24.02.2014-10:54:00   |   Sledujte autora na FB   -   Dušan Valent
#Názory
#Zbúrané mýty
Nato, aby ste dosiahli dôveryhodný odhad budúceho vývoja niektorej populácie, potrebujete najlepšie možné dáta a opatrný prístup k nim. Autorom virálneho videa (nechceme žiadnym spôsobom prispievať k šíreniu konšpirácií a nezmyslov, preto naň nebudeme linkovať - kto chce, vygúgli si ho) je však tento prístup očividne celkom cudzí.

Inkriminované video prináša víziu moslimskej Európy. Odvoláva sa na tvrdenie, že priemerná plodnosť na úrovni menej ako 1,9 dieťaťa na jednu ženu zatiaľ viedla všetky kultúry k záhube. Pritom Francúzsko, Anglicko, Grécko, Nemecko, Taliansko a Španielsko ju majú ešte nižšiu.Až 90 % európskeho populačného rastu vraj spadá na islamských prisťahovalcov. Podľa štatistík EU je situácia trochu iná. V niektorých rokoch síce až 90 % populačného rastu skutočne spadalo na imigrantov, prisťahovalcami však neboli len moslimovia. Navyše, počas iných rokov je toto číslo nižšie, pohybuje sa rozmedzí 60 - 80 %.

Moslimské Francúzsko?

Video ďalej tvrdí, že kým na typickú francúzsku rodinu pripadá 1,8 dieťaťa, francúzski moslimovia majú v priemere až 8,1 dieťaťa. Pre tento údaj neexistuje žiaden zdroj. Z údajov Spojených národov z roku 2008 však vieme, že v Alžírsku a Maroku, z ktorých pochádza väčšina moslimských imigrantov Francúzska, dosahuje tento údaj úroveň 2,38. Demografi pritom upozorňujú, že u imigrantov časom pozorujeme pokles plodnosti na úroveň domáceho obyvateľstva.

Podľa videa je celá tretina obyvateľov Francúzska mladších ako 20 rokov moslimská, pričom v niektorých mestách, ako je napríklad Marseille, tvoria až 45% obyvateľov. Za ani nie štyridsať rokov, tak straší video, sa Francúzsko stane islamskou republikou. Uvedené čísla sú však veľmi podozrivé. Napokon, Francúzi nezbierajú dáta týkajúce sa náboženského vyznania ich obyvateľov.

Podľa dr. Andrewa Hindeho, demografa zo Southamptonskej univerzity, zrejme skutočne nájdete časti Marseille, kde moslimovia tvoria takmer polovicu obyvateľstva. Pýta sa však, či je táto skutočnosť odrazom vysokej plodnosti alebo, pýta sa: „...to len znamená, že sa tam nachádza veľa moslimov a že ich populácia je geograficky segregovaná alebo geograficky koncentrovaná?“Pochybné čísla, klamlivé údaje

Video tvrdí, že moslimská populácia vo Veľkej Británii narástla za posledných 30 rokov 30-násobne z 82-tisíc na 2,5 milióna. Hinde však upozorňuje, že jediné dáta, ktoré v tomto ohľade existujú, pochádzajú z roku 2001 a hovoria o prítomnosti 1,6 milióna moslimov. Za poslednú dekádu sa ich počet určite zvýšil, priznáva Hinde a vzápätí dodáva „ale číslo 2,5 milióna je nadhodnotené.“ Údaj o 82-tisíc moslimoch spred tridsiatich rokov je podľa neho naopak podhodnotený.

Podľa videa spadá až polovica novorodencov v Holandsku na moslimov, pričom o pätnásť rokov budú moslimovia tvoriť polovicu obyvateľstva. Podľa Holandského štatistického úradu však moslimovia predstavujú iba 5% populácie krajiny, čo znamená, že aby boli tvrdenia videa správne, ich plodnosť by musela byť 14-násobne vyššia ako u nemoslimov.

V Rusku v súčasnosti vraj žije až 23 miliónov moslimov, no „čoskoro“ vraj budú tvoriť až 40% populácie. Aj tieto tvrdenia sú celkom nezmyselné. Podľa údajov z roku 2012 tvoria 6,5% populácie, čo znamená 9,4 milióna obyvateľov.

V Belgicku vraj tvoria moslimovia štvrtinu populácie, podľa Belgického štatistického úradu je ich približne štyrikrát menej.

Nemecko sa do roku 2050 vraj stane moslimskou krajnou. Tvrdenie sa odvoláva na vyjadrenie štatistika Waltera Rademachera, ktorý však v skutočnosti nikdy nič podobné netvrdil. Vo videu sa taktiež dozvedáme, že podľa nemeckej vlády sa početnosť moslimov v Európe do 20 rokov zdvojnásobí na 104 miliónov. „To nie je pravda,“ namieta Rademacher. „Nemecká vláda si nemyslí, že sa ich populácia zdvojnásobí ani v priebehu nasledovných tridsiatich či štyridsiatich rokov.“Video sa v krátkosti venuje aj Spojeným štátom americkým. Dozvedáme sa, že tu počet moslimov vzrástol zo 100-tisíc v roku 1970 na súčasných 9 miliónov. V skutočnosti ich je však 4-násobne menej.

Na záver ešte ponúkame ukážku, ako vyzerá triezvejší pohľad na predpokladaný vývoj početnosti moslimov v Európe: podľa Pewovho výskumného centra sa ich podiel zvýši zo 6% celkovej populácie v roku 2010 na 8% v roku 2030, pričom ich priemerná plodnosť v rovnakom časovom horizonte poklesne z 2.2 na 2,0.

-

Zdroj: pokiaľ nie je hyperlinkom uvedené inak, web bbc.co.uk (1, 2)
Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

Zdieľajte článokPridať e-mail

Najčítanejšie za rok