16.02.2012-19:46:00   |   Martin Valent
#In tech

Dusík

Extrémne, ale medzi testermi bežné, je chladenie dusíkom. No, nie je to nič pre domáce použitie, predsa, je to trošku pridrahé a nebezpečné. Teplota dusíka sa pohybuje do -200 °C.

Hélium


Chladenie héliom už nie je také bežné ani medzi testermi. Jeho značnou nevýhodou je veľmi vysoká cena. Teplota tekutého hélia určeného pre taktovanie sa pohybuje okolo -225 °C.V oleji

Zaujímavým spôsobom chladenia môže byť tiež aj chladenie ponorením celých útrob počítača do minerálneho oleja. Keďže má vysoký odpor, inak povedané nevedie prúd, je to bezpečné a žiaden komponent sa nepoškodí. Dokonca ponoriť môžete aj vetráky, pevný disk a mechaniku neodporúčam :).Peltierov článok

Dokáže rozdeliť teplotu na svojej ploche (teplotný rozdiel od 60 °C do 110 °C). Na jednej strane môže mať -30 °C a na druhej -50 °C (pri nulovej teplote Celzia okolia). Určite nikto nemá v izbe 0 °C a aj procesor dosť hreje. Pri teplote +50 °C môžeme teplotu znížiť na nejakých 20 °C. Vyzerá to dobre, ale realita je iná. Spotreba je vysoká, môže dosahovať až stovky wattov. Vytvára vlastnú teplotu. Pre lepšiu účinnosť zvykne byť chladený cenovo náročným chladičom. Pomer cena (cena článku a spotreby) a získaný výkon je nedostačujúci. Výhodnejšie bude, ak si za investície, ktoré by ste investovali do článku a chladiča, kúpili radšej komponent s vyšším výkonom a ešte ušetríte na spotrebe.

Kompresor

Na tomto princípe funguje napríklad chladnička, mraziak alebo klimatizácia. Skrátene povedané, kompresor tlačí stlačený čpavok cez kondenzátor (môžete sa s ním stretnúť napríklad za chladničkou, sú to tie tenké rúrky) a vedie ho do výparníka (ktorý sa napríklad nachádza v chladničke). Vo výparníku sa kvapalina rozťahuje a mení skupenstvo z kvapalného na plynné. Tento plyn má nižšiu teplotu. Takto sa dá odoberať teplo priamo z chladiča, čo je nebezpečné, lebo kompresor nie vždy zvládne nepretržitý beh, pokiaľ na to nie je uspôsobený.


Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok