27.11.2018-19:10:00   |   Roland Oravský
#Zdravie
#Zaujímavosti
Apple zanechal svojimi iPhonmi, Macintoshmi, atď. v histórii technológií nezmazateľnú stopu a tento rok dosiahol nové prvenstvo. Americká FDA potvrdila Apple Watch Series 4 ako oficiálnu zdravotnú pomôcku.


FDA (Food and Drug Administration) je americká vládna agentúra, do ktorej kompetencie spadá aj verejné zdravie. Každý liek či liečebná pomôcka musí prejsť procesom schválenia v FDA, aby mohla byť oficiálne uznaná za bezpečnú a účinnú. Potvrdením Apple Watch Series 4 ako zdravotnej pomôcky v kategórii rizika II. triedy vstúpila firma Apple na trh zdravotníckych prostriedkov, čo je významný krok nielen pre firmu, ale aj pre zdravotníctvo ako také. Predpokladá sa záujem aj ďalších firiem a otvorenie nových možností v oblasti diagnostiky či prevencie.

EKG a prvá pomoc na zápästí

Apple Watch Series 4 dokáže zaznamenať príliš pomalú srdcovú frekvenciu, srdcový rytmus a zaznamenať srdcovú aktivitu vo forme EKG. Ide o prvý EKG prístroj schválený FDA, ktorý je určený priamo pre zákazníka/pacienta.

V roku 2014 vyvinula spoločnosť AliveCor pre Apple Watch pásik nazvaný KardiaBand. KardiaBand dokáže snímať elektrickú aktivitu srdca a zaznamenať ju vo forme EKG. Na rozdiel od bežných EKG, pri ktorých stroj upozorní na odchýlky od vopred zadefinovej normy, KardiaBand pristupuje k užívateľovi individuálne, vykonáva dlhodobý zber dát a následne porovná zmeny činnosti srdca s predošlými záznamami toho istého človeka.

Vďaka zabudovanému akcelerometru a gyroskopu dokážu Apple Watch rozpoznať aj pád. V prípade pádu sa spustí alarm a možnosť zavolať rýchlu zdravotnú pomoc. V prípade nehybnosti po dobu 1 minúty Apple Watch sám odošle núdzovú správu aj s presnou polohou.

Apple Watch má zatiaľ iba „potvrdenie o zdravotníckej pomôcke“ II. triedy. Schválenie dostávajú od FDA iba pomôcky III. triedy – napríklad kardiostimulátory, kde sa preukáže vysoký benefit. Získať takéto schválenie je spravidla zložitejšie ako získať potvrdenie I. a II. triedy. Aby Apple Watch dosiahli FDA schválenie na úrovni rizika III. triedy sú potrebné ďalšie klinické štúdie. Apple plánuje zbierať údaje z databáz Apple Watch a ďalej ich využiť v rámci projektu Apple Heart Study.


Ak by sa Apple Watch stali bežnou súčasťou, umožnilo by to napr. lepšiu diagnostiku niektorých srdcových arytmií. Fibrilácia predsiení je najčastejšia klinicky významná arytmia. Len na Slovensku ju má viac ako 100 000 ľudí, pričom mnohí o tom nevedia – sú asymptomatickí. Neliečená arytmia predstavuje riziko vzniku krvnej zrazeniny a následne jej vycestovanie do tela, kde môžu upchať tepnu a spôsobiť napr. cievnu mozgovú príhodu, ľudovo nazývanú porážka, akútny tepnový uzáver dolnej končatiny či iné vážne stavy. Hlavne u starších ľudí je výskyt tejto arytmie veľmi častý.

Fibrilácia predsiení sa nemusí vyskytovať neustále, ale aj ako niekoľkominútové epizódy raz za čas. Pri bežnom vyšetrení u lekára môže byť preto EKG úplne v poriadku. V roku 2014 bol v rámci merania krvného tlaku u vyše 100 000 ľudí zistený nepravidelný pulz až v 10 %. U týchto ľudí vzniká podozrenie na doposiaľ nediagnostikovanú arytmiu.

Hodinky Apple Watch by práve u tejto skupiny ľudí znamenali skoršiu diagnostiku a zrejme aj prevenciu komplikácií z dôsledku dlhodobého neliečenia. Vypadá to tak, že začíname novú éru verejného zdravotníctva a len čas ukáže, aké technologické „vychytávky“ pre zlepšenie zdravia populácie (nielen od Applu) ešte prídu.

Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.Zdroje:
1. https://www.forbes.com/sites/jeanbaptiste/2018/09/14/apple-watch-4-is-now-an-fda-class-2-medical-device-detects-falls-irregular-heart-rhythm/#ff9438320713
2. http://www.rozhovory.sk/clanok-33-16739/Na-Slovensku-trpia-fibrilaciou-predsieni-srdca-tisice-ludi.html
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok