpovednými za muky a nešťastie. Liečitelia sa stávajú zabijakmi.


Zázrak či remisia?

Doktor William Nolen strávil rok a pol snahou vystopovať najpozoruhodnejšie prípady zázračných vyliečení vo svojom okolí. Podarilo sa mu odhaliť veľké množstvo podvodov, ale neodhalil jediný prípad vyliečenia organickej choroby – čiže takej, ktorej pôvod nekorení v psychike, a teda ju nemožno vyliečiť placebo efektom. Nenašiel jediný prípad zmiznutia žlčových kameňov, reumatoidnej artritídy, rakoviny či srdcovo-cievnych ochorení. „Keď liečitelia vierou liečia vážne organické choroby, stávajú sa zodpovednými za muky a nešťastie. Liečitelia sa stávajú zabijakmi,“ píše.


Ďalšie prešetrovania „zázračne“ vyliečených ukázali, že mnohí pacienti tvrdili, že boli zázračne vyliečení napriek tomu, že sa podrobovali štandardnej medicínskej starostlivosti.

Netreba zabúdať na pozoruhodný fenomén spontánnych remisíí. Niektoré choroby, ako rakovina a skleróza multiplex môžu v ojedinelých prípadoch i po rokoch spontánne zmiznúť. U rakoviny štúdie uvádzajú rôzne čísla, ročne 100 až 200 zdokumentovaných prípadov. Podľa niektorých odhadov k nim dochádza približne v jednom prípade zo 100 000 alebo častejšie.

Pravda, ťažko odhadnúť celkovú početnosť spontánnych remisií – keď k nim dochádza počas liečby, takýto ústup ochorenia automaticky pripisujeme liečbe. No napr. v jednej pozorne prevedenej štúdii mamografie spontánne ustúpilo až 22 % malých nádorov.

Za „zázračné“ uzdravenia taktiež môže skutočnosť, že nie ojedinele dochádza k nesprávnemu stanoveniu diagnózy. Podľa zistení výskumníkov z Nemocnice Johna Hopkinsa v Baltimore sa tak deje približne v 1,4 % prípadov. Inými slovami, mnohí údajne zázračne uzdravení rakovinu nikdy naozaj nemali.

Nuž a napokon, postačilo by tak málo. Aby ktorýkoľvek liečiteľ vierou dokázal nad akúkoľvek pochybnosť, že nie je podvodníkom, stačí, aby vyliečil jediného človeka s amputovanou končatinou.

Aby ktorýkoľvek liečiteľ vierou dokázal nad akúkoľvek pochybnosť, že nie je podvodníkom, stačí, aby vyliečil jediného človeka s amputovanou končatinou.


-
Nelinkované zdroje:
Brown, D.: Tricks of the Mind. Channel 4 Books, 2006.
Randi, J.: The Faith Healers. Prometheus Books, 1987.
Sagan, C.: The Demon-Haunted World: Science As a Candle in the Dark. Ballantine Books, 1995.
Shermer, M.: Why People Believe Weird Things: Pseudoscience, Superstition, and Other Confusions of Our Time. Henry Holt and Company, 2003.
Skepdic: Faith Healing
Zíka, J.: Fenomén hypnóza. XYZ, 2011.

Dokumentárny film:
Derren Brown, Miracles for Sale. Channel 4, 2011.

Loading...
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok