27.01.2016-10:15:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Záhady a zvláštne javy
#Zbúrané mýty
Na internete ľahko narazíme na tvrdenia, že tento jav moderná veda nevie vysvetliť. A tak ako vždy, nie je to pravda.

Keby údajne magnetickí ľudia skutočne disponovali silnými magnetickými poliamio, fyzici by ich dokázali ľahko odhaliť. A skutočne, viacerí „magnetickí ľudia“ naň boli testovaní. Niekedy celkom jednoducho, napríklad známy výskumník záhadných javov Benjamin Radford použil kompas. Počas jeho ani ďalších experimentov sa žiadne mimoriadne magnetické pole nepodarilo zistiť.



Nielenže sa nepodarilo zistiť magnetické pole. Stačí si všimnúť, čo všetko na sebe údajne magnetickí ľudia udržia - plast, drevo a sklo, na ktoré magnetizmus samozrejme nevplýva.

James Randi, slávny kúzelník a kritik podvodníkov, ktorí o sebe vyhlasujú, že majú nadprirodzené schopnosti, pri zhliadnutí dokumentácie k populárnemu magnetickému chlapcovi z Chorvátka napríklad poznamenal: „Skutočnosť, že sa na toto dieťa prilepia hliníkové nádoby ako aj medené a strieborné mince naznačuje, že jeho údajný magnetizmus - pokiaľ nebol drasticky vylepšený tak, aby účinkoval aj na normálne nemagnetické materiály -, je spôsobený priľnavosťou pokožky.“

Randi tiež poznamenal, že chlapcovi sa očividne lepšie darí priťahovať pozornosť ľudí ako kov.

Výskum vykonaný na Liewovi Thow Linovi z Malajzie a iných ukázal, že koža údajne magnetických ľudí je nadmerne elastická (predmety do nej lepšie „zapadnú“) a potvrdil, že vykazuje vysokú úroveň trenia, čo má za následok zvýšenú priľnavosť. Prirodzenú priľnavosť kože navyše zvyšuje olejovito-voskovitý sekrét pokožky zvaný sébum.



Vysvetlenie, že za pozoruhodnými schopnosťami netreba hľadať magnetizmus, ale priľnavosť kože, zapadá do spôsobu, ako „magnetickí ľudia“ predvádzajú svoje schopností. K demonštráciám vždy dochádza na holej, neochlpenej koži. A keď poprášite miesto, na ktorom majú predmet udržať púdrom, zázračné magnetické schopnosti zmiznú.



Ak by boli dotyční ľudia naozaj magnetickí, držala by na nich dvojkilogramová žehlička aj cez oblečenie alebo púder.

A napokon, dôležité je poznamenať, že predmety nie sú na tele „magnetických ľudí“ nikdy umiestnené celkom vertikálne, ale sú mierne naklonené. Ak by boli títo ľudia ozaj magnetickí, pokojne by sa mohli so žehličkou „prilepenou“ na hrudi aj predkloniť. Ale nerobia to. Pri ukladaní ťažších predmetov používajú trik – nebadane sa naklonia dozadu o čosi viac.



Dodatok:
Slovenský „magnetický rekordman“ Karol Ostertag sa stal známym vďaka tomu, že predvádzal udržanie aj veľmi ťažkých predmetov na hrudi (až 200 kg). Jeho impozantné výkony u niektorých ľudí budia dojem, že nemôžu byť byť spôsobené priľnavosťou kože. Toto tvrdenie je však argumentom z neznalosti.

Ako uvádza fyzik doc. Vladimír Lysenko z Ostravskej univerzity ohľadom iného „magnetického muža“, ktorého skúmal: „Držení objektu právě na­stává, když jsou v rovnováze síla tečná se silou třecí. Úhel náklonu lze zjistit měřením, taktéž přídrž­nou plochu, a když správně určíme součinitel smykového tření, můžeme stanovit hmotnost dr­ženého tělesa. Za těchto podmínek může p. Valíček udržet objekt o hmotnosti 148 kg.“

Samozrejme, mimoriadne priľňavá koža, ďalšie zaklonenie, a čo najväčšia plocha v kontakte s kožou znamená, že toto číslo môže byť vyššie. Ako vidieť na tejto fotografii, druhý a tretí bod boli splnené. A keďže podľa fotografií na Ostertagovi držali aj plasty, istí si môžeme byť aj mimoriadnou priľnavosťou pokožky.

Čiže iste, pán Ostertag dokázal impozantné kúsky, ale nemáme žiadne dôkazy, že by dokázal čokoľvek nad rámec prírodných zákonov. Tvrdiť niečo také by znamenalo dopúšťať sa logickej chyby argument z neznalosti - ja si neviem vysvetliť, preto to musí byť nadprirodzené.

-

Zdroje:
https://sciencebasedlife.wordpress.com/2012/03/14/are-there-really-magnetic-people/
http://www.huffingtonpost.com/2011/05/23/ivan-stoiljkovic-magnet-boy-croatia-hoax_n_865773.html
http://www.livescience.com/16139-serbian-cousins-human-magnets.html
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článok







Pridať e-mail

Najčítanejšie za rok