13.02.2012-19:36:00   |  
#Humor
#Myslenie
#Názory
Dr. Laura Schlesingerová je rozhlasovou moderátorkou v USA a poslucháčom, ktorí jej telefonujú do jej show, dáva rady. Prednedávnom vyhlásila, že sa ako dbalá ortodoxná židovka nemôže za žiadnych okolností priaznivo stavať k homosexualite, pretože tá je podľa Tretej knihy Mojžišovej (Levitikus 18,22) ohavnosťou.Nasledujúci text je otvoreným listom jedného občana Spojených štátov, adresovaný dr. Schlesingerovej, uverejnený na internete:

Drahá pani doktorka!

Zo srdca Vám ďakujem, že vynakladáte toľko obetavého úsilia, aby ste ľuďom priblížili Božie zákony. Mnohému som sa vďaka Vášmu vysielaniu naučil a toto poznanie sa snažím zdieľať s čo najväčším počtom ľudí. Napríklad, keď sa niekto pokúša obhajovať svoje homosexuálne správanie, pripomeniem mu jednoducho Tretiu knihu Mojžišovu (Levitikus 18, 22), kde jasne stojí, že ide o ohavnosť. A basta fidli.

Lenže od Vás ešte potrebujem poradiť ohľadom niekoľkých špeciálnych zákonov a spôsobov, ako ich dodržiavať.

Po prvé: Keď pri oltári obetujem býka ako zápalnú obeť, viem, že je to pre Pána príjemná vôňa (Levitikus 1, 9). Problémom sú moji susedia. Tvrdia, že sa im tá vôňa nepáči. Mám ich strestať?

Po druhé: Rád by som predal svoju dcéru do otroctva, ako to dovoľuje Druhá kniha Mojžišova (Exodus 21, 7). Akú primeranú cenu by som dnes podľa Vášho názoru mal za ňu chcieť?

Po tretie: Viem, že sa nesmiem dotknúť žiadnej ženy, ak je v stave menštruačnej nečistoty (Levitikus 15, 19-24). Problém je v tom, ako sa to od nej dozvedieť. Skúšal som sa pýtať, ale väčšina žien reaguje podráždene.Po štvrté: Levitikus 24, 44 ustanovuje, že môžem vlastniť otrokov, mužov i ženy, ak si ich získam zo susedných národov. Jeden priateľ je presvedčený, že sa to vzťahuje na Mexičanov, ale na Kanaďanov nie. Prečo nesmiem vlastniť Kanaďanov?

Po piate: Mám suseda, ktorý v sobotu vždy pracuje. Exodus 35, 2 jasne stanovuje, že musí zomrieť. Znamená to pre mňa morálny záväzok, aby som ho vlastnoručne usmrtil?

Po šieste: Jeden môj priateľ si myslí, že aj keď je pojedanie všetkého, čo nemá plutvy a šupiny, ako mušlí a homárov, prezentované ako hodné opovrhnutia (Levitikus 11, 10), je to ohavnosť menšia ako homosexualita. Mne sa to ale tak nejaví. Môžete mi to nejako viac objasniť?

Po siedme: Levitikus 21, 20 hovorí, že sa nesmiem priblížiť k Pánovmu oltáru, ak sú moje oči postihnuté nejakou chorobou. Priznávam, že nosím okuliare na čítanie. Musí môj zrak byť dokonalý, alebo sú tu aj nejaké výnimky?

Po ôsme: Väčšina mojich mužských priateľov si dáva strihať vlasy aj pristrihávať fúzy, hoci to Levitikus 19, 27 jednoznačne zakazuje. Akou smrťou majú skonať?

Po deviate: Podľa Levitiku 11, 6-8 viem, že ak sa dotknem kože mŕtveho prasaťa, budem nečistý. Poraďte, smiem hrať futbal s loptou z bravčoviny, keď si navlečiem rukavice?Po desiate: Strýko má statok. Previňuje sa proti Leviticu 19, 19, pretože osieva to isté pole dvojakým druhom semena. Navyše, jeho žena nosí šaty utkané z dvojakého druhu vlákien (bavlna + polyester). On okrem toho často zlorečí a rúha sa. Je naozaj potrebné zavolať celú dedinu, aby sme ich ukameňovali (Levitikus 24, 10-16)? Nestačí, keď ich formou drobného rodinneho obradu upálime, ako sa to robí s tými, ktorí sa vyspia so svokrou (Levitikus 20, 14)?

Viem, že ste sa všetkými týmito vecami podrobne zaoberali, a tak som plný dôvery, že nám budete nápomocná. A ešte raz veľmi pekne ďakujeme za to, ako nám pripomínate nemenné a večné Božie slovo.

S obdivom Váš oddaný učeník a fanúšik

Jake

-

Perexová foto: Benkos Bioho
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok