16.11.2015-17:38:00   |   Marek Jurčík
#Záhady a zvláštne javy
#Zbúrané mýty
#Dejiny človeka

Vrastení do lode

Ako je pre folklór (moderný či historický) bežné, aj príbeh o údajnom utajenom experimente či experimentoch vo Filadelfskej námornej základni si vyvinul rôzne, čiastočne protirečivé verzie. Tieto verzie – varianty, ako im fokloristi hovoria - vznikajú pod vplyvom nekritického preberania zdrojov, ktoré fakty miestami doplní, miestami niečo opomenie alebo zveličí. Niektoré prvky sú ale typické pre väčšinu variant. Pozrime na ne.



Filadelfský experiment údajne spadal pod rozsiahlejší projekt s označením Dúha. Ten mal počas druhej svetovej vojny skúmať využitie exotických prostriedkov na dosiahnutie neviditeľnosti lodí. V rámci experimentu (resp. experimentov) sa projekt zameral na torpédoborec USS Eldridge (na obrázku dole).


-



Prvý z dvojice pokusov sa mal na Filadelfskej námornej základni udiať v lete 1943. Dozvedáme sa, že po prívode elektrického prúdu do transformátorov na palube začala plavidlo obklopovať zelenkastá hmla. USS Eldridge krátko nato dočasne zmizla. Druhý pokus z 28. októbra 1943 prebiehal podobne, dokiaľ scenériu náhle preťal modrý záblesk. Svedkovia vraj ostali v nemom úžase - prístav zíval prázdnotou. Loď sa premiestnila do 320 km vzdialeného Norfolku v štáte Virgínia, kde ju údajne nakrátko zhliadla loď SS Andrew Furuseth. Odtiaľ USS Eldridge opäť zmizla, nevedno kam. Zhruba po troch hodinách sa opätovne zhmotnila vo Filadelfskom prístave v Pensylvánii, no bola katastrofálne poškodená. Ešte horšie dopadla posádka. Niektorí z námorníkov boli vrastení do stien a pritom stále žili.

Vznik legendy

Vďačíme zaň dvom osobám. Prvou je amatérsky astronóm pracujúci okrem iného ako predajca automobilových súčiastok (nie vysokoškolský učiteľ, ako sa často mylne uvádza!) Morris Ketchum Jessup, ktorého zlá finančná situácia viedla k napísaniu knihy The Case for the UFO1. V roku 1955 dostal podivný list od Carlosa Miguela Allendeho (neskôr používal meno Carl M. Allen). Odosielateľ písal o archeoastronautických hypotézach a na záver pridal zmienku o zvláštnom experimente z roku 1943, ktorého bol údajne očitým svedkom. Zmiznutie torpédoborca vraj sledoval priamo z paluby lode SS Andrew Furuseth. Jessup pokračoval v korešpondencii, ale opisom udalosti neveril. Príbeh znel príliš neuveriteľne a ako dôkazy slúžili len zmienky o miestnych fámach z lokálnych novín2. Ďalším správam preto nevenoval veľkú pozornosť.



Na jar 1957 Allende zaslal vrchnému veleniu vojenského námorníctva vo Washingtone (ONR) výtlačok knihy The Case for the UFO. Kniha však obsahovala množstvo poznámok podpísaných menami Pán A, Pán B a Jemmi. Na ich preskúmanie a posúdenie bol prizvaný Jessup, ktorý v písme spoznal svojský Allendeho rukopis. Poznámky zahŕňali, okrem iného, informácie o tajnom filadelfskom experimente. Vojenské námorníctvo údajne zaujali podrobnosti pokusu natoľko, že zhotovilo až 25 kópií zaslanej knihy. V skutočnosti išlo o reprodukcie určené na súkromné účely, zhotovené z vlastných prostriedkov. ONR dnes nevlastní ani jeden duplikát.

Ako dopadli

Zlý psychicky stav, rozpadnuté manželstvo, neúspech novších kníh a depresia v dôsledku závažnej autonehody viedli Jessupa k myšlienkam vziať si život, ktoré 20. apríla 1959 uskutočnil. Ako inak, objavili sa konšpirácie o odstránení tajnou službou. Napriek tomu, že samovraždu priateľom avizoval niekoľko mesiacov.

A čo záhadný Carlos Miguel Allende? Narodil sa v roku 1925 do početnej rodiny. Príbuzné ho označili za veľmi inteligentného... čudáka. Viedol zvláštny spôsob života, v žiadnej z práci nikdy dlho nevydržal. Ľuďom posielal listy s vymyslenými historkami. Početné zdroje o ňom podávajú nepresné osobné údaje, čím v radoch konšpirátorov evokujú domnienky o jeho mimozemskom pôvode alebo o tom, že prichádzal z budúcnosti. Zomrel prirodzenou smrťou v roku 1994.

Nemilosrdná fyzika

Prevedenie pokusov v rámci projektu Dúha mala umožniť Einsteinova jednotná teória poľa, ktorú geniálny vedec údajne musel utajiť, pretože „ľudstvo na ňu nebolo pripravené“. Pravdou je, že Einstein od roku 1921 pracoval na tzv. teórii všetkého3 (ide v podstate o formulovanie jednotnej teórie opisujúcej ako správanie elementárnych častíc, tak galaxií) a pracovne ju nazýval jednotná teória poľa. Napriek celoživotnému úsiliu nikdy neuzrela svetlo sveta. Keď Einstein zomrel, zanechal na pracovnom stole len rôzne nedokončené myšlienky nepublikovaných prác. Napriek vedeckému pokroku „teóriu všetkého“ dodnes nemáme.



Tvrdenia o presune torpédoborca z jedného prístavu do druhého evokujú použitie červej diery. Ibaže – ak takéto objekty vôbec môžu existovať - bez stabilizujúcej pomoci hypotetickej exotickej hmoty, ktorá má negatívnu hmotnosť, sa zrútia samé do seba krátko po vzniku. Iná verzia červích dier potrebuje na svoju stabilizáciu enormné množstvá pozitívnej energie na úrovni veľkých hviezd, prípadne čiernej diery. Päť teslových transformátorov na palube torpédoborca na to napriek napájaniu priamo z elektrárne absolútne nepostačuje.

Nehovoriac o tom, že technológia na vytvorenie a udržania červej diery ďaleko presahuje možnosti dnešnej civilizácie. Aj keby sa to všetko podarilo, gravitácia by loď i s posádkou mohla roztrhať na kúsky, nehovoriac o enormnom žiarení v okolí a vo vnútri diery.

Počas rokov 1943 až 1944 Einstein pracoval na čiastočný úväzok pre americké námorníctvo. Vykonával teoretický výskum v oblasti výbušnín a výbuchov. No téme neviditeľnosti ani teleportácie sa nevenoval. Vedenie experimentu údajne zamestnávalo aj Nikolu Teslu a Johna von Neumanna. Asi neprekvapí skutočnosť, že ani jeden z nich podobný experiment nikdy nespomenul. Tesla si pritom všetko starostlivo zaznamenával vo forme poznámok. Ani riadok neobsahuje popis podobných pokusov.

Návrat do reality

Výskumník záhadných javov Robert A. Goerman zhrnul celú údajnú záhadu názvom svojho diela Filadelfský podvod: Projekt naivita. V archívoch námorníctva, v národných archívoch, v lodných denníkoch ani nikde inde nenašiel dobové záznamy potvrdzujúce Filadelfský experiment. Pokus s natoľko veľkým potenciálom a možnosťami využitia by pritom nebolo ľahké utajiť.

Kompletný záznam o činnosti USS Eldridge a vojnový denník z obdobia druhej svetovej vojny sa nachádzajú v Národnom archíve USA. Kópie sú dostupné na mikrofilmoch. Dokazujú, že keď podľa opisov prebiehal experiment, loď sa nachádzala v New Yorku. Filadelfiu nenavštívila do 21. decembra 1943.4

Všetky aktivity obchodného plavidla SS Andrew Furuseth pre zmenu zaznamenávajú administratívne listiny a dokumenty uložené v národných archívoch rôznych krajín. Loď vyplávala z Norfolku 25. októbra 1943, smerovala do Stredomoria a vrátila sa 17. januára 1944. William S. Dodge, kapitán slúžiaci v roku 1943, rozhodne poprel údaj o pozorovaní v Norfolku. Eldridge a Andrew Furuseth sa v období štyridsiatych rokoch ani raz nestretli.

Aj označenie projektu Dúha v kontexte Filadelfského experimentu je nesprávne. V časoch druhej svetovej vojny sa pojem na strane spojencov využil viackrát. V roku 1940 krycie označenie súviselo s osou Berlín-Rím-Tokio. Odkazovalo na vojnové plány porazenia Talianska, Nemecka a Japonska. Od roku 1941 používalo USA označenie Rainbow V, čiže Dúha 5, ako krycie meno boja proti týmto krajinám.



Carlos Miguel Allende v článku z 22. augusta 1986 v novinách The News of Colorado Centennial Country potvrdil podozrenia pochybovačov. Filadelfský experiment si vymyslel, nikdy sa neuskutočnil. Išlo o jeho posledné verejné vystúpenie. Neskoro. Správa o tajnom experimente z čias druhej svetovej vojny obletela svet. Naplnila mnoho kníh, poskytla námet pre filmy a zaplnila fantastické a konšpirátorské časopisy a internetové stránky.


-



Poznámky
1. Zo strany autora išlo o vydarený marketingový ťah. Publikácia vyšla v januári 1955, teda v období, keď USA žilo ošiaľom UFO, vďaka čomu sa kniha predávala veľmi dobre.
2. Išlo o krátke zmienky vo filadelfských novinách z ročníkov 1944 až 1946, mnohokrát zveličené a považované samotnými novinármi za „povedačky“. Jeden z novinárov napríklad uviedol: „Píšem len to, čo som sa dopočul. Tie dámy sú aj tak trocha mimo (obsluha v miestnom pohostinstve, kde sa o incidente často rozprávalo, poznámka autora). Takže som dal dohromady len rozprávku na dobrú noc." Je možné, že išlo o fámy založené na zveličení a prekrútení informácií o skutočných experimentoch, ktoré sa odohrali vo filadelfskej vojenskej lodenici, napríklad experimentom s generátorom na torpédoborci USS Timmerman, pri ktorých vysokofrekvenčný generátor produkoval koronárne výboje.
3. Najväčším kandidátom na novodobú teóriu všetkého je M-teória, ktorá je rozšírením strunovej teórie.
4. V New Yorku zotrvávala od 18. októbra do 1. novembra. 2. novembra priplávala ako súčasť konvoja s označením UGS-23 do Norfolku.

Zdroje
http://www.bibliotecapleyades.net/montauk/rainbow/project_rainbow.htm
http://www.history.navy.mil/browse-by-topic/disasters-and-phenomena/philadelphia-experiment/philadelphia-experiment-onr-info-sheet.html
http://www.history.navy.mil/browse-by-topic/disasters-and-phenomena/philadelphia-experiment.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Degaussing
http://www.starfiretor.com/PE/BiographiesPhotos.htm
http://skeptoid.com/episodes/4016
http://windmill-slayer.tripod.com/aliascarlosallende/
https://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Experiment
http://www.skepdic.com/slovnik/index_files/Filadelfsky.htm
http://skeptoid.com/episodes/4016
Michio Kaku - Fyzika nemožného, Argo, Dokořán (2010)
Michio Kaku - Hyperprostor, Argo, Dokořán (2008)
Oliver Gerchitz - Filadelfský experiment, Dialog (2010)
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok