Ak ste niekedy podstúpili komplexné internistické vyšetrenie, možno sa vás lekár opýtal, či pijete kávu. Cigarety a alkohol sú pochopiteľné otázky, ale káva?
Škodí nám pravidelné pitie niekoľkých šálok denne?
Káva a krvný tlak
Ešte v nedávnej minulosti sa pravidelná konzumácia kávy dávala do súvisu so vznikom vysokého krvného tlaku. Bolo známe, že po vypití dochádza k vzostupu krvného tlaku, ale nevedelo sa, či to zhoršuje prognózu aj z dlhodobého hľadiska. Najmä starší lekári občas preventívne upozorňovali, aby pacienti nepili kávu, keď im bol diagnostikovaný vysoký krvný tlak.
Vysoký krvný tlak vzniká u dospelých v 90 % z neznámej príčiny. Ide o tzv. primárnu hypertenziu. Predpokladá sa, že k jej vzniku prispieva vplyv viacerých faktorov ako je životný štýl, genetika, obezita, atď. Len malé percento tvorí tzv. sekundárna hypertenzia, kde presnú príčinu vzniku poznáme a po jej odstránení vieme pacienta vyliečiť. V tomto prípade ide o rôzne hormonálne ochorenia, ochorenia obličiek či spánkové apnoe, o ktorom sme písali
v minulom článku.
Káva zvýši krvný tlak približne na 3 hodiny. (1) Donedávna sa lekári nemohli oprieť o veľkú štúdiu, ktorá by zodpovedala otázky ohľadne dlhodobého účinku, a preto sa mohlo stať, že vám dvaja lekári uviedli dva rozdielne názory. To sa zmenilo v roku 2017.
Benefit vs. riziko
Nová veľká meta-analýza si kládla za cieľ rozhodnúť, či existuje dôkaz (pozitívny alebo negatívny) ohľadom vplyvu konzumácie kávy na zdravie. Štúdia nebola limitovaná geograficky, vekovo (deti sa samozrejme nesledovali) ani typom kávy. Preskúmala 218 rôznych starších štúdií a došla k záveru, že pitie kávy prináša väčší prínos ako riziko.
Štatistika dokonca ukázala, že pitie 3 až 4 šálok kávy denne znižovalo riziko srdcovocievnych ochorení, vrátane celkovej mortality (úmrtnosti). Zároveň sa ukázalo o 18 % nižšie riziko vzniku zhubného nádorového ochorenia.
Riziká boli po vylúčení vplyvu fajčenia minimálne. Výnimkou sú iba tehotné ženy, u ktorých bol vysoký príjem kávy spájaný s nižšou pôrodnou hmotnosťou, predčasným pôrodom a spontánnym potratom.
Tieto výsledky platia rovnako aj pre kávu bez obsahu kofeínu. (2)
Záverom autori píšu, že pitie kávy je vo všeobecnosti zdravé, pričom priaznivo ovplyvňuje zdravie, ak pijeme aspoň 3 až 4 šálky denne. Vplyv vyššieho príjmu kávy na zdravie nie je jasný, boli pozorované častejšie samovraždy, avšak pravdepodobne ide len o koreláciu, teda náhodný spoluvýskyt dvoch sledovaných faktorov.
Čo dodať? Pite kávu.
-
Tento článok sme Vám mohli priniesť vďaka podpore na Patreone. Aj symbolický príspevok nám pomôže zverejňovať viac kvalitných článkov.
-
ZDROJE:
1. Mesas AE et al. The effect of coffee on blood pressure and cardiovascular disease in hypertensive individuals: a systematic review and meta-analysis. Am J Clin Nutr 2011 Oct;94(4):1113-26 dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21880846
2. Coffee consumption and health: umbrella review of meta-analyses of multiple health outcomes. BMJ 2017;359:j5024. dostupné na: http://www.bmj.com/content/359/bmj.j5024
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás
Zdieľajte článok